ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

صرافی متمرکز و غیرمتمرکز چه تفاوتهایی باهم دارند؟

cex-vs-dex-768x427

همه افراد فعال در حوزه ارز دیجیتال برای ترید رمز ارزها از صرافی ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. ما به صورت کلی دو نوع صرافی متمرکز (CEX) و غیرمتمرکز(DEX) داریم که در ادامه راجع به هر کدام از این دو بحث کرده و به تفاوت‌هایشان اشاره می‌کنیم.

صرافی متمرکز و غیرمتمرکز | ابزار ترید
صرافی متمرکز و غیرمتمرکز

صرافی متمرکز چیست ؟

صرافی‌های متمرکز (CEX) مانند بایننس و کوین بیس، پلتفرم‌های معاملاتی آنلاین هستند که خریداران و فروشندگان را از طریق دفترچه سفارش مطابقت می‌دهند. و هر چقدر اطلاعات داده شما به صرافی بیشتر باشد بیشتر می‌توانید برداشت کنید. شما نمی‌توانید معاملات صرافی‌‌های متمرکز در بلاک چین‌ را ببینید و چنین صرافی‌هایی از شما اطلاعاتی می‌خواهند تا احراز هویت شوید.

این نوع صرافی‌ها اساساً مانند حساب‌های کارگزاری آنلاین عمل می‌کنند، به همین دلیل است که در بین سرمایه گذاران بسیار محبوب هستند. از سال 2020، CEX‌ها گسترده‌ترین حالت کار برای صرافی‌های ارزهای دیجیتال هستند. سرعت و مقرون به صرفه بودن پردازش تراکنش‌ها توسط یک مرجع واحد، آن‌ها را به مکانی مناسب برای معامله‌گران روزانه و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال برای خرید و فروش کریپتو تبدیل می‌کند.

صرافی متمرکز (CEX) | ابزار ترید
صرافی متمرکز (CEX)

صرافی غیرمتمرکز چیست ؟

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، مانند PancakeSwap یا Uniswap، پروتکل‌های مالی مستقلی هستند که توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌شوند و معامله‌گران رمزارز را قادر می‌سازند تا یک ارز دیجیتال را به دیگری تبدیل کنند. در این نوع صرافی‌ها شما می‌توانید همه تراکنش‌ها در بلاک چین مشاهده کنید.

همچنین این نوع پلتفرم‌ها امکان معاملات نظیر به نظیر (p2p) را در اختیار رمز ارز‌ها قرار می‌دهند. در صرافی غیرمتمرکز کاربر ارز خود را به توکن‌های شبکه مورد تبادل در صرافی تبدیل می‌کند که بعد از آن در کیف پول ذخیره خواهد شد. بعد از آن هر کاربر می‌تواند توکن خود را در بلاک چین مورد استفاده کند.

صرافی غیرمتمرکز | ابزار ترید
صرافی غیرمتمرکز (DEX)

ویژگی‌های صرافی متمرکز

در حالی که صرافی‌های متمرکز به طور گسترده ای نسبت به همتایان غیرمتمرکز خود کمتر ایمن تلقی می‌شوند زیرا وجوه کاربران را ذخیره می‌کنند، دارای مجموعه ای از ویژگی‌ها هستند که کاربران را به سمت آنها می‌برد.

معاملات صرافی متمرکز نقدینگی بالایی دارند | ابزار ترید
معاملات صرافی متمرکز نقدینگی بالایی دارند

نکات مثبت و منفی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز

نکات مثبت

 1. حجم معاملات در صرافی متمرکز و غیرمتمرکز
  مبادلات متمرکز معمولاً نقدشوندگی بالایی دارند. به عنوان مثال، بایننس به طور منظم بیش از 30 میلیارد دلار در حجم معاملات روزانه ثبت می‌کند. برای تازه‌ کارها، این پلتفرم‌های فعال اساساً تضمین می‌کنند که دارایی‌های آن‌ها می‌تواند به طور یکپارچه در هر زمان مبادله شود. برای معامله گران با تجربه، CEX‌ها راهی برای انتقال مقادیر نسبتاً زیادی از وجوه به داخل و خارج در عرض چند دقیقه فراهم می‌کنند.
 2. تبدیل ارز Fiat/Crypto و Crypto/Fiat
  صرافی‌های متمرکز معمولاً از فیات به کریپتوهای روشن و خارج از رمپ پشتیبانی می‌کنند، به این معنی که به شما اجازه می‌دهند برای مثال، بیت کوین را با دلار آمریکا خریداری کنید.
 3. سهولت استفاده
  یکی از ویژگی‌های جذاب اکثر صرافی‌های متمرکز رابط کاربری آن است. با توجه به اینکه اکثر تازه‌کارها با جفت‌های کریپتو یا اصطلاحات ساده‌ آشنا نیستند، CEX‌ها کار بزرگی را انجام می‌دهند که کاربران را به فضای کریپتو هدایت می‌کنند.

برخی از پلتفرم‌های CEX، مانند بایننس، نسخه‌های لایت را برای کاربرانی که به دنبال انجام معاملات اولیه هستند، دارند. علاوه بر این، تقریباً مانند کارگزاران آنلاین عمل می‌کنند، بنابراین به نقش آشنا و مشابهی برای سرمایه گذاران سنتی عمل می‌کنند.

صرافی متمرکز و غیرمتمرکز | ابزار ترید
کوینکس نوعی صرافی متمرکز است

نکات منفی

در حالی که پلتفرم‌های معاملاتی متمرکز بسیاری از مزایایی را که سرمایه‌گذاران از حساب‌های کارگزاری آنلاین خود به آن‌ها عادت کرده‌اند ارائه می‌کنند، اما با معایب قابل توجهی نیز همراه هستند.

 1. سیاست‌های دقیق شناخت مشتری (KYC)
  برای کاربرانی که به دنبال حفظ حریم خصوصی هنگام معامله هستند، CEX صرافی مناسبی نیست. صرافی‌های متمرکز کاربران را مشمول سیاست‌های سختگیرانه KYC می‌کنند. آنها معمولاً از شما می‌خواهند که برای خرید و فروش رمزنگاری یا برداشت، عکسی از چهره خود و یک کارت شناسایی معتبر را آپلود کنید.
 2. خطر کیف پول‌های CEX
  در حالی که CEX‌ها تجارت آسان، نقدینگی بالا و … را ارائه می‌دهند، کیف پول آنها نگهدارنده است. این به معنی است که آنها بر رمزارز شما قدرت دارند. کیف پول رمزنگاری باید غیرقابل نگهداری باشد. می‌توان گفت که کیف پول‌های CEX برای معامله گران و سرمایه گذاران خطر امنیتی ایجاد می‌کند.
کیف پول های CEX برای معامله گران و سرمایه گذاران یک خطر امنیتی ایجاد می کند | ابزار ترید
کیف پول‌های CEX برای معامله گران و سرمایه گذاران خطر امنیتی ایجاد می‌کند

ویژگی‌های صرافی غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز به دلیل افزایش کاربرپسندی در بین کاربران رمزارز در مورد اهمیت حفظ کنترل بر کلیدهای خصوصی، سهم قابل توجهی در بازار معاملات ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده اند.

نکات مثبت

 1. حریم خصوصی و ناشناس بودن
  استفاده از یک صرافی غیرمتمرکز معمولاً فقط لازم به اتصال کیف پول خود و امضای تراکنش است و هیچ فرآیند تأیید هویتی مورد نیاز نیست.
 2. امنیت
  صرافی‌های غیرمتمرکز معمولاً به دو دلیل از امنیت بیشتری نسبت به صرافی‌های متمرکز برخوردار هستند :

هکرها صرافی‌ها را برای دسترسی به پایگاه داده مرکزی و استخراج کلیدهای خصوصی کاربران و برداشت وجوه آنها هدف قرار می‌دهند. از آنجایی که DEX‌ها کلیدهای خصوصی شما را نگه نمی‌دارند، هکرها نمی‌توانند وارد کیف پول شما شوند.

بدون بررسی هویت فعالیت می‌کنند و خطر درز اطلاعات خصوصی کاربر در آنها وجود ندارد.

DeFi | ایزار ترید
DeFi
 1. یکپارچه سازی DeFi و NFT
  صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) به کاربران اجازه می‌دهد تا به دنیای قراردادهای هوشمند و DApp‌هایی که خدمات مالی از جمله محصولات وام دهی و پس انداز و همچنین پروژه‌های NFT را ارائه می‌دهند، دسترسی داشته باشند.

نکات منفی صرافی متمرکز و غیرمتمرکز

در حالی که مکان‌های معاملات غیرمتمرکز مزایای قابل توجهی دارند، معایبی نیز دارند که سرمایه‌گذاران جدید ارز دیجیتال باید از آن آگاه باشند.

 1. تجارت محدود
  DEX‌ها در حال حاضر از نظر عملکرد محدود هستند. ویژگی‌هایی مانند معاملات حاشیه، سفارشات محدود، معاملات آتی و … معمولاً در دسترس نیستند.
 2. کارایی
  صرافی‌های غیرمتمرکز به دلیل مشکلات مقیاس پذیری که اکثر بلاک چین ها با آن مواجه هستند به اندازه CEX ها سریع و کارآمد نیستند. صرافی‌های متمرکز با این مشکل مواجه نیستند زیرا از مکانیسم‌های درون زنجیره‌ای و خارج از زنجیره برای اطمینان از عملکرد روان استفاده می‌کنند.

صرافی متمرکز و غیرمتمرکز در مقابل یکدیگر و خطرات آنها

هر دو صرافی CEX و DEX معایب و مزایایی دارند | ابزار ترید
هر دو صرافی CEX و DEX معایب و مزایایی دارند


تجارت و سرمایه گذاری در کریپتو بدون در نظر گرفتن نوع صرافی که استفاده می‌کنید دارای ریسک است. با این حال، خطرات ایجاد شده توسط دو نوع پلتفرم معاملاتی باهم تفاوت دارد.

CEX‌ها
هک صرافی یک تهدید واقعی برای کاربران متمرکز صرافی است که وجوهی را در صرافی‌ها نگهداری می‌کنند. این اتفاق در گذشته رخ داده است و احتمالاً ادامه خواهد یافت، به خصوص در هنگام استفاده از صرافی‌های کوچکتر.

CEX‌ها مشمول مقررات مالی هستند که ممکن است یک شبه تغییر کند و خطر بالقوه ای را برای وجوه نگهداری شده در کیف شما ایجاد کند. برای مثال، در صورتی که مبادله ای تحت بررسی باشد، ممکن است وجوه شما به طور موقت مسدود شود یا در موارد شدید حتی توقیف شود.

هک صرافی یک تهدید واقعی برای کاربران صرافی متمرکز است | ابزار ترید
هک صرافی یک تهدید واقعی برای کاربران صرافی متمرکز است

صرافی‌های متمرکز معمولاً از شما می‌خواهند که هویت خود را تأیید کنید. در صورت نقض داده‌ها، این ممکن است منجر به فروش داده‌های شخصی شما در وب تاریک شود. در این صورت، ممکن است هدف هک یا کلاهبرداری یا سرقت هویت شوید.

DEX‌ها
صرافی‌های غیرمتمرکز غیرقانونی هستند، به این معنی که فقط شما بر وجوه خود کنترل دارید. در همین راستا، اگر رمز بازیابی کیف پول خود را گم کنید، رمز ارز خود را از دست خواهید داد. به همین دلیل باید کلید خود را با دقت در مکانی امن نگهداری کنید.

مکان‌های معاملاتی غیرمتمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند ساخته می‌شوند که درجه خاصی از ریسک کد را ایجاد می‌کند. این بدان معناست که اگر کد پلتفرم معاملاتی دارای اشکالات یا آسیب پذیری باشد، می‌توان از آن سوء استفاده کرد. برای کاهش این خطر بهتر است از DEX‌های پیشرو استفاده کنید.

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید. به طور کلی برای مبتدیانی که به دنبال پیوستن به فضای کریپتو هستند، CEX‌ها یک راه ساده و سریع برای تجارت را ارائه می‌دهند. از سمت دیگر DEX‌ها بیشتر برای معامله گران با تجربه ای مناسب هستند که به دنبال حفظ حریم خصوصی و کنترل کامل بر وجوه دیجیتال خود هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *