ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

وایت پیپر(White Paper) چیست و چگونه باید آن را بررسی کنیم؟

Satoshi-Nakamoto-Bitcoin-White-Paper-A-12-Year-Old-min

وایت پیپر چیست ؟

وایت پیپر(به فارسی اوراق سفید) سند PDF یا به صورت یک صفحه وب سایت است که در آن به گزارش یک پروژه و مشکلاتی که حل می کند اشاره دارد. وایت پیپر یک سند اطلاعاتی است که معمولاً توسط یک شرکت برای تبلیغ ویژگی‌های یک راه‌حل، محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهد یا قصد ارائه آن را دارد، صادر می‌شود. کاغذهای سفید همچنین به عنوان روشی برای ارائه سیاست ها و قوانین دولت و سنجش واکنش عمومی استفاده می شود. کاغذهای سفید اغلب به عنوان اسناد فروش نوشته می شوند تا مشتریان را ترغیب کنند تا درباره محصول، خدمات، فناوری یا روش خاصی اطلاعات بیشتری کسب کنند یا خریداری کنند. آنها طراحی شده اند تا به عنوان یک ابزار بازاریابی قبل از فروش استفاده شوند و نه به عنوان یک کتابچه راهنما یا سایر اسناد که برای پشتیبانی از کاربر پس از خرید ایجاد شده است. مطالعه وایت پیپر برای بررسی نقشه راه یک محصول لازم است. وایت پیپر بیت کوین مشهورترین تولید شده در جهان است. [لینک]

وایت پیپر برای شناخت و تحلیل یک ارز دیجیتال نو است | ابزار ترید
وایت پیپر برای شناخت و تحلیل یک ارز دیجیتال نو است.

زمانی که یک ارز دیجیتال جدید عرضه می شود و مخصوص اگر در مرحله ICO قرار داشته باشد، باید وایت پیپر را به صورت دقیق مطالعه کنیم.

هدف از نوشتن وایت پیپر ارزهای دیجیتال چیست؟

هدف از نوشتن این سند ارائه دادن کاملی از آینده ارزهای دیجیتال است که شامل : اطلاعات راجع به توکن، مشکلاتی که قرار است ارز مورد نظر حل کند، تیم توسعه دهنده آن ارز و … می باشد. مثال مشهور برای این سند به سال 2008 مربوط می شود زمانی که خالق ناشناس بیتکوین یعنی ساتوشی ناکاموتو وایت پیپر بیتکوین با عنوان «بیت کوین: سیستم پرداخت نقدی الکترونیک نظیر به نظیر» را منتشر و اولین ارز دیجیتال جهان به صورت غیرمتمرکز را تولید کرد. وایت پیپر بیتکوین بیشترین تمرکز خود را روی نحوه کار شبکه بلاک چین و سیستم پاداش گذاشته است.

وایت پیپر بیت کوین شامل مقدمه ، شبکه ، انگیزه و … می باشد.

برای درک کامل پروژه و نقشه راه باید وایت پیپر ها را مطالعه کرد | ابزار ترید
برای درک کامل پروژه و نقشه راه باید وایت پیپر ها را مطالعه کرد

چرا مطالعه وایت پیپرها مهم است؟

به 3 دلیل باید وایت پیپر را مطالعه کنید :

  1. درک کامل و آشنایی با پروژه
  2. با مطالعه وایت پیپر قادر خواهید بود مشکلی که پروژه می خواهد حل کند را بشناسید و بررسی کنید که آیا امکان حل شدن آن مشکل توسط این پروژه وجود دارد یا خیر.
  3. آنالیز اعتبار توکن مورد نظر و تصمیم با دید باز تر برای سرمایه گذاری روی آن

نکاتی قبل از نوشتن White Paper

قبل از نوشتن کلمه یا حتی قبل از انجام تحقیق، نویسنده باید مخاطب هدف خود را شناسایی کند. به این ترتیب، نویسنده می تواند زبانی را که باید در مقاله برای مخاطب خود را استفاده کند را مشخص کند. این رویکرد همچنین باید در جهت تحقیق کمک کند. تحقیق سنگ بنای یک وایت پیپر و مناسب است. این تحقیق شامل بررسی تیم پروژه، جنبه های فنی محصول یا خدماتی است که قرار است ارائه شود و اینکه چرا راه حل شما بهترین راه حل برای یک مشکل قدیمی است و از آنجایی که تمرکز خوانندگان بر روی وایت پیپر کریپتو است، حین نوشتن در مورد جنبه های فنی، جایی برای خطا وجود ندارد. همچنین خواندن وایت پیپرها (کاغذ های سفید) دیگر می تواند کمک زیادی به شما کند به این صورت که پی ببرید آیا قبل از شما کسی روی موضوعتان کار کرده است؟ چه راه حلی برای آن در نظر گرفته شده؟ و در نهایت با آنالیز این موراد بتوانید به راه حل ارائه شده قبلی مواردی را اشافه کنید و آن را بهبود ببخشید.

وایت پیپر باید شامل چه اجزایی باشد؟

وایت پیپر باید شامل چه مواردی باشد؟

به گفته مایکل استلزنر، نویسنده «Writing White papers»، وایت پیپر باید با مشکل یا چالشی شروع شود که خواننده با آن مواجه است.

بعد از مطالعه بیشتر، هدف این است که آمار و حقایق را ارائه دهند تا نکات اصلی مقاله را به دست آورند. در نهایت، مقاله راه حل را ارائه می دهد که خدمات یا محصول ارائه شده توسط تیم پروژه است. هنگامی که راه حل به طور قانع کننده ارائه شد، گام بعدی نمایش تیم است. این بخش باید خواننده را متقاعد کند که تیم قادر است به راه‌حل عمل کند.

بخش تیم شامل عکس‌های واقعی، بیوگرافی کوتاه و پیوندهای پروفایل‌های لینکدین و توییتراست. گاهی اوقات، تیم NFT ها را به عنوان عکس های نمایه خود قرار می دهد اگرچه این ممکن است بهترین روش برای جلب اعتماد کاربران نباشد. این ها اعتماد خواننده را به کاوش بیشتر جلب می کند و در عین حال به آنها نشان می دهد که تیم چیزی برای پنهان کردن ندارد.

علاوه بر موارد بالا، مقاله اطلاعاتی در مورد انتشار توکن و ملاحظات بازار ارائه می دهد. این مورد باید شامل جزئیات مربوط به توکن‌هامانند ارزش آن‌ها، تعداد توکن‌هایی باشد که در گردش هستند و پلتفرمی که قرار است روی آن منتشر شوند باشد.

وایت پیپر (White Paper) | ابزار ترید
White Paper

عنصر مهم دیگری که باید در آن گنجانده شود این است که توضیح دهید اینکه اگر روش جمع آوری سرمایه شما (مانند ارائه اولیه سکه یا ICO) از اهداف مالی کوتاهی کند (فرایند بازپرداخت سرمایه گذار) چه اتفاقی می افتد.

در نهایت، سند شما با یک نقشه راه به پایان برسد. نقشه راه معمولاً به اهداف فصلی تقسیم می شود. این اهداف به خوانندگان کمک می کند آنچه را که قبلاً در مقاله خوانده اند به ویژه مشکلاتی که به آنها پرداخته می شود با راه حل هایی که پروژه ارائه می دهد، به هم ربط دهند.

یک وایت پیپر خوب به چه سوالاتی جواب می دهد ؟

ساختار مشخصی برای تمام وایت پیپرها وجود ندارد و در نهایت مهم این است که در آن به سوالات سرمایه گذار خود پاسخ داده باشد. برخی از سوالات اساسی یک سرمایه گذار شامل موارد زیر است :

. هدف از پروژه چیست؟

. مشکلاتی که این پروژه حل می کند چه چیزهاییست؟

. اعضای تیم چه کسانی می باشند و آیا اعتبار کافی و لازم را دارند؟

. نقاط قوت این پروژه چیست؟

. آیا پروژه می تواند از پس هزینه ها برآید و چطور این امر ممکن است؟

قالب بندی وایت پیپر | ابزار ترید

قالب بندی و طراحی یک وایت پیپر

افرادی که تازه وارد حوزه کریپتو می شوند، بسیاری از اصطلاحات را که در واژگان رمزارز در همه جا وجود دارد نمی دانند. همیشه بهترین کار این است که تصور نکنید که مخاطبان هدف شما هنگام نوشتن برای آنها، اصطلاحات و مفاهیم ارز های دیجیتال را درک می کنند. یکی دیگر از ملاحظات قالب بندی فضای سفید است. خواندن برخی از وایت پیپرها سخت است زیرا کمبود فضای خالی خواننده را تحت تأثیر قرار می دهد.

فاصله بین پاراگراف عنصر مهمی است که باعث می شود خوانندگان خسته نشوند. | ابزار ترید
فاصله بین پاراگراف عنصر مهمی است که باعث می شود خوانندگان خسته نشوند.

فاصله بین پاراگراف ها و سایر عناصر در متن بسیار مهم است. اجزای دیگر شامل نمودارها و تصاویر می باشند که به فهم نکات اصلی کمک می کند.

فضای خالی کافی به خواننده کمک می‌کند تا نفس بکشد در حالی که مکث می‌کند و قبل از رفتن به بخش بعدی استراحت می‌کند. این وقفه ها به خوانندگان اجازه می دهد تا اطلاعات را هضم کنند و تا آخر به خواندن آن ادامه دهند. طراحان گرافیک و نویسندگان باید باهم درمورد طراحی یک وایت پیپر صحبت کنند تا هم بعد گرافیکی و هم نوشته با یکدیگرهم همسو باشند. زمانی که محتوا و عناصر بصری یکدیگر را تکمیل می کنند، کیفیت افزایش پیدا می کند.

امیدواریم تا انتهای مقاله با ما همراه بوده و با مفهوم White paper و مزایا و موارد مرتبط با آن به خوبی آشنا شده باشید. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *