ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

سولانا چیست؟

Solana

سولانا به چه معناست؟

سولانا نام یکی از بلاک چین‌های موجود است که ارز بومی Sol را دارد و قابلیت‌های فراوانی همچون پشتیبانی از قرارداد‌های هوشمند، نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز و .. را داست.

سولانا (Solana) نام یکی از جدیدترین بلاک چین‌های امروزی است که از طیف وسیعی از امکانات همچون قرارداد‌های هوشمند (Smart Contract) و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) پشتیبانی می‌نماید. این اکوسیستم به دنبال روشی‌ است که از طریق الگوریتم اجماع اثبات سهام، بازدهی و کارایی شبکه بلاکچینی خود را به بالاترین حد ممکن برساند. این اکوسیستم بلاکچینی توانایی پردازش 50 الی 65 هزار تراکنش‌برثانیه را داراست که در میان بلاک‌چین های دیگر، عددی قابل توجه می‌باشد. یکی از اهداف اصلی این شبکه حفظ امنیت شبکه همزمان با افزایش مقیاس‌پذیری شبکه است؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما در ابزار ترید همراه باشید.

همچنین باید به این نکته هم توجه داشت که این شبکه به دنبال آن است که با پشتیبانی از سایر نرم‌افزارهای بلاک‌چینی، فعالیت خود را در مقیاس بین‌المللی گسترش دهد. چونکه سولانا از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند، این امکان را دارد که در گذر زمان سرعت بلاک چین آن افزایش یابد.

سولانا چیست؟

شبکه سولانا دارای یک توکن بومی با نشان اختصاری SOL است که در شبکه Solana استفاده فراوانی می‌شود و از آن برای حفظ امنیت شبکه بر اساس الگوریتم اثبات سهام به هولدرها ارز SOL را به عنوان پاداش پرداخت می‌کند و همانند سایر شبکه‌های بلاک چینی، کارمزد تراکنش‌هایی را که در این شبکه با ارز SOL انجام می‌پذیرد؛ یکی از جذابیت‌های این شبکه این است که کارمزدها شبکه پس از دریافت به صورت کامل سوزانده می‌شوند. این نوع توکن سوزی سبب می‌شود که تا در دراز مدت عرضه کاهش یابد و قیمت آن افزایش یابد.

اهداف ارز دیجیتال سولانا

پروژه این ارز دیجیتال نیز همانند سایر ارز‌های در دنیای کریپتو با هدفی خاص، معرفی، طراحی و ایجاد گشته است. از اصلی‌ترین اهداف ارز دیجیتال سولانا می‌توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 1. بهبود مقیاس پذیری: بلاک چین Solana با استفاده از الگوریتم اثبات سهام، مقیاس پذیری شبکه را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. در نتیجه این کار، قابلیت‌های استفاده از این بلاک چین به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.
 2. کاهش زمان پردازش در شبکه: مدت زمان اعتبارسنجی و پردازش تراکنش‌ها بر بستر بلاک چین سولانا نسبت به سایرین خیلی کوتاه ‌است. همین دلیل به عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهمترین دلایلی می‌باشد که سبب افزایش علاقه کاربران به این شبکه گشته است.
 3. کارمزد پایین نسبت به سایر بلاک چین‌ها: بلاک چین سولانا در کنار مقیاس پذیری بالا و سرعت بسیار زیاد، کارمزد بسیار ناچیزی را از کاربران دریافت می‌کند.

توکن سولانا

همانگونه که پیش‌تر هم اشاره کردیم ارز بومی شبکه Solana که با نماد اختصاری SOL شناخته شده است، که به منظور پرداخت هزینه‌ها و کارمزد تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در کنار این استفاده‌ها شما این امکان را دارید که توکن سولانا را استیک نموده و از آن سود دریافت نمایید و در افزایش امنیت شبکه مشارکت کنید.

توکن سولانا

ارز سولانا (SOL) امروزه در میان مردم مخصوصا جوانان محبوبیت فراوانی به دست آورده است و جمعیت عظیمی مشتاق سرمایه‌گذاری بروی این ارز دیجیتال می‌باشند.

* توجه داشته باشید که قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال به مباحثی همچون روانشناسی معاملاتی و مدیریت ریسک مسلط شوید و بر اساس آنها در این بازار پرنوسان فعالیت نمایید *

بهترین کیف پول ها برای ارز دیجیتال سولانا

اگر پس از بررسی مباحث روانشناسی معاملاتی و مدیریت ریسک علاقمند به سرمایه‌گذاری بر روی این ارز هستید پس با همراه باشید تا کیف‌پول‌های مناسب برای این ارز را معرفی کنیم.

بهترین کیف پول ها برای ارز دیجیتال سولانا

به صورت کلی کیف‌پول‌ها به دو دسته سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تقسیم می‌شود.
کیف پول‌های سخت‌افزاری که این ارز را پشتیبانی می‌کنند را می‌توانیم به ترزور و لجر اشاره کنیم

کیف پول‌های نرم‌افزاری که این ارز را پشتیبانی می‌کنند نیز شامل کیف‌پول تراست ولت، اکسودوس، کوین 98، زلکور و … می‌باشد.

در کنار این نرم‌افزار ‌ها که معرفی ‌کردیم می‌توانید نسخه‌های وب نیز استفاده کنید که ما آنها را به دلایل مختلفی پیشنهاد نمی‌کنیم. به عنوان نمونه mathwallet، sollet و فانتوم از کیف پول‌های تحت وب می‌باشند.

استخراج ارز دیجیتال سولانا

استخراج رمزارزها و درآمدزایی از آنها یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های دنیای ارزهای دیجیتال می‌باشد و با توجه به مزیت‌های این ارز، اشخاص زیادی، به دنبال استخراجSol  می‌باشند. ولی طبق صحبت‌هایی که کردیم این ارز قابل استخراج نمی‌باشد (به دلیل اینکه از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند) و برای این ‌کار، شما می‌توانید آن را از صرافی‌های معتبر خریداری نمایید. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه از ایران می‌توانیم این ارز را خریداری کنیم؟

خرید ارز سولانا

شما برای خرید ارز دیجیتال سولانا، می‌توانید از سه روش اقدام کنید:

 1. خرید از صرافی‌های غیرمتمرکز: شما می‌توانید این ارز را از صرافی‌های غیر متمرکزی همچون پنکک سوآپ خریداری کنید.
 2. خرید از صرافی‌های متمرکز ایرانی: اگر نگران از دست رفتن سرمایه خود هستید بهترین روش این است که از طریق صرافی‌های دارای مجوز ایرانی اقدام به خرید ارز SOL کنید
 3. خرید از صرافی‌های خارجی و بین‌المللی: این روش، ریسک بالایی برای افرادی که تازه پا به این عرصه گذاشته‌اند دارد و از طرف ما پیشنهاد نمی‌شود.

استیک‌نمودن سولانا

Solana جزو ارز‌هایی است که قابلیت استیک کردن را دارد و تراکنش‌های شبکه سولانا، احتمال تایید تراکنش توسط نود‌هایی که بیشترین سولانا را استیک کرده اند بالاست. همین اتفاق سبب می‌شود که اشخاص (نودها) که توکن بیشتری را استیک نموده‌اند، می‌توانند شانس بیشتری برای تایید و دریافت پاداش داشته باشند. در واقع ولیدتور‌ها (تاییدکنندگان) با دعوت افراد دیگر به منظور استیک نمودن توکن سولانا به شکل یک بازی برد-برد میان آنها انجام می‌پذیرد.

استیک‌نمودن سولانا

به صورت کلی مراحل استیکینگ و دریافت پاداش در دنیای ارزهای دیجیتال و این شبکه در ادامه مقاله موجود است.

 1. شما در ابتدا باید صرافی مورد نظر و کیف پول خود را انتخاب کنید
  • در صورتی که از صرافی ایرانی استفاده می‌کنید می‌بایست احراز هویت را انجام دهید
 2. سپس میزان ارزی که قصد استیک نمودن آن را دارید از محل انتخاب شده خریداری نمایید.
  • اگر از صرافی غیرمتمرکز استفاده می‌کنید باید معادل دلاری ارزی که آن را می‌خواهید را باید در کیف پول خود داشته باشد
 3. سپس این ارز خریداری شده را به یکی از کیف‌پول‌هایی که این ارز را پشتیبانی می‌کند انتقال دهید.
  • اگر از صرافی غیرمتمرکز استفاده کنید این مرحله برای شما اتوماتیک انجام می‌پذیرد.
 4. در مرحله بعد شما اقدام به ساخت یک حساب استیک می‌کنید و آن را به کیف پول خود متصل می‌نمایید.
 5. در مرحله آخر نیز یک تایید‌کننده ثالث را به عنوان نماینده خود در شبکه انتخاب نمایید.

سوالات متداول

آیا می‌توان سولانا را استخراج کرد؟

خیر این امکان وجود ندارد؛ سولانا یک پلتفرم مبتنی بر اثبات سهام می‌باشد و امکان استخراج آن وجود ندارد.

آیا حتما باید یک واحد SOL بخریم؟

نه؛ شما می‌‌توانید کسری از یک واحد Sol را که لمپورت (Lamport) نامیده می‌شود را خریداری کنید. هر لمپورت معادل ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۱ Sol می‌باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *