ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

دامیننس چیست؟

دامیننس چیست؟

دامیننس یعنی چه؟

دامیننس به معنای تسلط یا سلطه یک چیز بر روی دیگری است که در اینجا به معنای تسلط بیت‌کوین، اتریوم و تتر بر کل بازار ارزهای دیجیتال است.

دامیننس، که هر سرمایه‌گذاری که با دنیای پول کریپتو آشنایی دارد، باید به صورت روزانه به آن نگاه کند، به معنای درصد بیت کوین است که در کل بازار پول کریپتو پیشتاز این بخش است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه با ابزار ترید همراه باشید

دامیننس (Dominance) یک اصطلاح انگلیسی است که به معنای سلطه، حاکمیت و برتری است.

این واژه علاوه بر اینکه یک اصطلاح پرکاربرد است، کلمه‌ای رایج در ارزهای دیجیتال نیز می‌باشد که در سال‌های اخیر به یکی از پرطرفدارترین ابزارهای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است.

برای درک اینکه تسلط بیت‌کوین چیست، کافی است این مفاهیم را بدانید.

چرا دامیننس بیت کوین مهم است؟

دامیننس بیت کوین چیست؟

یک نوع اندازه گیری است که با در نظر گرفتن ارزش کل بازار بیت‌کوین (BTC) و ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال محاسبه می‌شود.

دلیل استفاده مکرر از عبارت دامیننس BTC این است که لوکوموتیو صنعت است، زیرا اولین و بالاترین ارزش پول رمزنگاری ارزهای دیجیتال است.

زیرا هر آنچه Bitcoin در بازار پول کریپتو می‌گوید، اتفاق می‌افتد.

چرا دامیننس بیت‌کوین مهم است؟

پس از راه اندازی آن توسط ساتوشی ناکاموتو در سال 2009، یک تغییر انقلابی در بازارهای مالی شروع شد. سرمایه‌گذاری‌های فیزیکی جایگزین سرمایه‌گذاری‌های مجازی شد و BTC به عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری جدید استفاده شد.

البته، اگرچه تنها هدف از تاسیس بیت کوین این نبود که یک مدل جدید در تجارت از طریق معاملات باشد، اما هدف سرمایه‌گذاران Bitcoin به طور کلی این است.

Bitcoin اولین ارز دیجیتال این صنعت است. این ارز که می‌توان آن را «تاریخ تازه‌شده» ارزهای دیجیتال نیز نامید، مسیری را به سایر آلت‌کوین‌ها، از جمله اتریوم، که پس از آن ایجاد شد، می‌دهد. بنابراین، باید پذیرفت که چیزی مانند سرمایه‌گذاری بدون توجه به تسلط بیت‌کوین، کاملا مخاطره آمیز خواهد بود.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، پیشگام بودن ارزهای دیجیتال به این معنی است که به سایر آلت کوین‌ها جهت می‌دهد.

به همین دلیل است که dominance Bitcoin مهم است. بیایید سعی کنیم با یک مثال کوتاه توضیح دهیم …

وقتی در جزیره‌ای متروک فرود می‌آیید، تمام چشمان شما یا به آسمان است تا هواپیمایی ببینید یا اگر دریایی در آن نزدیکی باشد، کشتی‌ای که از آن می‌گذرد.

چون تنها راه نجات شماست. تسلط مانند دریایی است که هنگام سرمایه‌گذاری باید مراقب آن باشید یا هواپیمایی که انتظار دارید بالای سرتان پرواز کند. زیرا بیت‌کوین همه آلت کوین‌ها را هدایت می‌کند.

دامیننس بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟

در صورت تسلط بیش از حد، آلت کوین‌ها شروع به سقوط می‌کنند، زمانی که کمی بالاتر از سطوح میانی، آلت کوین‌ها به طور مستقل عمل می‌کنند.

وقتی تسلط خیلی کم باشد، کل بازار به یک سطح افقی حرکت می‌کند. بنابراین دامیننس مهمترین ماده ای است که باید برای سرمایه‌گذاری از آن استفاده کرد.

دامیننس بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟

دامیننس، حجمی است که بیت کوین در کل ارزش بازار در اختیار دارد. به عنوان مثال، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال 600 میلیارد دلار است.

ارزش کل BTC در کل بازار 300 میلیارد دلار است. طبق چنین جدولی، تسلط بیت‌کوین 50 درصد خواهد بود. این بدان معناست که نیمی از کل پول بازار را در اختیار دارد.

جنبش های دامیننس بیت کوین

با افزایش ارزش بازار آلت کوین، بیت کوین شروع به کاهش می‌کند و با خروج سرمایه‌گذاران از آلت کوین‌ها و ادامه روی آوردن به بیت کوین (BTC)، سلطه در جهت مخالف شروع به افزایش می‌کند.

چرا دامیننس افزایش می یابد؟

بزرگترین ترس سرمایه‌گذاران آلت کوین این است که تسلط بیت‌کوین در حال افزایش است.

به همین دلیل است که هر سرمایه‌گذار آلت‌کوین وقتی صبح از خواب بیدار می‌شود یا شروع به تجزیه و تحلیل بازار می‌کند، ابتدا باید به دامیننس بیت‌کوین نگاه کند. بنابراین، چرا این نرخ تسلط افزایش می‌یابد؟

«بیت کوین رهبر همه ارزهای دیجیتال است.»

به قدری ارزشمند است که حتی دولت‌هایی که اصرار دارند ارزهای دیجیتال را «نمی‌پذیرند» هم اکنون Bitcoin را پذیرفته‌اند. بنابراین دلایل زیادی برای افزایش قیمت چنین ارزشی وجود دارد. البته بزرگترین دلیل این است که سرمایه‌گذاران آلت کوین‌ها را ترک کرده و در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بیت کوین رهبر همه ارزهای دیجیتال است.

وقتی دلایلی مانند این که مطمئن ترین پول در بین ارزهای دیجیتال بیت کوین است و خطر ضرر کمتر از سایر آلت‌کوین‌ها است، مطرح می‌گردد، دامیننس بالا می‌رود.

چرا دامیننس بیت‌کوین کاهش می یابد؟

پس از بازار صعودی 2021، پس از افت شدید بازار برای مدتی به حرکت افقی روی آورد. دلیل این امر البته کاهش تسلط بیت‌کوین است. حال ببینیم، چرا تسلط بیت‌کوین در برهه ای سقوط کرد؟

دلیل کاهش تسلط، شکل گیری حرکات معکوس است. کسانی که در بازار هستند از نزدیک می‌دانند؛ افزایش قیمت آلت کوین‌هایی مانند دوج کوین از آوریل ، یکی از این دلایل بوده است.

چرا که بیشتر سرمایه‌گذاران با ترک Bitcoin شروع به خرید سکه‌های دوج کوین کردند که باعث کاهش دامیننس شد. البته کاهش شدید سکه دوج باعث شد سرمایه‌گذارانی که بدون آگاهی کافی سرمایه‌گذاری کردند، ضرر کنند.

معایب دامیننس بیت کوین

دامیننس بیت‌کوین در نظر برخی از فعالان این حوزه و کارشناسان آن، معیاری ناقص به منظور سنجش بازار به حساب می‌آید. دلیل این نظریه هم، این است که ارزش بازار ارز دیجیتال که به دامیننس وابسته است معمولا غیرقابل اطمینان است.

به صورت کلی ارزش بازار مفهومی می‌باشد که از بازارهای سنتی قبلی وارد این حوزه و بازار شده است، اما نمی‌توان از آن به شکل کاملی برای دنیای ارزهای دیجیتال استفاده نمود. به عنوان نمونه، ارزش بازار یک شرکت را می‌توان به شکل قابل اعتماد و کاملا دقیق با ضرب قیمت سهام شرکت در کل انتشار سهام آن، اندازه گیری نمود در صورتی که این نوع کار در مورد ارزش بازار ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین قابل اجرا نیست.

امروزه که نزدیک به ۱۹ میلیون بیت کوین در شبکه استخراج گشته و در حال معامله می‌باشد اما این احتمال برای بیت کوین وجود دارد که چندین میلیون واحد از این ارز به دلایلی همچون گم شدن آدرس کیف پول خصوصی آن، برای همیشه از از دسترس خارج شده باشد. این بحث درحالی است که مقدار و وضعیت سهام هر شرکت به دلیل کنترل متمرکز آن سهام به شکل سنتی، مقداری مشخص می‌باشد.

از انتقادات عمده دیگری که به شاخص دامیننس بیت‌کوین مربوط می‌باشد، این است که فعالان در بازار به راحتی می‌توانند با ایجاد ارزهای خود و عرضه آن به شکل ایردراپ، شاخص سلطه بیت‌کوین بر بازار را تغییر دهند.

علاوه بر آن، بسیاری از آلت‌کوین‌ها نیز در طول سالیان گذشته، تماما فراموش شده‌اند و تیم سازتده و بنیانگذار آن ارزها هرگز محصولی را ارائه نداده‌اند یا توکن‌های دیجیتالی عرضه شده در بازار، کلاه‌برداری یا شوخی بوده است.

2 استراتژی برای ترید با استفاده نمودن از دامیننس بیت کوین

دو استراتژی برای ترید کردن با استفاده از دامیننس بیت کوین
دو استراتژی با استفاده از دامیننس بیت‌کوین

راه‌های فراوانی برای استفاده کردن از دامیننس بیت‌کوین به منظور سرمایه‌گذاری وجود دارد. دو قسمت کلی که در دسته‌بندی ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل بیت کوین و آلت کوین است و با تعاریفی که از در مقالات دیگر از سایت ارائه کردیم، حال می‌توانیم از دو استراتژی زیر برای ترید کردن استفاده نماییم.

استراتژی اول: استفاده از دامیننس بیت کوین برای تعیین قوی ترین روند

معامله‌گران می‌توانند از نسبت دامیننس بیت‌کوین به کل بازار برای تعیین وضعیت روند بیت‌کوین استفاده کنند، به عنوان مثال آیا بیت‌کوین روند قوی‌تری دارد یا اینکه سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها، پتانسیل بیشتری دارد؟؛ نسبت سلطه بیت‌کوین تاحدی مشخص کننده روند است که کدام یک از دیگری بهتر عمل می‌کند تا معامله‌گر بتواند بر این اساس، سرمایه‌گذاری کند.

ابتدا روند سلطه بیت‌کوین را تعیین نمایید. پس از آن، روند قیمت بیت‌کوین را در یک بازه مشخص تعیین نمایید.

جدول زیر نیز برای کمک به مشخص کردن یک استراتژی سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

وضعیت شاخص دامیننس بیت‌کوینروند قیمتی بیت‌کوینسیگنالی ارائه شده
روند صعودیروند صعودیخرید بیت‌کوین
روند صعودیروند نزولیفروش آلت‌کوین
روند نزولیروند صعودیخرید آلت‌کوین
روند نزولیروند نزولیفروش بیت‌کوین
جدول استفاده از دامیننس بیت‌کوین به منظور تعیین قوی‌ترین روند

استراتژی دوم: معامله با نرخ های تاریخی بسیار بالا و پایین

مابین سال‌ ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۲۱، دامیننس بیت‌کوین در بازه ۳۵ درصد تا ۷۴ درصد تغییر می‌کرد. با گسترش محبوبیت ارزهای دیجیتال دیگر در میان سرمایه‌گذاران، تقریبا غیرممکن است که این نسبت در آینده به بیش از ۷۴ درصد افزایش پیدا کند.(۷۴ درصد آلت کوین‌ها | ۲۶ درصد بیت کوین) از سوی دیگر، نسبت سلطه زیر ۳۵ درصد برای بیت کوین نشان دهنده این است که ارزش کل بازار آلت کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین به سرعت در حال افزایش است.

دامیننس بیت کوین به منظور تعیین قوی‌ترین روند
استراتژی دوم: معامله با نرخ‌های تاریخی بسیار بالا و پایین

استراتژی دیگری که می‌توان در نظر داشت، معامله در هنگامی است که این نسبت به حداکثر یا حداقل تاریخی خود می‌رسد. مینیمم و ماکسیمم دامیننس بیت‌کوین: این استراتژی به این معناست که وقتی که نسبت سلطه بیت‌کوین به میزان بسیار زیادی (ماکسیمم) می‌رسد، بازار برای کاهش این نسبیت آماده می‌شوند و در زمانی که نسبت سلطه بیت‌کوین به میزان حداقل خود برسد، بازار خود را برای اصلاح کردن آن آماده می‌نماید.

دلیل این امر ساده است هنگامی که سرمایه‌گذاران، ارزش یک ارز دیجیتال را بر اساس همتایان آن ارزیابی می‌نمایند. به عنوان نمونه: اگر بازه‌ای است که سرمایه‌گذاری روی آلت‌کوین‌ها کاهش یافته است، احتمال افزایش ارزش بیت‌کوین زیاد می‌شود.

معامله‌گران می‌توانند از جدول زیر نیز همانند جدول قبلی به‌عنوان یک راهنما استفاده نمایند تا تعیین کنند که در وقتی که دامیننس بیت‌کوین در خطر کاهش می‌باشد، روی کدام بازار تمرکز نمایند.

وضعیت شاخص دامیننس بیت‌کوینروند قیمتی بیت‌کوینسیگنال ارائه شده
شاخص نزدیک به حداکثر تاریخیروند صعودیفروش بیت‌کوین
شاخص نزدیک به حداکثر تاریخیروند نزولیخرید آلت کوین
شاخص نزدیک به حداقل تاریخیروند صعودیفروش آلت کوین
شاخص نزدیک به حداقل تاریخیروند نزولیخرید بیت‌کوین
جدول استفاده از دامیننس بیت‌کوین به منظور معامله با نرخ‌های تاریخی بسیار بالا و پایین

البته این اتفاق به ندرت پیش می‌آید که تسلط بیت‌کوین به ماکسیمم و مینیمم تاریخی خود برسد. با این حال، هنگامی که این نسبت به سطوح مهم برسد، می‌تواند فرصت‌های معاملاتی خوبی را ارائه نماید.

منظور از دامیننس تتر چیست؟

دامیننس تتر نشان دهنده تسلط و سهم ارز تتر در ارزش کل بازار ارز دیجیتال است. (ارزش بازار یک ارز با ضرب تعداد سکه‌های در گردش در قیمت فعلی آن ارز محاسبه می‌شود.)

تتر (USDT)

نماد دامیننس تتر در نمای معاملاتی USDT.D است که نتیجه تقسیم ارزش بازار تتر بر ارزش کل بازار است. با این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که افزایش تسلط تتر نشان دهنده افزایش تعداد ارزهای تتر است. در آن زمان است که معامله‌گران ارزهای خود را به تتر تبدیل می‌کنند و کاهش تسلط تتر ممکن است تبدیل این ارز به سایر ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین را نشان دهد.

تاثیر دامیننس تتر بر بیت کوین

تجزیه و تحلیل شاخص‌های تسلط بیت کوین و تسلط USDT می‌تواند دید واضح تری از بازار به ما بدهد. تسلط بیت کوین، مشابه تتر، تسلط و سهم بیت کوین از کل بازار ارز دیجیتال را نشان می‌دهد. بیت کوین به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال، تأثیر عمیقی بر حرکت سایر آلت کوین‌ها داشته و دارد و تجزیه و تحلیل شاخص تسلط آن یک نکته بسیار مهم است.

افزایش تسلط بیت کوین به این معنی است که پول به بیت کوین سرازیر می‌شود و کاهش تسلط بیت کوین به معنای کاهش سرمایه‌گذاری در بیت کوین است که در حالت اول می‌تواند تسلط تتر را کاهش دهد و در حالت دوم، تسلط تتر را افزایش دهد.

نکته حیاتی در این بخش این است که این رابطه حتمی و دقیق نیست. پول خارج شده از بیت کوین که منجر به کاهش تسلط بیت کوین می‌شود، می‌تواند به آلت کوین‌ها سرازیر شده و تغییر قابل توجهی در تسلط USDT ایجاد نکند. در این صورت سرمایه‌گذاران بر این باورند که آلت کوین‌ها سریعتر از بیت کوین رشد خواهند کرد و سرمایه خود را در آلت کوین‌ها سرمایه‌گذاری خواهند کرد. علاوه بر آن، عکس این موضوع نیز صدق می‌کند و می‌تواند رخ دهد.

جنبش های دامیننس بیت کوین

به عنوان اولین ارز دیجیتال، سلطه بیت‌کوین تا سال 2017 در سطوح 90 درصدی حرکت کرد.

با این حال، با افزایش آلت کوین‌ها پس از سال 2017، سلطه بیت‌کوین شروع به کاهش کرد، اگرچه همچنان در صنعت ارزهای دیجیتال پیشرو بود.

گسترش ابزارهای سرمایه‌گذاری جایگزین منجر به کاهش تسلط بیت‌کوین در بازار شد. در ژوئیه 2021، با تاثیر کاهش عمومی، تسلط حدود 46 درصد شروع به نوسان کرد.

دامیننس اتریوم (ETH)

اتریوم در سال 2013 توسط محقق و برنامه نویس ارزهای دیجیتال ویتالیک بوترین، مدتی پس از راه اندازی بیت کوین (BTC) تاسیس شد.

اتریوم (ETH)

پس از تاسیس، عصر متفاوتی وارد بازار ارزهای دیجیتال شد. زیرا بوترین حامی این واقعیت بود که فناوری بلاک چین که بیت کوین نیز از آن استفاده می‌کند در سطح کافی نیست و نیاز به توسعه بیشتری دارد و زمینه را برای ایجاد آلت کوین‌های جدید فراهم کرد و در این امر موفق بوده است. در نهایت، توانست بزرگترین دلیل کاهش dominance Bitcoin در سال 2017 باشد.

دلیل اهمیت دامیننس اتریوم چیست؟

بسیاری از مردم تعجب می‌کنند که چرا تسلط اتریوم اینقدر ضروری است! مطالعات نشان می‌دهد که تسلط اتریوم امروز می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر آینده بازار داشته باشد. این عامل می‌تواند به معامله گران کمک کند تا تأییدیه‌های لازم برای تکمیل یک معامله را دریافت کنند. اگر به دلایلی تسلط اتریوم در حال افزایش باشد، می‌توانید متوجه شوید که خریداران جدیدی وارد این بازار شده اند. معمولاً افزایش ناگهانی سلطه اتریوم باعث می‌شود پس از آن قیمت اتریوم به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

در حالی که معیار سلطه اتریوم به تنهایی قابل اتکا برای معامله نیست، بدون شک یکی از عوامل مهم است. با نگاهی کلی، این معیار می‌تواند نقش بسزایی در معاملات شما داشته باشد. خوشبختانه، دامیننس اتریوم به راحتی در TradingView در دسترس است، که می‌توانید به سرعت آن را در این بخش بررسی کنید.

کاربرد دامیننس اتریوم

زمانی که تسلط اتریوم در سال 2017 به سطح 32 درصد رسید، سرمایه‌گذاران آلت کوین شروع به روی آوردن به اتریوم کردند، البته زمانی که بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاران بیت کوین به اتریوم (ETH) روی آوردند، کاهش تسلط بیت‌کوین اجتناب ناپذیر بود. در این دوره تسلط به 37 درصد کاهش یافت.

سوالات متداول

دامیننس چیست؟

دامیننس یا اصطلاحا سلطه یا تسلط به مفهومی گفته می‌شود که بر اساس آن میزان ارزش بازار بیت کوین، اتریوم و تتر را نسبت به کل بازار می‌سنجند.

از کجا می‌توان شاخص دامیننس رو مشاهده و بررسی کنیم؟

از طریق نرم افزار تریدینگ ویو می‌توانید تمام شاخص‌های BTC. D، USDT. D و ETH. D را مشاهده نمایید.

دامیننس بر روی چه ارزهایی معرفی می‌شود؟

امروزه دامیننس را برای ارزهایی همچون بیت کوین، اتریوم و تتر، معرفی و مورد بررسی قرار می‌دهند

فرمول محاسبه دامیننس چیست؟

ارزش کل آن ارز دیجیتال تقسیم بر تمام ارزش بازار ارزهای دیجیتال و ضرب در 100.

4.8/5 - (5 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *