ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

لایت کوین چیست؟

litecoin

لایت ‌کوین چیست؟

لایت‌کوین که به LTC معروف است ارزی است که تقریبا بر پایه کد‌های بیت‌کوین طراحی و اجرا شده است و سعی داشته که مشکلات مقیاس پذیری، سرعت و … بیت کوین را حل نماید.

ارز دیجیتال لایت کوین (Litecoin) در سال 2011 توسط شخصی به نام چارلی لی برای تکمیل و همچنین رفع برخی از کاستی‌ها و مشکلات بیت کوین ایجاد شد. (مسائلی مانند هزینه تراکنش، طول تراکنش و غیره). این ارز رمزنگاری شده، منبع باز است و هرکسی می‌تواند در توسعه آن سهیم باشد.

لایت کوین چیست به زبان ساده

لایت کوین یک ارز دیجیتال است که نماد آن LTC است و بر اساس پروتکل بیت کوین ساخته شده است. ویژگی‌های منحصر به فرد این ارز دیجیتال، پرداخت‌ها و تراکنش‌های مالی در محیطی ایمن‌تر و ارزان‌تر است. در حال حاضر این ارز در سایت CoinMarketCap در بین 15 ارز برتر دنیا قرار دارد که بسیار پرطرفدار است و حجم معاملات بالایی نیز دارد.

لایت کوین چیست به زبان ساده

این ارز رمزنگاری شده برای هر تراکنش تنها در 2.5 دقیقه با هزینه بسیار کم، یک بلوک ایجاد می‌کند. به همین دلیل، از نظر زمان ساخت بلوک تراکنش و الگوریتم هش کردن، کمی با سایر ارزهای دیجیتال متفاوت است. این ارز دیجیتال بخشی از شبکه منبع باز مبتنی بر بلاک چین است و به صورت غیرمتمرکز و بدون دخالت هیچ نهاد یا واسطه ای به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

علاوه بر این، امنیت این شبکه به لطف عدم تمرکز و رمزگذاری آن تضمین می‌شود و از نظر سرعت تراکنش، هر تراکنش نزدیک به چهار برابر سریعتر از بیت کوین است.

چرا لایت کوین منحصر به فرد است؟

می‌توان گفت این ارز دیجیتال دومین ارز پرطرفدار از نظر پرداخت‌های مالی در بین سایر ارزهای دیجیتال است و سادگی این ارز یکی از ویژگی‌های متمایز کننده آن است. این ارز در سال 2021 به عنوان یکی از ارزهای مهم در بازار ارزهای دیجیتال شناخته شد و بیش از 2000 صرافی و معامله‌گر در سراسر جهان این ارز را پذیرفته و معامله می‌کنند.

همانطور که قبلا ذکر شد، سرعت بالا و کارمزدهای پایین از مزایای اصلی این ارز دیجیتال است.

تفاوت بیت کوین و لایت کوین

تاکنون متوجه شده‌ایم که هر دو دارایی ارزهای رمزنگاری شده هستند که زیرساخت مشابهی بر اساس شبکه‌های رمزنگاری دارند. سوال اصلی در مورد تفاوت‌های عملکردی و نحوه خرید و فروش آنها است.

الگوریتم و استخراج

لایت کوین بسیار سریعتر از بیت کوین است

یکی از تفاوت‌های اصلی بین بیت کوین و لایت کوین، الگوریتم‌های رمزگذاری و اثبات کار آنها است. بیت کوین از الگوریتم سنتی SHA-256 استفاده می‌کند و لایت‌کوین دارای الگوریتمی به نام Scrypt است. سرعت این الگوریتم‌ها در استخراج، در تفاوت بین این دو ارز موثر است.

الگوریتم لایت کوین برای استخراج ارز‌ها 4 برابر سریعتر از بیت کوین طراحی شده است. این الگوریتم هر 2.5 دقیقه یک بلوک را استخراج می‌کند. زمانی که در شبکه BTC هستید، هر 10 دقیقه یک بلاک استخراج می‌شود. در نتیجه سرعت عملکرد، یکی از تفاوت‌های اصلی این دو الگوریتم است.

تفاوت بیت کوین و لایت کوین

از سوی دیگر، بیت‌کوین و لایت‌کوین از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کنند که از قدرت پردازش برای تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. تراکنش‌ها توسط ماینرها با استفاده از قدرت پردازش کامپیوتری تایید می‌شود و در ازای آن، مقداری پاداش پرداخت می‌شود. در این میان سرعت تراکنش به دلیل الگوریتم‌های متفاوت بیت‌کوین و لایت‌کوین متفاوت است.

تراکنش‌های لایت کوین با استفاده از رم (Ram) تایید می‌شوند

الگوریتم SHA-256 بیت‌کوین به دلیل پیچیدگی بالای خود شناخته شده است. این الگوریتم در سال‌های اخیر توسط ماینرها اصلاح شده است. امروزه این الگوریتم از سخت افزار خاصی برای استخراج استفاده می‌کند که معمولاً به عنوان ASIC شناخته می‌شود. این پیچیدگی باعث می‌شود که الگوریتم Bitcoin فشار زیادی بر قدرت پردازش وارد کند. با این حال، یکی از انتقادات اصلی بیت کوین، سختی بالای استخراج برای کاربران عادی است.

در مقابل، Scrypt که توسط لایت کوین استفاده می‌شود، الگوریتم بهینه‌تری برای استخراج ارزهای دیجیتال دارد. این الگوریتم برای جلوگیری از ظهور سخت افزارهای استخراج اختصاصی مانند ASIC طراحی شده است. برخلاف SHA-256، اسکریپت از RAM با سرعت بالا استفاده می‌کند. به همین دلیل، حتی کاربران عادی ارز دیجیتال می‌توانند در استخراج لایت‌کوین شرکت کنند.

ارزش بازار

ارزش بازار بیت کوین در حال حاضر حدود 352 میلیارد دلار و ارزش لایت کوین 5 میلیارد دلار است. (بروز شده در تاریخ ۱۷ دی ۱۴۰۱) ارزش بازار این ارز دیجیتال در سال 2010 تنها 42000 دلار بود. البته این اعداد در سال‌های اخیر با نوسانات زیادی همراه بوده است.

تراکنش‌ها

تراکنش‌ها در شبکه‌های لایت کوین و بیت‌کوین زمانبر است. طبق آخرین آمار سرویس Blockchain.info، تراکنش‌های بیت‌کوین هر 10 تا 11 دقیقه تایید می‌شود، به این معنی که هر بلوک بیت‌کوین در عرض 10 دقیقه استخراج می‌شود.

البته سرعت پردازش تراکنش لایت کوین از بیت کوین بیشتر است و برای هر بلوک استخراج شده رکورد ۲.۵ دقیقه گزارش شده است. این سرعت بالا دلیل اصلی انتخاب لایت‌کوین به عنوان جایگزینی برای بسیاری از مشاغل خواهد بود.

تفاوت بیت کوین و لایت کوین

کل میزان موجودی

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی بین بیت کوین و لایت کوین تعداد واحد‌های موجود و قابل استخراج توسط هر کدام است. شبکه Bitcoin حداکثر ظرفیت تولید و استخراج 21 میلیون واحد از این ارز را دارد، در حالی که ظرفیت شبکه لایت‌کوین 84 میلیون واحد است.

تعداد لایت کوین‌های قابل استخراج 84 میلیون است

البته برخلاف تصور عمومی که ظرفیت لایت‌کوین در این زمینه بیشتر است، امکان معامله این دو ارز در مقادیر بسیار کم وجود دارد. حداقل واحد شبکه بیت‌کوین، یک ساتوشی یا یک صد میلیونیم بیت کوین است. در نتیجه این شکاف بزرگ، هزینه لازم برای استخراج یک ارز کامل از هر دو نسبتاً کمتر است.

برخی از کارشناسان مانند ریچارد براون پیش بینی کردند که کاربران در نهایت به معاملات ارز کامل تبدیل خواهند شد. در این شرایط احتمالی، لایت کوین با اعداد بیشتر و قیمت‌های پایین‌تر مزیت خواهد داشت. البته در حال حاضر نیز استفاده از تقسیمات و مقادیر کم ارز پذیرفته شده است و بعید است این شرایط اتفاق بیفتد.

پاداش ماینر

وقتی ماینرها یک بلوک را رمزگشایی می‌کنند، مقدار مشخصی بیت‌کوین یا لایت کوین دریافت می‌کنند. پاداش بلاک بیت کوین و لایت کوین در سال 2014، 25 بیت‌کوین و 50 لایت کوین بود. البته پاداش بیت‌کوین در هر 210000 بلاک نصف می‌شود و اکنون در مقایسه با سال 2014 به نصف کاهش یافته است. در حالی که این عملیات در لایت کوین هر 840 هزار بلاک انجام می‌شود.

کاربردهای لایت کوین چیست؟

این ارز دیجیتال از نظر عملکرد بسیار شبیه بیت کوین است. ما می‌توانیم از این ارز برای دریافت یا ارسال پول (تراکنش) در هر زمان و هر مکان استفاده کنیم.

حدود 55.245 میلیون ارز دیجیتال در اوایل سال 2021 استخراج شد. شرکتی که این ارز دیجیتال را ایجاد کرد، تخمین زد که استخراج تمام لایت‌کوین‌های موجود بیش از ۱۰۰ سال طول می‌کشد. مانند بیت کوین، این ارز هم هر چهار سال یک بار استخراج ارزهای دیجیتال را به نصف کاهش می‌دهد و عملیات هاوینگ را به انجام می‌رساند.

کاربردهای لایت کوین چیست؟

در ازای ساخت هر بلوک، در ابتدا ارائه این ارز 50 واحد از آن پاداش داده می‌شد. پس از 4 سال، تعداد پاداش‌ها به 25 و سپس 12.5 لایت‌کوین رسید و این روال هر سال به نصف کاهش پیدا می‌کند و روند استخراج هر روز سخت‌تر می‌شود.

همانطور که قبلا ذکر شد، این ارز دیجیتال عملکردی مشابه بیت کوین دارد، اما با برخی تفاوت‌های اساسی:

  1. زمان ایجاد بلاک در لایت کوین 2.5 دقیقه است در حالی که همین زمان در شبکه بیت‌کوین 10 دقیقه است، یعنی زمان تراکنش در لایت‌کوین بسیار سریعتر است.
  2. تعداد کل لایت‌کوین‌های موجود 84 میلیون در مقایسه با 21 میلیون بیت‌کوین است.
  3. الگوریتم اثبات کار برای بیت کوین SHA256 و برای لایت‌کوین Script است.
  4. آدرس‌های ارز دیجیتال لایت‌کوین با L (آدرس‌های ناامن) و M (آدرس‌های امن) شروع می‌شود. اما آدرس‌های بیت‌کوین با BC شروع می‌شود.

ذخیره و نگهداری لایت کوین

برای ذخیره و نگهداری این ارز دیجیتال مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده استفاده از کیف پول ضروری است. دو نوع کیف پول رایج هستند: کیف پول نرم افزاری و کیف پول سخت افزاری. کیف پول‌های نرم افزاری شامل کیف پول‌های وب یا دسکتاپ نیز هستند که امنیت آنها کمتر از کیف پول‌های سخت افزاری است.

ذخیره و نگهداری لایت کوین

کیف پول‌های سخت افزاری، همانطور که از نامشان پیداست، دارای سخت افزاری هستند که کاربر باید هزینه آن را بپردازد. این نوع کیف پول از امنیت بالاتری برخوردار است.

نحوه استخراج لایت کوین

همانطور که قبلا ذکر شد، این ارز دیجیتال می‌تواند استخراج شود زیرا از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند. الگوریتم لایت کوین دارای اسکریپت است، در حال حاضر دستگاه‌های استخراج زیادی در بازار وجود دارد که از الگوریتم اسکریپت پشتیبانی می‌کنند و برای استخراج لایت‌کوین مناسب هستند.

Inno Silicon یکی از شرکت‌های پیشرو در تولید ماینرهای لایت‌کوین است. این ارز دیجیتال به عنوان سومین ارز دیجیتال معتبر، کاربران زیادی را به خود جذب کرده است. برای استخراج این کوین، می‌توانید به صورت جداگانه، از طریق استخراج ابری استخراج کنید یا به یک استخر استخراج بپیوندید.

نحوه استخراج لایت کوین

ماینینگ انفرادی برای کاربرانی مناسب است که می‌توانند تمام تجهیزات لازم را تهیه کنند و همچنین برق مورد نیاز ماینینگ را تامین کنند. زیرا ماینینگ به تجهیزات و توان برق مصرفی زیادی نیاز دارد و بسیار هزینه‌بر است. در عوض، تمام سود استخراج متعلق به ماینر است.

شکل دیگری از استخراج، پیوستن به یک استخر استخراج است. در این روش ماینرها تجهیزات پردازش و همچنین هزینه برق مصرفی خود را برای حل معادلات به اشتراک می‌گذارند. این در واقع به آنها شانس بیشتری برای موفقیت و دریافت پاداش می‌دهد.

در روش ماینینگ ابری نیز کاربر با پرداخت هزینه ماینینگ فرآیند استخراج را انجام می‌دهد. استخراج ابری بیشتر برای کاربران مبتدی و کم تجربه مناسب است زیرا نیازی به صرف برق و تجهیزات زیادی ندارید.

سوالات متداول

لایت ‌کوین چیست؟

لایت کوین یکی از قدیمی‌ترین ارزهای موجود در بازار رمزارزهاست. لایت کوین توسط فردی به نام چارلی لی (Charlie Lee) در اکتبر سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شده است تا با حل مشکلات بیت‌کوین ارزی بهتر از آن شود.

لایت کوین و بیت کوین، کدام یک بهتر است؟

لایت کوین نسبت به بیت‌کوین با سرعت بیشتری بلوک‌هایش ایجاد می‌شود و کارمزد تقریبا کمی برای هر تراکنش‌ دارد. اما بیت‌کوین ارزش بالایی دارد. اگر به دنبال ارزهایی با ارزش هستید، سرمایه گذاری در بیت‌کوین به شما توصیه می‌شود؛ اما اگر به دنبال انتقال پول هستید بهترین گزینه برای شما در میان این دو ارز، لایت کوین است.

چه دستگاهایی برای استخراج لایت کوین بهتر هستند؟

برای استخراج لایت کوین می‌توانیم از کارت گرافیک یا دستگاه‌های ماینر (ASIC) استفاده نمود. دستگاه‌های ماینر چونکه توان پردازشی بالاتری دارد و در کنار آن مصرف برق کمتری دارد، گزینه‌ای بهتر به حساب می‌آیند.

نماد ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟

رمز ارز لایت‌کوین در اکثر صرافی‌ها و کیف پول‌ها با نماد «LTC» شناخته و نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید برای مشاهده نمودار تغییرات قیمتی آن در تریدینگ‌ویو، نماد لایت‌کوین را با جفت ارز موردنظر خود جستجو نمایید و نمودارش را پیدا کنید، محبوبترین جفت ارزی که با لایت کوین معامله می‌شود تتر است و با نماد LTCUSDT نمایش داده می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *