بلاک چین چیست؟ و فناوری های بلاکچین چه کاربردی دارند؟

بلاک چین، یک روش ثبت اطلاعات و داده‌ها است که به صورت کاملا غیر متمرکز (Decentralized) انجام می‌شود. فناوری بلاک چین می‌تواند زندگی فردا را تغییر دهد. بلاکچین یکی از بزرگترین پیشرفت‌های بشر محسوب می‌شود.

بلاک چین چیست به زبان ساده

انباری که این بلوک‌ها که به صورت همتا به همتا هستند، سوابق تراکنش‌ها را در آن ذخیره می‌کنند، دفتر کل دیجیتال نامیده می‌شود.

شالوده این فناوری، در اوایل دهه 1990 با کار انجام شده توسط متخصصان رمزنگاری استوارت هابر و اسکات استورنتا پایه گذاری شد.

با شروع از مفهوم “درخت هش” که توسط رالف مرکل در دهه 1970 ثبت شد، این دو متخصص توانستند به تعریف مدرن بلاک چین نزدیک شوند، اگرچه آنها کار خود را به طور کامل مفهوم سازی نکردند.

بیت کوین، اولین ارز دیجیتال در تاریخ است. هنگامی که تقویم‌ها 31 اکتبر 2008 را نشان دادند.

در سند فنی بیت کوین، به نام «بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا»، منتشر شده توسط شخص یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو، بیان شد که زیرساخت بیت کوین کاملا مبتنی بر فناوری Blockchain است.

بلاک چین چیست؟ و فناوری های بلاکچین چه کاربردی دارند؟

بلاک چین چگونه کار می‌کند؟

امروزه شهرک‌های بسیاری وجود دارد که فناوری بلاک چین را در سیستم‌های رای ادغام می‌کنند.

علاوه بر این، کنترل زنجیره‌های تامین با این فناوری به فرآیندی بسیار شفاف‌تر و سازگارتر تبدیل شده است. انواع واسطه‌هایی که قبلا برای ایجاد اعتماد مورد نیاز بودند، به لطف این فناوری دیگر مورد نیاز نیستند. به لطف این فناوری، بسیاری از فرآیندها و رویه‌هایی که قبلا تحت کنترل مردم بودند، اکنون بسیار ایمن‌تر و شفاف‌تر شده‌اند. برخی از مقامات وجود دارند که این فناوری را نوآورانه‌ترین اختراع از زمان تولد اینترنت توصیف می‌کنند.

مهمترین ویژگی‌های فناوری بلاک چین عبارتند از: ناشناس توزیع شده، غیرمتمرکز و عمومی است اما به صورت یک طرفه و غیرقابل هک است.

بلاک چین چگونه کار می‌کند؟

این واقعیت که یک زنجیره ثبت اطلاعات برای همه قابل دسترس و ناگسستنی است، باعث می‌شود همه، به ویژه دانشمندان کامپیوتر، با تحسین به این فناوری نزدیک شوند.

یک منطق ساده پشت این واقعیت است که رکوردهای متعهد به بلوک‌ها شکست ناپذیر و غیرقابل تغییر هستند.

برای خراب کردن بلوک‌ها، تمام بلوک‌های این رجیستری که میلیاردها نسخه دارد باید تغییر کنند. انجام چنین مداخله ای تقریبا غیرممکن است!

استفاده از تکنولوژی بلاکچین در کیف پول‌ها

کیف پول یک وسیله ذخیره سازی دیجیتال برای ارسال یا نگهداری ارزهای دیجیتال است.

این کیف پول‌ها دارای دو کد منحصر به فرد به نام‌های کیف پول ID و کلید خصوصی هستند.

از نظر فنی، شناسه کیف پول را می‌توان به آدرس ایمیل و کلید خصوصی را به رمز عبور این آدرس ایمیل تشبیه کرد.

تراکنش‌های انجام شده در این کیف پول‌ها بر روی بلاکچین ثبت می‌شوند.

این فناوری به شما امکان می‌دهد تا بسیار سریع و ایمن سپرده گذاری کنید.

همچنین علاوه بر سرمایه گذاری‌های شما، امنیت لازم را در فرآیند برداشت نیز فراهم می‌کند.

استفاده از تکنولوژی بلاکچین در کیف پول‌ها

برای انتقال به کیف پول رمزنگاری دیگری، کافی است کد هویت آن کیف پول را بدانید.

کلید خصوصی هرگز نباید با کسی به اشتراک گذاشته شود زیرا دسترسی به کیف پول با این کد امضا ارائه می‌شود.

برای دسترسی به کیف پول خود در صرافی ارزهای دیجیتال نیازی به ذخیره این کد ندارید.

ایجاد کیف پول بر بستر بلاکچین یک فرآیند بسیار آسان است که با یک کلیک انجام می‌شود که می‌توان به ولت‌های متامسک ، تراست والت ، اتمیک ، سیف پال و … اشاره کرد

مقاله مرتبط : استکینگ یا استیکینگ چیست؟ + 5 روش کسب درآمد

برخی از وب سایت‌های متن باز در این زمینه وجود دارند.

به همین ترتیب، می‌توانید با ثبت نام در یکی از صرافی‌های معتبر ارزهای دیجیتال، یک کیف پول برای تمام ارزهای رمزنگاری شده برای تراکنش ایجاد کنید. پس از ایجاد یک کیف پول، می‌توانید از کیف پول دیگری به کیف پول جدید خود انتقال دهید یا از کیف پول دیگر خود برداشت کنید.

اجزای اصلی یک شبکه بلاکچین چیست؟

۱. ماینرها (مینر)

افرادی که نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال را تایید می‌کنند و به عنوان پاداش برای تایید، ارز دیجیتال دریافت می‌کنند، ماینر نامیده می‌شوند.

ماینرها سعی می‌کنند راه حل‌هایی برای مسائل پیچیده ریاضی در بلاک چین با دستگاه‌های مجهز پیدا کنند. با حل هر معادله، یک بلوک جدید به شبکه بلاک چین اضافه می‌شود. بنابراین، ماینرها از پایداری این فناوری سود می‌برند.

۲. مسدود کردن (بلاک)

به مجموعه داده‌های رمزگذاری شده‌ای اطلاق می‌شود که سوابق تراکنش و تایید تراکنش‌های انجام شده در یک دوره زمانی معین در آن نگهداری می‌شود.

اجزای اصلی یک شبکه بلاکچین چیست؟

بلوک‌های تولید شده در بلاک چین به صورت زنجیره ای به یکدیگر متصل می‌شوند.

از آنجایی که این فناوری با کد منبع باز کار می‌کند، همه تراکنش‌های انجام شده بر روی بلوک‌ها می‌تواند توسط هر کسی مشاهده شود.

۳. گره

این گزینه به کپی دفتری اشاره دارد که توسط شرکت کننده در یک بلاکچین اداره می‌شود.

در شبکه‌های ارزهای دیجیتال، گره‌ها مجاز به تایید تراکنش‌ها نیستند، در حالی که در برخی از شبکه‌ها، گره‌ها می‌توانند تراکنش‌ها را به دلیل مصرف کم توان پردازشی تایید کنند.

هدف گره‌ها حفظ یکپارچگی در بلاکچین است. از طریق گره‌ها، تاریخچه بلوک‌ها در برابر هرگونه تداخل خارجی محافظت می‌شود.

بلاک چین چگونه کار می‌کند و چه چیزی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟

این فناوری هویتی غیرمتمرکز دارد. هیچ مقام مرکزی نمی‌تواند آن را مدیریت کند و نمی‌تواند از بیرون در آن دخالت کند.

این امر امنیت داده‌های کاربران را تضمین می‌کند.

این تکنولوژی به عنوان کد منبع باز عمل می‌کند. همه تراکنش‌های روی بلوک‌ها توسط هر کسی قابل مشاهده است.

بلاک چین چگونه کار می‌کند و چه چیزی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟

همه تراکنش‌های روی بلاکچین عمومی هستند، اما کاربران ناشناس هستند.

تمام داده‌های موجود به صورت خصوصی رمزگذاری شده است. حذف، تغییر و سرقت تقریبا غیرممکن است.

آیا این فناوری ایمن است؟

فناوری مذکور با یک سیستم دفتر کل توزیع شده کار می‌کند. داده‌ها در تمام شبکه‌های کامپیوتری به جای سرور مرکزی توزیع می‌شوند. در معاملات انجام شده نیازی به شخص ثالث نیست. تمام تراکنش‌های انجام شده در بلاک‌ها ثبت می‌شود.

هنگامی که داده‌ها در بلاک چین پردازش می‌شوند، به هیچ وجه نمی‌توان آنها را تغییر داد. تمامی این تراکنش‌های انجام شده باعث افزایش امنیت کاربران و داده‌ها می‌شود.

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال روی بلاک چین ذخیره می‌شوند. کاربران می‌توانند دارایی‌های رمزنگاری خود را با انتقال آنها به کیف پول خود، تحت کنترل نگه دارند.

کاربردهای تکنولوژی نوظهور بلاکچین

فناوری بلاک چین، کاربردهای فراوانی دارد. همانگونه که قبل اشاره کردیم، بر روی هر بستری، نیاز به ثبت و انتقال اطلاعات یا پیام وجود دارد، می‌توان گفت که بلاک چین یکی از گزینه‌های روی میز است.

کاربردهای تکنولوژی نوظهور بلاکچین

پرداخت‌ در مقیاس جهانی و بین‌المللی

انتقال پول در مقیاس بین‌المللی با سیستم‌های بانکداری سنتی، دردسر‌های فراوانی دارد. این اتفاق به دلیل وجود شبکه پیچیده‌ای از اشخاص ثالث و واسطه‌هاست که استفاده از مدل بانکی سنتی را کاری هزینه‌بر و کند می‌کند. دنیای ارزهای دیجیتال و بلاکچین، این واسطه‌ها را از میان برمی‌دارد و انتقالی سریع را آسانی در هر نقطه از جهان انجام می‌دهد. افراد زیادی از اکوسیستم بلاک‌چین به منظور ایجاد کانالی برای انجام تراکنش‌های ارزان و فوری، استفاده می‌نماید. اگرچه در بعضی مواقع، ویژگی‌های اصلی و مهم دیگر بلاک چین همانند غیرمتمرکز بودن آن نادیده گرفته می‌شود.

صنعت بازی‌های کامپیوتری

صنعت بازی‌ مخصوصا بازی‌های کامپیوتری، از بزرگترین صنایع در شاخه تفریح و سرگرمی در دنیا به حساب می‌آیند که این امکان را دارند که از تکنولوژی بلاک‌چین، استفاده‌‌ی فراوانی کنند. در اکثر بازی‌های کامپیوتری، بازیکنان و کاربران آن بالاجبار قوانین توسعه‌دهندگان آن بازی را می‌پذیرند تا بازی را اجرا کنند و از اکوسیستم مشخص آنها استفاده نمایند که متاسفانه در بعضی از این پلتفرم‌ها، امکان اعمال تغییر و توسعه برای کاربران وجود ندارد. تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند در زمینه‌های مختلفی همچون تمرکززدایی از مالکیت، امنیت، مدیریت و نگهداری بازی‌ها مفید واقع شود.

با استفاده از رویکردهایی که بر پایه بلاک چین هستند، صنعت بازی‌ در بلندمدت می‌تواند پایداری بیشتری را تجربه کند. اقلام درون بازی‌ها (آیتم‌ها) به عنوان مجموعه‌هایی رمزنگاری شده، می‌توانند که ارزشی واقعی پیدا کنند و در دنیای واقعی خرید و فروش شوند. بازی‌ها بلاکچینی که بر بستر شبکه بلاک‌چین اجرا می‌شوند اغلب از NFT برای دارایی‌های کاربران استفاده می‌نماید و کاربران این امکان را دارند که آیتم‌های درون بازی را درست نموده و در مارکت بازی یا سایر مارکت‌ها به سایرین بفروش برسانند.

سیستم‌ ذخیره فایل و داده توزیع شده در بلاک چین

ذخیره فایل و اطلاعات توزیع شده بر بستر شبکه‌های آنلاین همچون اینترنت، در مقایسه با روش‌های سنتی آفلاین و متمرکز، از مزایای فراوانی برخوردار می‌باشد. اکثر داده‌های ذخیره شده در فضاهای ابری که مشکل آفلاین بودن را حل کرده‌اند، سرویس‌هایی متمرکز به حساب می‌آیند و به شدت در معرض حمله و حذف اطلاعات می‌باشند. همچنین در مواقعی نیز  کاربران با درخواست مدیران و یا حکومت‌ها، دسترسی به سرور و اطلاعات خود را از دست می‌دهند.

راه‌حل‌های ذخیره‌سازی فایل و اطلاعات مبتنی بر بلاک چین، همانند روش‌های ذخیره‌سازی فایل و اطلاعات می‌تواند عمل نماید. شما در هر دو روش‌، می‌بایست داده‌های خود را آپلود و نگهداری نمایید و هر وقتی که خواستید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. اما در پشت پرده این روش‌ها، متفاوت می‌باشد.

سیستم‌ ذخیره فایل و داده توزیع شده در بلاک چین

هنگامی که یک فایل را بر بستر بلاک چین ذخیره می‌نمایید، فایل شما، میان چندین گره در شبکه، توزیع می‌گردد. در بعضی مواقع نیز امکان دارد که هر گره بخشی از فایل شما را ذخیره نماید. گره‌ها نمی‌توانند با داده‌های منتشر شده بر بستر شبکه کاری خاص انجام دهند؛ ولی شما می‌توانید از اکوسیستم درخواست کنید که قسمت‌های مختلف فایل را جمع‌آوری کند و با ترکیب نمودن آنها فایل اصلی را ساخته و تحویل شما دهد.

بلاک چین و کاربرد جذاب آن در خصوص اینترنت اشیا

امروزه بسیاری از اشیا فیزیکی و الکترونیکی به اینترنت متصل هستند و این مقدار، روز به روز در حال افزایش می‌باشد. ارتباط و همکاری میان این اشیا به شکل محسوسی توسط بلاک چین انجام پذیر است. به عنوان نمونه، پرداخت‌های اتوماتیک ماشین به ماشین می‌تواند شاخه‌ جدیدی از اقتصاد را ایجاد نماید که برای اجرایی شدن آن، یک فضایی ایمن و با ظرفیت بالا مورد نیاز است که بلاک چین به سادگی توانایی انجام توسعه فضای کار اینترنت اشیا را دارد.

سیستم بهداشت و درمان

ذخیره‌سازی امن اطلاعات پزشکی برای هر اکوسیستمی که در حوزه بهداشت و درمانی فعالیت می‌کند، مهم و حیاتی است. تکیه به به سرورهای تماما متمرکز، اطلاعات را در موقعیتی حساس و خطرناک قرار می‌دهد. امنیت در کنار شفافیت، فناوری بلاک چین، را به بهترین پلتفرم به منظور ذخیره داده‌های پزشکی تبدیل می‌نماید.

سیستم بهداشت و درمان

افراد طبق این نظریه می‌توانند با ارائه اطلاعات درمانی خود که بر بستر بلاک‌چین است، می‌توانند به شکل همزمان هم حریم خصوصی خود را حفظ نمایند، هم اطلاعات پزشکی خود را با موسسات درمانی مدنظرشان به اشتراک گذارند. در صورتی که تمامی سیستم‌ها بهداشت و درمان دنیا در این اکوسیستم امن و جهانی حضور یابند، جریان اطلاعات میان آنها با سرعتی بیشتر گسترش می‌یابد. این آرزو تنها با استفاده از فناوری بلاک چین قابل اجراست و به بهبود سیستم درمان در دنیا منجر می‌شود.

کاربرد بلاک چین در چرخه تامین

زنجیره تامین کنندگان، هسته و مرکز اصلی بسیاری از شرکت‌های موفق امروزی است که هدف آن در شرکت، مدیریت توزیع کالا و خدمات از تولید‌کننده به مصرف‌کننده می‌باشد. هماهنگ نمودن ذینفعان متعدد در یک صنعت خاص، با استفاده از روش‌های سنتی کاری بسیار سخت می‌باشد.

تکنولوژی نوظهور بلاک چین این امکان را دارد که سطوح پیشرفته‌تری از شفافیت را در صنایع ایجاد نماید. اکوسیستم زنجیره تامین که قابلیت تعامل داشته باشد و در حول یک پایگاه‌داده غیر قابل تغییر و ایمن قرار بگیرد، آرزویی است که طیف فراوانی از صنایع برای افزایش قدرت خود و افزایش اعتماد عمومی خود، به آن نیازمند هستند و در میان بلاک چین به شکلی عجیبی می‌تواند این نیاز را برطرف کرده و آرزوی افراد زیادی را به واقعیت تبدیل کند.

ایجاد نمودن شناسنامه دیجیتال 

مدیریت هویت و دارایی‌های افراد بر بستر اینترنت به شکل امن، نیازمند یک پلتفرم سریع و در عین حال بسیار ایمن است. امروزه مقادیر فراوانی از داده‌های شخصی جوامع برروی سرورهای متمرکز ذخیره می‌گردد. این اطلاعات و داده‌ها بدون توجه به رضایت مردم توسط الگوریتم‌های متعدد و هوش مصنوعی بررسی می‌گردد.

ایجاد نمودن شناسنامه دیجیتال 

بلاک چین به عنوان یک منجی نیز در این حوزه نیز قابل استفاده است و به کاربران این اجازه را می‌دهد تا اینکه مالک داده و اطلاعات خود باشند. بر بستر این شبکه‌ها افراد این امکان را دارند که داده‌های خود را با سایرین به اشتراک بگذارند و داده‌ها دیگر همچنان خصوصی بماند. این اتفاق را می‌توان معجزه رمزنگاری نامید که می‌تواند بدون آسیب به حریم خصوصی مردم، تجربه‌ای جذاب در فضای مجازی و آنلاین ایجاد نماید. با گسترش محبوبیت شبکه‌های اجتماعی، اهمیت این موضوع از سابق نیز بیشتر شده است.

استفاده از بلاک چین در امور خیریه

سازمان‌های که در حوزه خیریه فعالیت می‌کنند، معمولا با محدودیت‌های فراوانی همچون نحوه پذیرش وجوه خیریه روبه‌رو می‌باشند. و از این موضوع مهمتر، ردیابی دقیق مقصد نهایی وجوه اهدا گشته از این سازمان‌ها دشوار می‌باشد. همین موضوع نیز سبب می‌شود که بسیاری از این نوع موسسات و سازمان‌ها حمایت نمی‌نمایند.

استفاده از بلاک چین در امور خیریه

«رمزنگاری بشردوستانه» (Crypto-philanthropy) که برای کمک به این سازمان‌ها پدید آمده است، در تلاش به منظور استفاده از بلاک چین رفع طیف وسیعی از محدودیت‌هاست. این حوزه با تکیه کردن بر فناوری‌ نوظهور بلاک چین خواستار شفافیت بیشتر، مشارکت جهانی و کاهش هزینه‌ها می‌باشند. امروزه رمزنگاری بشر دوستانه در حال فعالیت به منظور گسترش خدمات در سطح بین‌المللی می‌باشد. یکی از این سازمان‌های فعال که در این حوزه فعالیت می‌کند «بنیاد خیریه بلاک چین» می‌باشد.

ساختار غیرمتمرکز بلاک چین به چه معناست؟

شاید تا‌به‌حال ساختار غیرمتمرکز بلاک چین به گوشتان خورده باشد این سوال که ساختار غیرمتمرکز بلاک چین به چه معناست؟ را از خود پرسیده باشید، برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

هنگامی که ساختار بلاک چین را به عنوان یک پایگاه داده بررسی کنید با ساختاری، زنجیروار که به یکدیگر متصل هستند، مواجه می‌شوید. اگر به بلاک چین تنها به عنوان پایگاه داده‌ای مستقل نگاه بیاندازیم نیز فقط قابلیت استفاده در بعضی از اپلیکیشن‌های کاربردی را خواهد داشت. پس به چه دلیل بلاک چین‌ها به عنوان ابزاری برای هماهنگی افراد مختلف با نیازهای متفاوتی قابل استفاده می‌باشد.

ساختار غیرمتمرکز بلاک چین به چه معناست؟

در این حالت بلاک چین می‌تواند با استفاده از «نظریه بازی‌» و سایر فناوری‌ها، که به عنوان «دفتر کل توزیع شده» شناخته می‌شوند، عمل نمایند و هیچ کس امکان کنترل و نظارت بر آن را نداشته باشد. این به این معناست که در این اکوسیستم هیچ فردی توانایی ویرایش اطلاعات را خارج از قوانین ندارد و نخواهد داشت. پس می‌توان اینگونه در نظر داشت که دفتر کل بطور همزمان به همه تعلق دارد و برای ایجاد هر تغییر در آن می‌بایست، اکثریت بر سر آن به توافق برسند.

بلاکچین چه مشکلات و محدودیت‌هایی دارد؟

  1. اصطلاحات تخصصی و نا آشنا: تکنولوژی نوظهور بلاک چین چونکه به تازگی پا به عرصه گذاشته است که دارای مجموعه واژگانی کاملا جدید است.
  2. گستره وسیع شبکه: بلاک‌چین نیز همانند تمام سامانه‌های توزیع گشته از مقاومت فراوانی در برابر گردانندگان بد برخوردار نمی‌باشد، بلکه با حملات و آسیب‌ها مقابله نموده و به مرور زمان رشد کرده‌است. این اتفاق به جامعه‌ی وسیعی محتاج است. با این وجود ، در صورتی که شبکه با تعداد زیادی گره‌ توزیع شده همراه نباشد، چه بسا بهره‌مندی از مزایای آن نیز سخت‌تر گردد. البته در این زمنیه مباحث و ایراداتی نیز مطرح شده است که بیانگر تعیین اندازه‌ی مناسب و راهکار‌های مناسبی به منظور نگهداری از آن بسیار چالش آفرین می‌باشد.
  3. هزینه تراکنش‌ها: انتقال بیت کوین که در چندین سال اول حضورش به‌طور تقریبی رایگان بود (چونکه قیمتی بسیار پایین داشت)، اما امروزه این هزینه افزایش قابل توجهی داشته است.
  4. نقص امنیتی غیرقابل اجتناب در جامعه: بر بستر شبکه بیت کوین و سایر بلاک چین‌ها‌، شاهد یک نقص امنیتی قابل توجهی هستیم که به حمله 51 درصدی معروف است؛ یعنی وقتی که بیش از نیمی از سیستم‌های متصل به شبکه که سازنده گره‌ها هستند، یک نقص وارد شبکه کنند، آن نقص به حقیقت تبدیل می‌گردد. حمله ۵۱ درصد را ساتوشی‌ناکاموتو زمانی که بیت کوین را راه‌اندازی کرد نیز به آن اشاره نموده است. به همین علت استخرهای استخراج بیت کوین به دقت مورد نظارت قرار می‌گیرد تا از اطلاعات آن، اطمینان حاصل گردد که هیچ فردی ناخواسته چنین نفوذی را در شبکه ایجاد ننماید.

انواع بلاک چین چیست

همانطور که پیشتر به کاربردهای بلاک چین در صنایع مختلف پرداختیم باید در ادامه به این نکته اشاره کنیم که این گستره از فعالیت‌ها بر یک نوع بلاک چین قابل اجرا نمی‌باشد و در این زمینه بلاک چین‌های مختلفی تاسیس شده‌اند که برای فعالیت‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دسته اول: بلاک چین عمومی ضد انحصاری

غالبا شما یکی از انواع سیستم‌های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین (بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و …) را می‌شناسید.  در این مدل از بلاک چین‌ها، انحصار تراکنش‌ها در اختیار هیچ کسی نیست. به عنوان مثال: اگر بیت کوین را در نظر داشته باشید که یک بلاک چین عمومی می‌باشد.

اگر قصد داشته باشیم که 1 بیت کوین را به فرد دیگری ارسال نماییم. به نودهای فعال شبکه که به ماینر معروف هستند، پیام می‌دهیم که «بچه‌ها، قصد دارم که این یکدونه بیت کوین رو به این شخص (آدرس بیت کوین) ارسال کنم.»

انواع بلاک چین چیست

در اینجا یکسری سوال پیش میاید که آیا من 1 بیت کوین دارم؟ ادعای من دروغین است؟ قصد تقلب دارم؟ در این هنگام فعالان شبکه بیت کوین، پیام (درخواست) من را می‌شنوند و روند تایید معامله را شروع می‌کنند. فردی که وظیفه تایید تراکنش را به آن می‌دهند، انتخابی نمی‌باشد و ما نمی‌توانیم تاییدکننده خود را تعیین نماییم. اصلی ترین تمایز این نوع بلاک چین در این است که هیچ‌کس این قدرت را در شبکه ندارد.

این نوع بلاک چین هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نظر تمام جامعه موردنظر آن مهم باشد، نه تنها چند عضو خاص.

این نوع بلاک چین به تمامی افراد امکان ایجاد قراردادهای هوشمند یا انتقال پول و داده‌ها را در اختیار قرار می‌دهد. اطلاعات حیاتی و مهم در این بلاک چین‌‌ها به شکل رمزنگاری، قابل ذخیره‌سازی می‌باشد.

دسته دوم: بلاک چین عمومی انحصاری

در این نوع از بلاک چین، اشخاص خاصی برای تایید فعالیت‌ها انتخاب می‌گردند. این افراد امکان دارد که یک مقام، کارمند ارشد، دولت‌ها، موسسه و… باشند . داده‌ها برای تمامی مردم قابل مشاهده است اما در این فضا می‌توان از یک سری اطلاعات خاص محافظت نمود.

به عنوان مثال: «علیرضا یک پرورشگاه میگو دارد. او قصد دارد که زنجیره تامین پرورشگاهش را برای تمامی مردم شفاف کند. مثلا مردم بدانند چه کسی میگو را خریداری کرده است، از چه منطقه‌ای صید گشته است، چه زمانی بسته‌بندی شده و اطلاعات این‌چنینی»

بلاک چین عمومی انحصاری

محمد برای اجرای طرحش در این نوع بلاک چین، می‌بایست روی میگو‌ها یک کد قرار دهد و مشتریان با اسکن از آن کد که روی هر میگو وجود دارد، از اطلاعات آن آگاه گردند. مشتریان (عموم مردم) تنها قادر هستند که اطلاعات آن میگو را مشاهده کنند و نمی‌توانند به آن چیزی کم یا اضافه کنند. برای ثبت اطلاعات هر میگو در بلاک چین از روش‌های متفاوتی می‌توان استفاده کرد. به عنوان نمونه به صیادان و کارمندان بخش بسته‌بندی، می‌توان دسترسی برای ثبت اطلاعات بر بستر بلاک چین داده می‌شود تا زمان صید یا بسته‌بندی هر میگو با استفاده از دستگاه‌های مخصوصی ثبت گردد.

دسته سوم: بلاک چین خصوصی انحصاری

این مدل از بلاک چین‌ها می‌تواند برای نهاد‌های مختلف خصوصی و دولتی مورد استفاده قرار بگیرد. در این نوع از بلاک چین افرادی خاص به منظور تایید فعالیت‌ها انتخاب می‌گردند و تنها افرادی مشخصی امکان مشاهده این اطلاعات ثبت شده را دارند.

سوالات متداول

زبان برنامه نویسی بلاک‌ چین چیست؟

از زبان‌های استفاده شده در Blockchain می‌توان به زبان سی پلاس پلاس (++C) ، زبان جاوا (Java) ، زبان پایتون (Python) ، زبان سیمپلیسیتی (Simplicity) و زبان سالیدیتی (Solidity) اشاره کرد

آیا بلاک چین ایمن است؟

مطمئناً سطح امنیت فناوری بلاک چین بالا است و اگر آن را با هر نوع بخشی که مبتنی بر تکنولوژی‌های متمرکز باشد مقایسه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که Blockchain نسبت به آن‌ها از امنیت بالاتری برخوردار است، اما نمی‌توانیم آن را یک فناوری «کاملاً مصون» طبقه‌بندی کنیم