ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

استکینگ یا استیکینگ چیست؟

استکینگ یا استیکینگ چیست؟

استیکینگ چیست؟ و در شبکه بلاک چین این قابلیت چگونه فعالیت می کند ؟ و آیا می توان از آن برای کسب درآمد استفاده کرد ؟ و انواع اصطلاحات این مبحث جذاب از دنیای ارز دیجیتال را در ادامه به آن پرداخته می شود پس با ابزار ترید همراه باشید
چرا استیکینگ در ارزهای دیجیتال پدید آمد؟ به صورت کلی استخراج ارزهای دیجیتال را به دو دسته ۱. پاداش به ازای اثبات سهام ۲. پاداش به ازای اثبات کار دسته‌بندی می کنند و چرا ارزهای مثل بیت کوین و اتریوم که قدمت حدودا چند ساله دارد با ارزهای جدید مثل تزوس ، سولانا و … نحوه به دست آمدشان با یکدیگر متفاوت است.

استیکینگ در ارز دیجیتال چیست؟

مشکل اساسی ما کمبود منابع است و راهکار چیست؟ الگوریتم جدید به نام اثبات سهام

استیکینگ در ارز دیجیتال

یک از دغدغه های عالم بشریت در جهان کنونی کمترین آسیب به محیط زیست و دریافت بیشترین بهره از فعالیت های صنعتی است؛ اما در کنار تمام پیشرفت های همه جانبه شبکه بلاکچین و ارزهای بیت کوین و اتریوم مشکلی وجود داشت ، ما با نحوه استخراج آنها به دلیل استفاده از منابع برق بشدت زیاد به محیط زیست آسیب می زدیم . این نقطه شروع یک انقلاب بزرگ در دنیای ارزهای دیجیتال رخ داد و آن ساخت الگوریتم تایید شبکه جدید به نام اثبات سهام یا Staking بود.

الگوریتم اثبات سهام (PoS) چیست؟

بیت کوین، بر اساس الگوی اثبات کار است. زمانی که شما کاری را در شبکه بیت کوین انجام دهید (مانند: تمامی تراکنش‌ها ) این فعالیت ها توسط ماینرها انجام می شود و به دلایل مختلف که می توان به هش ریت بالای شبکه ، هاوینگ هر ۴ ساله بیت کوین و … اشاره کرد. سبب می شود که ماینرها برق بیشتری مصرف کنند و این به طبیعت آسیب می زند پس توسعه دهندگان به فکر روشی بودن که مشکلات کمتر و هزینه کمتری نسبت به روش‌های قبلی داشته باشد.

مکانیزم پیشرفته تر روش اثبات سهام (POS)  است که این یکی از مهم‌ترین هدف‌های این روش ذخیره و نگهداری یک ارز دیجیتال است. در این روش مطابق پروتکل شبکه و در فاصله‌های زمانی معین، شبکه به کاربران خود این امکان را می‌دهد که بلاک های جدید را تایید کرده و بلوک جدید تولید کنند و این تاییدیه و دریافت پاداش به میزان ارزدیجیتال یا به اصطلاح سهامی که در شبکه قرار گرفته است وابسته است هر فردی که مقدار بیشتری کوین ذخیره کرده باشد، شانس بالاتری برای دریافت حق تایید بلاک‌ها را دارد.

استکینگ ارز دیجیتال یعنی چه؟

تا الان درباره الگوریتم های ارزهای دیجیتال صحبت کردیم و دلایل پیدایش و نیازهای انسان ها به آن را معرفی کردیم.

حال به سراغ اصل مطلب می رویم که استکینگ یا استیکینگ چیست؟ و چگونه می توان از این قابلیت دنیای رمز ارزها کسب درآمد کرد

در مکانیزم اثبات سهام بلاک‌های جدید و تایید تراکنش‌ها، از طریق عمل استک انجام می‌شود. استیکینگ (Staking) در دنیای ارزهای دیجیتال شامل نودهایی از شبکه است که مقداری از کوین شبکه را در آن ذخیره و نگهداری می کنند. سپس پروتکل شبکه به صورت کاملا تصادفی و در یک بازه زمانی معین یک یا چند نود را که بستگی به میزان ارزهای ذخیره شده شما دارد را به عنوان تایید کننده تراکنش‌ها و ایجاد بلاک جدید انتخاب می‌کند.

استک ارز دیجیتال چیست؟
استخر استیکینگ چیست؟

یک استخر استیکینگ را میتوان اینگونه تعریف کرد که تعدادی استیک کننده آن را تشکیل می دهند اما چگونه و چطور؟

راه‌ اندازی یک استخر استیکینگ (Staking) عموما کار پرهزینه و زمانبری است و همچنین به دانش فنی زیادی نیاز دارد و این مسئولیت را کنترل کننده های آن قیول می کنند و بخشی جزئی از جایزه بلاک ها را برای خود برمی‌دارند و مابقی را بین افراد آن استخر (بر اساس سهمشان) تقسیم می‌کنند. دلیل این کار این است که با تجمیع منابع ، شانس کسب فرصت ساخت بلاک و دریافت جایزه را افزایش می یابد.
استیکینگ(Staking) چگونه کار می کند؟
پاداش استیکینگ ارز دیجیتال چقدر است؟
به این سوال نمی توان به صورت دقیق و ثابت پاسخ داد به دلیل اینکه هر ارزی و هر شبکه میزان پاداش را خودش معین می کند و به صورت کلی به عوامل زیر بستگی دارد

چه مقدار ارز توسط نود ذخیره شده است؟
مدت زمان نگهداری ارزها توسط نود چه مقدار است؟
مقدار کل ارزهای ذخیره شده در شبکه چه مقدار است؟
نرخ تورم موجود فاکتورهای دیگر …

استکینگ ارز دیجیتال یعنی چه؟
استکینگ ارز دیجیتال یعنی چه؟

انواع استیکینگ (Staking)

 • استیکینگ سرد (Cold Staking)
 • استیکینگ قفل شده (Locked Staking)
 • استیکینگ منعطف (Flexible Staking)
 • پس‌انداز منعطف (Flexible Saving)
 • پس انداز ثابت (Fixed Saving)

استیکینگ سرد (Cold Staking)

استیکینگ سرد از زیرمجموعه‌های استکینگ است. در این روش ذخیره ارز دیجیتال در والت سردی انجام می شود که اتصال به اینترنت احتیاج ندارد. در این روش استیکینگ ارز دیجیتال باید از طریق یک کیف پول سخت افزاری مانند لجر انجام شود

بعضی از شبکه‌های بلاک چینی نیز می‌توانند به صورت آفلاین دارایی ‌های خود را استک کنند. این روش امنیت بسیار بالایی دارد چون هیچ ارتباطی به شبکه جهانی اینترنت ندارد و به محض این که دارایی از کیف پول به بیرون منتقل شود استک و پرداخت پاداش متوقف می‌شود.

استیکینگ قفل شده (Locked Staking)

استکینگ قفل شده (Locked Staking)

استکینگ قفل شده یک روش دیگر از استکینگ (Staking) است. استکینگ قفل شده یعنی نگهداری و قفل کردن دارایی‌های دیجیتال شما درون کیف پول صرافی در راستای پشتیبانی از یک شبکه بلاک چینی است که از نظر کلی مناسب ما ایرانیان نیست چون در این روش شما در صورت مشکل صرافی با ملیت شما و درخواست احراز هویت امکان برداشت دارایی دیگر وجود نخواهد داشت از صرافی هایی که این روش را ارائه می دهند می توان به بایننس اشاره کرد که برای فعالیت احتیاج به احراز هویت دارد.

استیکینگ منعطف (Flexible Staking)

استیکینگ منعطف مانند مدل قفل شده است. استکینگ یا استیکینگ منعطف جهت پشتیبانی از عملیات یک شبکه بلاک چینی است و همچنین شامل نگهداری رمز ارز در یک والت ارز دیجیتال هم می‌شود. تفاوت این روش با روش Locked Staking این است که این روش نیاز به قفل شدن دارایی ها در کیف پول صرافی ندارد.

پس‌انداز منعطف (Flexible Saving)

پس‌انداز منعطف (Flexible Saving)

یکی دیگر از روش ها که در صرافی انجام می شود پس انداز منعطف است. این نمونه Staking با هم یک تفاوت دارد و آن این است که  در روش استیکینگ قفل شده شما ارز را در کیف پول صرافی در شبکه آن ارز قفل می کنید ولی در این روش شما ارزهای دیجیتال خود را در بستر صرافی به فرد دیگری قرض می دهید و در ازای آن پاداشی از آن شخص دریافت می‌کنید.

پس انداز ثابت (Fixed Saving)

پس انداز ثابت (Fixed Saving)

از بهترین روش های استیکینگ ، پس‌انداز منعطف است در این حالت سود دهی به صورت روزانه محاسبه می‌شود و به شما پرداخت می شود یکی از ویژگی‌های این حالت توانایی برداشت سود خود در هر لحظه اشاره کرد

تفاوت هولدینگ و استیکینگ چیست؟

یکی از بزرگترین ابهامات موجود در دنیای رمزارزها تفاوت ها هولد (هودل) و استیکینگ است و ما امروز سعی می کنیم که به این موضوع بپردازیم

هولد (هودل) چیست؟

به نگهداری ارزهای دیجیتال به منظور رشد قیمت و نگهداری بلند مدت بر اساس استراتژی های شخصی و سازمانی گفته می شود.

مزایا استک در مقایسه با هولد

در ازای ذخیره دارایی در بازه های طولانی به دارایی های شما افزوده می شود و مقدار آن افزایش می یابد.
شما در پیشرفت شبکه بلاکچینی ارز خود شریک هستید.
به حفظ طبیعت کمک کرده و سبب کاهش آلایندگی گازهای گلخانه ای می شوید

معایب استک در مقایسه با هولد

باید یک تسلط نسبی از نظر دانش فنی به دنیای کریپتو و انواع حالت های استک داشت تا بیشترین سود را دریافت کرد
امکان کسب درآمد از استک ارز دیجیتال با مقدار کم تقریبا به صرفه نیست و ارزش ندارد.
استک در صرافی ها یکی از بهترین گزینه ها و از جهتی دیگر به دلیل تحریم بودن کشورمون امکان استفاده وجود ندارد ولی در هولد هیچ محدودیتی وجود ندارد

اصطلاحات مرتبط با استیکینگ (Staking)

اصطلاحات مرتبط با استیکینگ

APY (Annual Percentage Yield) : به معنای بازده درصدی سالیانه است. یعنی تمامی درصد و یا میزان سود های درحال نمایش به صورت سالیانه است.
(Duration (Days : یعنی تعداد روزهایی که می‌توان ارز دیجیتال مورد نظر را قفل کرد.در این حالت با توجه به ارز مورد نظر، امکان Stake آن ارز به صورت 15 روزه، 30 روزه یا … وجود دارد.
Minimum Locked Amount : به حداقل ارز لازم برای اینکه در این برنامه استیکینگ شرکت کنید گفته می‌شود.

ریسک های استیکینگ

در دنیایی که ما زندگی می کنیم هیچ کدام از کارهای ما بدون ریسک نیست و این قضیه در استیکینگ هم صدق می کند با زاویه دید ذخیره یا قفل کردن دارایی در شبکه بدون هیچ گونه ریسکی فکر نکنید استکینگ یا استیکینگ ارزدیجیتال هم با ریسک‌هایی همراه است که به آنها می پردازیم پس با ما همراه باشید.

ریسک بازار

در صورتی که رمزارز باز باشد می دانید که بازارهای مالی و مخصوصا بازار ارزهای دیجیتال دارایی نوسانات بسیاری است و حال ربطش به موضوع ما چیه؟

طبق تعاریف موجود ما در اکثر روش های استکینگ یا استیکینگ و ذخیره سازی ارزها ، ما دارایی های خود را در شبکه به ازای یک زمان معین قفل می کنیم و در این بازه زمانی هیچگونه دسترسی به دارایی ها وجود ندارد تا اینکه فرایند به پایان برسد.

ریسک کار در همین نکته است یعنی در صورت ریزش بازار شما توانایی نقد کردن دارایی های خود را ندارید. برای مثال شما یک ارزخاصی رو در قیمت ۲۰ دلار خریداری کردید تا آن را استک کنید و از آن کسب درآمد کنید ولی در دوره قفل سرمایه که ارزما در شبکه در حال قفل شدن است بازار یک ریزش شدید رو تجربه می کند و ما هیچ کاری نمیتوانیم بکنیم و پایان فرایند ارزش دارایی ما به ۱۰ دلار رسیده است و ما در این فرایند نه تنها سود نکرده ایم بلکه متضرر هم شده ایم. سرمایه گذاران قبل از استیک کردن دارایی خود باید بازار را به خوبی تحلیل کنند. نباید صرفا بر اساس نرخ سود سالانه تصمیم گرفت.

دوره قفل سرمایه

طبق صحبت هایی که در قسمت بالا انجام دادیم دوره قفل سرمایه هر ارز با دیگری متفاوت است و این نکته در استیکینگ دارایی های خود تحت نظر داشته باشید چون ممکن است در بعضی ارزها این زمان به ۲۸ روز نیز برسد و در این بازه شما امکان متضرر شدن دارید بهترین راهکار برای این مورد انتخاب ارزهایی است که سود سالانه کمتری دارند و در آنها قراردادهای بدون قفل سرمایه و یا بازه های زمانی کمتری دارد شرکت کنید.

دوره پرداخت پاداش

یکی از مباحث دیگر در حوزه استیکینگ پاداش است که انواع پاداش ها را در قسمت های بالایی بررسی کردیم ولی دوره پرداخت پاداش نیز بحثی است که در صورت عدم توجه به آن ممکن است دچار مشکلاتی در آن می شوید.

در استیکینگ ارزها پرداخت پاداش به صورت های متفاوتی است : ۱. روزانه ۲. انتهای بازه اتمام قرداد ۳. پرداخت به صورت بازه های تعیین شده ( ۱۵ روزه و… ) البته برداشت سود در حالت های پشتیبانی شده پلتفرم استیکینگ در میزان سود سالانه که اول قرارداد اعلام شده هیچ تاثیری ندارد
ریسک لیکوییدیتی و نقدشوندگی دارایی
نقدشوندگی و میزان سرمایه در گردش یک ارز یکی از مهم ترین بحث های سرمایه گذاری است که در استکینگ یا استیکینگ هم باید به آن توجه کرد

دلیل اینکه این مبحث را به صورت یک بخش جدا در مقاله قرارداده ایم بدلیل اهمیت فراوان این موضوع در بازارهای مالی است . نقدشوندگی را میتوان به سرمایه در گردش آن ارز در صرافی هایی که آن را پشتیبانی میکنند بر میگردد و ریسک ماجرا در هنگام تبدیل دارایی خود به ارزهای دیگر به منظور استفاده از سود و یا سرمایه است که درصورت عدم توجه بع این موضوع ممکن است هیچ خریداری برای دارایی شما وجود نداشته باشد و شما نتوانید آن را نقد کنید (این مورد معمولا برای ارزهایی که مارکت کپ کوچکی دارند باید مورد توجه قرار بگیرد و فقط روی سود سالانه تمرکز نکرد)

ریسک اعتبارسنج

در هنگام استک کردن دارایی مخصوصا در ولت هایی مانند تراست والت شما میتوانید ولیدیتور خود را انتخاب کنید و در بعضی مواقع سود سالانه آنها با هم اختلاف دارد.

اجرای یک گره ولیدیتور به منظور استک کردن دارایی های دیجیتال نیازمند دانش فنی کامل و کافی است تا هیچ اختلالی در روند به وجود نیاید و این گره ها باید به صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته فعال باشد تا بتواند بیشترین سود را به دست بیاورد.و در صورتی که این اتفاق نیافتاد و زمان خاموشی گره ها زیاد باشد ممکن است سبب از بین رفتن دارایی های موجود در گره می شود . در شرایطی که یک نود رفتارهای نا متعارفی نظیر از دسترس خارج شدن انجام دهد و این به صورت زیاد تکرار شود توسط شبکه جریمه می شود و مقداری دارایی از آن به عنوان جریمه کسر می شود پلتفرم های مطمئن را میتوان بایننس یا تراست والت معرفی کرد.

سوالات متداول در مورد استیکینگ

 1. منظور از استکینگ یا استیکینگ چیست؟

  در این فرایند شما با قفل کردن رمزارزهای خود در شبکه استیکینگ ارزدیجیتال، توانایی رای دادن و کسب درآمد را به دست می‌آورید. این کار شبیه این است که فردی برای نگهداری پول در حساب بانکی خود سود دریافت نماید.

 2. APR در استیکینگ رمزارزها به چه معناست؟

  در استیکینگ ارزدیجیتال، ارزش پول یا پاداشی که سرمایه‌گذاران با در دسترس قرار دادن توکن‌های خود، به دست می‌آورند، به عنوان نرخ درصد سالانه (APR) شناخته می‌شود.

 3. ریسک های استیکینگ چیست؟

  ۱. ریسک بازار
  ۲.دوره قفل سرمایه
  ۳.دوره پرداخت پاداش
  ۴.ریسک اعتبارسنج

 4. دوره پرداخت پاداش در استکینگ یا استیکینگ ارزدیجیتال چیست؟

  در استیکینگ ارزدیجیتال پرداخت پاداش به صورت های متفاوتی است : ۱. روزانه ۲. انتهای بازه اتمام قرداد ۳. پرداخت به صورت بازه های تعیین شده ( ۱۵ روزه و… ) البته برداشت سود در حالت های پشتیبانی شده پلتفرم استیکینگ در میزان سود سالانه که اول قرارداد اعلام شده هیچ تاثیری ندارد

5/5 - (1 امتیاز)
[html_block id="2301"]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .