ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

معرفی صرافی غیرمتمرکز DYDX

DYDX

صرافی غیرمتمرکز DYDX چیست؟

dYdX یک صرافی غیرمتمرکز پیشرو است که در حال حاضر از معاملات مارجین دار و فیوچر پشتیبانی می کند. dYdX بر روی قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم اجرا می شود و به کاربران اجازه می دهد بدون واسطه معامله کنند.

دنیای رمزارز‌ها هر روزه در حال تغییر و تحول‌های هیجان انگیز است. مثلا ظهور صرافی‌های غیرمتمرکز که در هر نسل نوع خود در این دنیا ناشناخته تغیرات قابل توجه‌ای ایجاد کردند. صرافی غیرمتمرکز DYDX یکی از آنهاست در این مقاله از ابزار ترید می‌خواهیم به معرفی آن خواهیم پرداخت.

بنیانگذاران DYDX چه کسانی هستند؟

آنتونیو جولیانو، یک جوان کارآفرین کالیفرنیایی، در سال 2017، با سرمایه‌ای نزدیک به دو میلیون دلار، صرافی غیرمتمرکز DYDX را تاسیس کرد؛ او از دانشگاه پرینستون در رشته علوم کامپیوتر فارغ تحصیل شده است او ۷ سال سابقه برنامه‌نویسی در شرکت‌های اوبر (Uber)، MongoDB و Weipoint را دارد.

این صرافی غیرمتمرکز در ابتدا از طریق لایه 1 اتریوم خدماتی از جمله معاملات حوزه کریپتو، وام‌دهی و استقراض به تریدها ارائه می‌کرد.

بنیانگذاران DYDX چه کسانی هستند؟

اما صرافی غیرمتمرکز DYDX در همینجا متوقف نشد و در سال 2019 به ارائه معاملات دائمی متقاطع perpetual contract روی آورد؛ در این نوع از معاملات کاربر میتوانید بدون تاریخ انقضاء به سفارشات خود رو (چه خرید و فروش) ثبت کنند. به این صورت میتوان نقدینگی را در طول نوسانات بالا کنترل کرد. به این صورت مشکل انقضاء زمان خرید فروش که در پلتفرم‌های سنتی وجود دارد حل می‌شود.

صرافی DYDX چیست؟

میتوان گفت پلتفرم و صرافی غیرمتمرکز DYDX بر بستر بلاکچین اتریوم  و مجموعه‌های STARK که به واسطه Starkware پشتیبانی می‌شوند؛ بنا شده است. این صرافی یک پلتفرم شفاف بوده که بر اساس پروتکل‌های غیرقابل ‌اعتماد ساخته‌ شده است که بستری را برای معامله رمزارزهای ERC-20 به صورت همتا فراهم کرده است. صرافی غیرمتمرکز DYDX تلاش می‌کند با عرضه معاملاتی مانند مارجین، اسپات و قراردادهای دائمی (prepetual) در بستری غیرمتمرکز باعث پیشرفت اکوسیستم مالی غیرمتمرکز شود.

همانطور که گفته شد این صرافی، یک بستر غیرمتمرکز است و تلاش دارد تمرکز زدایی به صورت کامل صورت بگیرند از همین رو همواره سعی دارد خدمات خود را افزایش دهند اما به طور کلی خدمات این صرافی به چهار مورد زیر تقسیم می‌شود:

  1. تجارت دائمی
  2. حاکمیت
  3. سهامداری
  4. NFT

تجارت دائمی در صرافی غیرمتمرکز DYDX

همانطور که گفته شد حفظ سرمایه بدون تاریخ انقضاء از مهمترین خدمات صرافی غیرمتمرکز DYDX است، شما اگر یک بیت کوین را به قیمت 100000 دلار سفارش داده اید تا زمانی که سفارش شما 100000 دلار برسد و معامله کامل شود باقی میماند حتی اگر تصمیم بگیرد معامله را با پیش از بستن سفارش خرید یا فروش فسخ کند مشکلی پیش نخواهد آمد. قابلیت perpetual صرافی غیرمتمرکز DYDX به عنوان یک محصول غیرمتمرکز به صورت حاشیه‌ای ارئه میشود که همانطور که گفته شد بر اساس توکن‌های ERC-20 مبتنی بر اتریوم هستند، که میتوان کلاس‌های دارایی جدید را به وجود آورد که قیمت‌گذاری خود را از بر بلاک چین می‌گیرد.

یکی دیگر از خدمات dYdX

استخر ایمنی و استخر نقدینگی

شما می‌توانید توکن‌های DYDX خودتان را استیک کنید یا میتوانید ارز USDC اشتراک گذاری کنید و برای مشارکت در استخر نقدینگی صرافی، dYdX پاداش بگیرید

همچنین می‌توانید توکن‌های این پلتفرم رو برای رای‌گیری و مشارکت در مباحث مدیریتی جامعه استفاده کنید یا می‌توانید در توکن‌های DYDX از طریق صرافی‌های رمزنگاری (مثل Kraken و Coinbase) انجام دهید که به این صورت در واقع شما از جامعه حمایت کنید پس میتوانیم بگوییم که این رمزارز یک توکن حاکمیتی است.

یکی دیگر از خدمات dYdX

Hedgies یک مجموعه NFT که شاخه‌ای از جوجه تیغی‌های متحرک (که توسط آنا و ارک کاجدا طراحی شده است) از سال 2022 که ان‌اف‌تی dYdX ایجاد شد تا کنون 2400 NFT بر روی بلاک چین اتریوم ضرب شده که صاحبان آن میتوانند در حین معامله از مزایای خاصی برخوردار شود.

کارمزد تراکنش‌ها، تنها هزینه‌ای است که Minting Hedgies دارد بلکه برای تشویق و دادن هدیه به مخاطبانش در زمان‌های خاص طراحی شده است .

DYDX خدمات حاشیه‌ای خود را ابتدا از طریق پروتکل بلاک چین لایه 1 اتریوم ارئه میداد اما در سال 2021 خدمات خود را به صورت ارائه محصولات دائمی به لایه 2 انتقال داد.

از قراردادهای هوشمند اتریوم، برای اهرم معاملات نقطه‌ای و مارجین، این پلتفرم استفاده می‌کند در کنار این امکانات مانند دیگر رقبای خود ویژگی‌های معاملاتی ازجمله استاپ لاس و سفارش‌های محدود را عرضه می‌کند.

نسخه‌های کاملا غیرمتمرکز صرافی DYDX

همانطور که گفته شد سیاست‌های این صرافی به سمت کاملا غیرمتمرکز شدن معاملات می‌رود بنابرین قصد دارد تا پایان سال 2021 به این هدف برسد. صرافی غیرمتمرکز DYDX از نسخه سوم خود یعنی dYdX v3 استفاده می‌کند، با اینکه این نسخه هم متمرکز است اما به سیستم‌های متمرکز برای دفتر سفارش و موتور تطبیق وابسته است.

نسخه‌های کاملا غیرمتمرکز صرافی DYDX

اما نسخه چهارم این پروتکل کاملا غیرمتمرکز بوده و تحت کنترل جامعه ارائه خواهد شد (به این صورت کنترل صرافی غیرمتمرکز DYDX از شرکت آن خارج می‌شود که حتی این کار مانع خواهد شد که شرکت کارمزدی از معاملات دریافت کند)، علاوه بر این‌ها پیش‌بینی می‌شود که  dYdX v4 دارای نقطه، حاشیه و محصولات کاربردی دیگر باشد. در این صورت قدرت به صورت کامل به سرمایه‌گذاران بر میگردد و شفافیت به بیشترین حد ممکن می‌رسد؛ صرافی‌‌های متمرکز مانند بایننس و کوین‌بیس بر مسیر حرکت معاملات و چشم انداز آنها نظارت دارند.

سوالات متداول

صرافی غیرمتمرکز DYDX چیست؟

dydx یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال به حساب می‌آید که همانند برخی از صرافی‌های متمرکز مانند بایننس، کوکوین و … مارجین، اعطا و دریافت وام را نیز داراست.

آیا صرافی غیرمتمرکز DYDX برای کاربران ایرانی در دسترس است؟

صرافی غیرمتمرکز DYDX طبق قوانین وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا مردم برخی از کشورها که ایران نیز جزو آنهاست را در لیست تحریم خود قرار داده و کاربران ایرانی برای دسترسی به خدمات این صرافی همانند سایر صرافی‌های بین المللی می‌بایست از وی پی ان استفاده کنند.

تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *