ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست

امروز ما در ابزار ترید با یک مبحث جذاب که توضیح بیت کوین به زبان ساده است پس با ما همراه باشید. بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال رمزنگاری شده شناخته می‌شود که توسط شخصی ناشناخته به اسم ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 ایجاد شد. در واقع ساتوشی سال 2008 در یک مقاله برای اولین بار خبر از ارز دیجیتال میداد. بیت‌کوین را می‌توان به واحدهای کوچک‌تر به نام ساتوشی تقسیم کرد و برای پرداخت‌ها استفاده کرد. جعل و کلاهبرداری از این ارز بسیار دشوار است زیرا غیرمتمرکز بوده و توسط مجموعه ی دولتی حمایت نمی‌شود.

بیت کوین چیست؟

BTC به واحدهای کوچک‌تر به نام ساتوشی تقسیم  می‌شود و برای پرداخت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر تراکنشی که توسط دیگران ثبت شود، یک بلوک به شبکه ی بلاک چین اضافه می‌شود.

زنجیره ی بلوکی بیت کوین به زبان ساده

بلاک چین یک شبکه ی دیجیتالی بزرگ است که میان شبکه ای کامپیوتری به اشتراک گذاشته می‌شود. نقش حیاتی این شبکه در سیستم‌های ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای حفظ ایمنی تراکنش‌هاست. همینطور که بالاتر گفتیم این ارز‌ها حامی خاصی ندارند و به صورت غیرمتمرکز ارائه می‌شوند. در واقع اصلی ترین مزیت بلاکچین همان تضمین امنیت معامله گران ارز‌های دیجیتال در تراکنش‌هایشان می‌باشد. این تراکنش‌ها در ساختار‌هایی بلوک مانند ذخیره شد و شبکه ای بزرگ و زنجیروار به اسم بلاکچین را تشکیل می‌دهند. بلوک‌ها دارای ظرفیت‌ ذخیره‌سازی هستند و زمانی که پر می‌شوند، بسته شده و به بلوک قبلی متصل شده و زنجیروار داده‌ها را که شامل اطلاعاتی راجع به تراکنش و کاربران است در زنجیره ای بلوکی بهم متصل می‌کنند.

دلیل به وجود آمدن بیتکوین چیست؟

  خلاصه ای از ارز دیجیتال بیت کوین

نام ارز:بیت کوین (Bitcoin)
نام اختصاری:بی‌تی‌سی (BTC)
وب‌سایت رسمی:bitcoin.org
بلاک‌چین ارز:بیتکوین
کنتراکت ارز (Contracts):ندارد
مدل اجماع شبکه:اجماع بر اساس الگوریتم اثبات کار (POW)
وایت پیپر ارز:لینک وایت پیپر
منبع اطلاعات: وب‌سایت کوین مارکت کپ

بیت کوین چیست به زبان ساده

بیت کوین نوعی از دارایی دیجیتال به حساب می‌اید که در سال 2018 توانست با رسیدن به قله قیمت 13 هزار دلار توجه افراد فراوانی را به خود جلب نماید. این ارز دیجیتال تاکنون در نقض تمام موانع قانونی و بین المللی در امور مالی و بانکی، موفق بوده است. امروزه می‌توان به وسیله Bitcoin تراکنش‌های مالی را بدون هیچ محدودیتی در سطح بین المللی انجام داد. همین موضوع سبب شده است تا از زمان پیدایش. عرضه عمومی این ارز، افراد بسیاری به آن جذب شوند.

پس این ارز، بازار ارزهای دیجیتال به شدت داغ شد و ارزهای زیادی توسط افراد یا شرکت‌های مختلف ایجاد شدند که معروف‌ترین این ارزها را می‌توان اتریوم و لایت کوین دانست که هر یک، اهدافی خاص را دنبال می‌کردند و برای محقق نمودن اهداف خود با سایر ارزها وارد رقابت شدند. امروزه نیز با گذشت بیش از 10 سال از پیدایش اولین رمز ارز، این مارکت به شهرت بالایی در سطح بین‌المللی دست یافته است.

دلیل به وجود آمدن بیتکوین چیست؟

بیت‌کوین برای این پدید آمد که بتوانیم پولمان را با امنیت بالا ذخیره کرده و انتقال دهیم.

قابلیتی که ارز‌های دیجیتالی دارند این هست که شما همزمان می‌توانید پولتان را در دو جای متفاوت از هم خرج کنید، چیزی که با پول‌های فیزیکتان نمی‌توانستید! هیچ سازمان کلی و مرکزی برای خرید و فروش وجود ندارد و همه چیز توسط کاربران شبکه گردش پیدا می‌کند. این تصور مردم که Bitcoin‌ها توسط بانک‌ها هدایت می‌شوند اشتباه است. دارایی‌های هر شخص توسط یک کد خصوصی امن شده و تنها همان شخص قادر به انجام تراکنش یا ذخیره آن می‌باشد.

بیت کوین چیست به زبان ساده

اهمیت و سرمایه گذاری روی ارز بیت کوین

اکثر مردم امروزه برای سرمایه گذاری بیت‌کوین را خرید می‌کنند و نه برای پرداخت و خرید‌های روزانه. باتوجه به اینکه ارزش بیت کوین تا سال 2021 بسیار بالا رفته،  یک دارایی ارزشمند به شمار می‌رود. بیت‌کوین مانند پول فیزیکی که توسط طلا یا کالاهای دیگر حمایت می‌شود، پشتوانه‌ ای ندارد. ارزش بیتکوین بر اساس معیار‌های عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و به دست شخص خاص یا مجموعه ای نیست. می‌توانیم از این لحاظ بیتکوین را به طلا شبیه کنیم. یک قانون کلی در این زمینه وجود دارد : زمانی که تقاضا بیشتر از عرضه شود، قیمت Bitcoin یا به طور کلی ارز‌ها افزایش پیدا می‌کنند و اگر عرضه از تقاضا بیشتر شود، قیمت‌ها سیر نزولی به خود می‌گیرند.

قدرت میان مردم است

اعتماد و قدرت دست بانک و موسسه‌های مختلف نیست و دقیقا بین مردم قرار گرفته است. این جمله به این معناست که ارز‌های کدنویسی شده ای به طور کاملا بی طرف و غیروابسته توسط افرادی خریداری شده و افرادی نیز آنها را می‌-خرند و این چرخه ادامه دار خواهد بود. در این میان شخص سومی نیست که بخواهید درباره اعتماد یا عدم اعتماد به آن نگران باشید. بانک‌ها با کنترل داشتن بر روی پول باعث ایجاد تورم شده که  همان سال 2009 نیاز مردم به یک ارز که غیرقابل کنترل باشد را بیشتر کرد.

مزایای بیت کوین

  1. اولین مزیت بیت کوین این است که، از آنجایی که این ارز ذاتا یک نوع دارایی دیجیتال به حساب می‌آید، شما برای ذخیره کردن آن نیازی به فضای خاص با امنیت بالا ندارید.
  2. تمامی تراکنش‌های شبکه Bitcoin در دفتری بزرگ به نام دفتر کل ثبت و ضبط می‌شود و همه می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند. هر کیف‌پول (ولت) در این دفتر بزرگ دارای مشخصات یونیک که شامل یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی است، می‌شوند.
  3. امنیت شبکه بیت کوین بسیار بالاست و احتیاجی نیست که شما نگران هک شدن آن باشید. نودهای شبکه از دستوراتی خاص برای پردازش و انجام فعالیت‌ها برروی شبکه استفاده می‌کنند. علاوه بر آن، نودهای استخراج‌کننده نقشی اساسی در تامین امنیت شبکه بیت کوین دارند.
  4. نقل و انتقال دارایی توسط شبکه بیتکوین بدون محدودیت انجام می‌پذیرد اما به دلیل افزایش میزان تراکنش‌های این شبکه سرعت آن نسبت به بعضی از ارزهای نوظهور کمتر است. همچنین باید بدانید که کارمزد انتقال در این روش نسبت به انتقال بین المللی بسیار کم تر است.
مزایای بیت کوین

چرا باید بیت کوین بخریم؟

قاعدتا از گذشته تا به امروز همه شاهد صعود روز افزون نمودار قیمت این ارز بوده ایم. اما یک طرف این قضیه ارزشمندی برای مردم منفی است که می‌تواند مشکل ساز باشد. این بحث در بین مردم و رسانه‌ها زمانی داغ می‌شود که قیمت بیتکوین سر به فلک بکشد. در این صورت بسیاری از مردم در قله و اوج قیمت آن را می‌خرند و همانطور که شاید بارها شنیده و یا شاهدش بوده ایم ، نتیجه چیزی نیست جز ضرر‌های هنگفت و جبران ناپذیر. باید در ابتدا ارز را کاملا بشناسیم و علم این فناوری به خوبی بدست بیاوریم. در ادامه با سنجیدن شرایط و در زمانی مناسب روی آن سرمایه گذاری کنیم و حواسمان باشد بی گدار به آب نزنیم!

کیف پول بیت کوین (والت بیتکوین)

کیف پول بیت کوین یک اپلیکیشن است که بر روی رایانه یا موبایل قابل اجراست و عملیات مورد نیاز برای ایمن سازی، ارسال و دریافت بیت کوین را فراهم می‌کند. این کیف پول‌ها کلیدهای رمزنگاری را ایمن می‌کنند و این رمز یک نوع رمز بسیار تخصصی است. هر زمان که یک تراکنش انجام شود، مالکیت Bitcoin از فرستنده به گیرنده(مثلا شخصی که آن را خریداری کرده) منتقل شده و شبکه کلیدهای دریافت کننده را به عنوان یک رمز عبور جدید برای دسترسی به آن مشخص می‌کند. سیستمی که بیت کوین را رمزنگاری می‌کند (PKC) نام دارد.

از الگوریتم ریاضی یک طرفه برای ایجاد یک کلید عمومی از کلید خصوصی استفاده می‌کند. با این عمل بازسازی کلید خصوصی از کلید عمومی غیرممکن می‌شود( باید رمز عبور خود برای دسترسی را به یاد داشته باشید)

کیف پول بیت کوین (والت بیتکوین)

از کجا بیت کوین بخریم؟

برای خریدBitcoin نیازی به بانک رفتن یا مکان خاصی ندارید فقط باید کیف پول ارز دیجیتال داشته باشید. برای ایجاد آن به سایت رسمی مراجعه کرده و با وارد کردن  ایمیلتان و انتخاب رمز عبور کیف پول را افتتاح کنید. خرید و فروش بیت کوین به صورت مجازی انجام می‌شود که از طریق صرافی‌ها صورت می‌گیرد. اما یک سد بزرگ رو به روی کاربران ایرانی تحریم بودن آنها از سمت صرافی‌های بین المللی بزرگ است.

در حال حاضر بزرگترین و معتبر ترین صرافی جهان صرافی بایننس می‌باشد. اما برای خرید و فروش در این صرافی همانطور که گفتیم به علت تحریم باید با وی پی ان قوی وارد شوید. اما از یک طرف صرافی‌های داخلی وجود دارند که بدون محدودیت می‌توانید به صورت ریالی کیف پولتان را شارژ کرده و به انجام معامله بپردازید.

از کجا بیت کوین بخریم؟

استخراج بیت کوین

معمولا هرکسی به دنبال استخراج بیت کوین نمی‌رود! به چند علت :

شما برای استخراج ارز نیاز به سیستم پردازشگر قوی به نام ماینر دارید که قیمت نسبتا بالایی دارد و هرکسی قادر به تهیه آن نیست. علاوه بر این نیاز به یک منبع قوی برق با انرژی بالا دارید. این مورد به طور مستقیم به مورد بعدی که غیرقانونی بودن استخراج است ارتباط دارد از این رو کسانی که هم که به ماین بیتکوین و سایر ارز‌ها مشغول هستند به طور مخفیانه این کار را انجام می‌دهند.

البته این امکان وجود دارد که شما به وسیله رایانه شخصیتان شروع به استخراج کنید اما این امر قبلا به صرفه تر بود و الان به علت افزایش هزینه‌ها و نیاز به تجهیرات قدرتمندتر سود مناسبی به شما نمی‌دهد.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال می‌توانید از مقالات استخراج بیت کوین و … در وب‌سایت استفاده کنید

سوالات متداول

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک شبکه است که با الگوریتم اجماع عمومی (POW) کار می‌کند و افراد را می‌توانند تا در سیستم پرداختی کاملا دیجیتال فعالیت نمایند.

خالق بیت کوین کیست؟

شخص یا گروهی به نام مستعار ساتوشی ناکاموتوی در اوایل سال ۲۰۰۸ وایت پیپر و در ۲۰۰۹ اولین نسخه از نرم افزار بیت کوین را منتشر کردند.

موارد استفاده بیتکوین چیست؟

از BTC می‌تـوان به عنوان یک ارز دیجیتال ارزشمند در طول زمان استفاده یا ذخیره کرد.

آیا استخراج ارز بیت کوین صرفه اقتصادی دارد؟

با توجه به سختی این شبکه و افزایش تعداد ماینرهای فعال در آن، و وجود مشکلاتی در خصوص منابع لازم همچون برق، سیستم قدرتمند و … ، استخراج بیت‌کوین به صرفه نمی‌باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *