ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

استخر استخراج (Mining Pool) چیست ؟

whats-the-best-mining-pool

استخر استخراج فضای مجازی است که ماینر های مختلف قدرت دستگاه های ماینینگ خود را با یکدیگر ترکیب کرده تا سودآوری بیشتری داشته باشند. هرکدام از دستگاه ها برای حل معادلات ریاضی پیچیده قدرت پردازش خود را در محل استخر استخراج قرار می دهند. ایجاد این گروه‌ بندی‌ها به نیاز به حل معادلات یک بلاک چین با افزایش قدرت شبکه و دشواری استخراج پاسخ می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با این فعالیت با ما در ابزار ترید همراه باشید

یکی دیگر از دلایل انجام این کار این است که استخراج برای ماینر ها به صورت جداگانه بسیار دشوار است. در ماینینگ تراکنش ها در قالب بلوک ها انجم می گیرد و برای این کار نیاز به مصرف برق و قدرت پردازشی است. به هر ماینری که زودتر از بقیه به جواب معادلات بلاکچینی برسد پاداش بلاک (Block Reward) تعلق می گیرد.

اولین استخر استخراج جهان

اولین استخر استخراجی که ایجاد شد SlushPool نام دارد که در انجمن Bitcointalk در 27 نوامبر 2010 توسط کاربری به نام Slush ارائه شد. این کاربر در حال حاضر مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران سپرده امن است. SlushPool در اروپا، در کشور لهستان اجرا شد. قصد خالق آن متحد کردن نیروی ماینرهای ضعیف بود. نتیجه آن این بود که به این ماینرها اجازه داد تا سودهای گروهی بهتری نسبت به ماینینگ انفرادی کسب کنند.

استخر استخراج | ابزار ترید
استخر استخراج

اوایل ورود ارز بیتکوین به بازار استخر استخراج وجود نداشت و ماینر ها مستقیما استخراج می کردند تا اینکه سرمایه گذاران بزرگ وارد این عرصه شدند و مزرعه های استخراج بزرگ ایجاد شدند.

برای پرداخت سود ماینینگ روش های متفاوتی موجود است که هر استخر استخراج از روش مورد نظر خود استفاده می کند :

پرداخت نسبی(Proportional)

پرداخت بر اساس امتیاز (Score-Based)

پرداخت به ازای سهم (PPS)

پرداخت در ازای N سهم آخر (Pay Per Last N Share)

 برای پرداخت  سود ماینینگ روش های متفاوتی موجود است که هر استخر استخراج از روش مورد نظر خود استفاده می کند  | ابزار ترید
برای پرداخت سود ماینینگ روش های متفاوتی موجود است که هر استخر استخراج از روش مورد نظر خود استفاده می کند

1. پرداخت نسبی(Proportional)

در پرداخت نسبی به اندازه قدرت پردازشی که یک ماینر در استخر قرار می‌دهد، سود می گیرد اما در صورتی پداداش می گیرید که یک بلاک ماین شود. دراین روش بلافاصله پس از استخراج یک بلاک پاداش شما به حساب کیف پول‌تان واریز خواهد شد.

2. پرداخت بر اساس امتیاز (Score-Based)

روش پرداخت بر اساس امتیاز به این صورت است که استخر استخراج مورد نظر فعالیت های شما را در نظر گرفته و به نسبت همان فعالیت به شما امتیاز می دهد و هرچقدر که این امتیاز بالاتر باشد قاعدتا پاداش شما بیشتر خواهد بود. این روش هم مانند روش Proportional در صورتی پاداش به شما تعلق می گیرد که یک بلاک ماین شده باشد.

3. پرداخت به ازای سهم (PPS)

در روش پرداخت به ازای سهم به میزان قدرت پردازشی دستگاهتان که در اختیار شبکه قرار می‌دهید به شما سهام داده می شود و به همان نسبت هم سود پرداخت خواهد شد. در این روش مهم نیست که ماینینگ بلاک موفق بوده یا خیر و جدا از درآمد کلی استخر به شما سود می رسد. ورژن جدیدتری از این پرداخت موجود است به نام PPS+ که کارمزد تراکنش بلاک ها هم در آن محاسبه می شود.

4.پرداخت در ازای N سهم آخر (Pay Per Last N Share)

در این روش ماینرها بر اساس گرفتن سهم هایی که از قبل تعیین شده اند سود ها را محاسبه و پرداخت می کند. به این معنا که در ازای N سهم آخر، N نشان دهنده آخرین سهم‌های دریافت‌شده تا زمان حل یک بلاک می باشد.

نرم افزار استخراج (Client)

هر نرم افزار ماینینگ ویژگی ها و پشتیبانی های متفاوتی دارد. ماینرها باید به درستی نرم‌افزار استخراجی را انتخاب کنند که با ویژگی‌های استخر استخراجی که به آن ملحق خواهند شد، تناسب داشته باشد. کار یک نرم افزار ماینینگ ساده است. به این صورت که به سرور تعاونی یا استخر ماینینگ متصل می شود، اطلاعات را دریافت می کند و شروع به حل معادله بلوک داده شده می کند. هنگامی که پاسخ بلوک را پیدا کرد، آن را ارسال می کند و به کار خود ادامه می دهد تا به حل بلوک بعدی کمک کند.

علاوه بر این کار، نرم افزار ماینینگ احراز هویت و پرداخت مربوطه به ماینر برای کار خود را مدیریت می کند. برای انجام این کار، نرم افزار ماینینگ معمولاً یک نام کاربری، رمز عبور و آدرس برای پرداخت نشان می دهد. همه اینها به آدرس IP و پورتی است که سرور برای انجام کار خود فعال نگه می دارد.

نرم افزار استخراجی که انتخاب می شود باید با  ویژگی‌های استخر استخراج مورد نظر تناسب داشته باشند | ابزار ترید
نرم افزار استخراجی که انتخاب می شود باید با ویژگی‌های استخر استخراج مورد نظر تناسب داشته باشند.

استخرهای استخراج جدید

از زمان ظهور اولین استخر این فضاها گسترش پیدا کرده اند. استخرهای استخراج جدید ظاهر شدند و در همان زمان آپشن های خود را متنوع کردند. اوایل استخرها فقط به بیت کوین اختصاص داشتند، اما بعد از مدتی استخرهای ارزهای دیجیتال دیگر شروع به ظهور کردند. در حال حاضر، عملاً تمام ارزهای دیجیتال اصلی دارای استخرهای استخراج هستند. دلیل این امر بسیار ساده است : آنها استخراج را تسهیل می کنند و به طور کلی عملکرد صحیح شبکه را تضمین می کنند.

اما از میان تمام خدمات استخر استخراج، بعضی از آنها به دلایلی برجسته و معروف هستند. از جمله مهمترین آنها شامل :

استخر AntPool

AntPool بزرگترین استخر استخراج بیت کوین از نظر قدرت هش ریت می باشد که پایگاه عملیات آن در چین است. این استخر ماینینگ توسط سازنده ماینرهای ASIC BitMain کنترل می شود، شرکتی که بزرگترین توزیع ماینرها در جهان در پنج سال اخیر را داشته است. استفاده از سرویس استخر رایگان است. از امنیت بالایی برخوردار است و پورسانت هایی که سرویس دریافت می کند چندان بالا نیست. AntPool استخرهای استخراج را برای ارزهای دیجیتال بیت کوین (BTC)، بیت کوین کش (BCH)، لایت کوین (LTC)، اتریوم (ETH)، اتریوم کلاسیک (ETC)، زی کش (ZEC)، دش (DASH)، سیاکین (SIA)،BTM و مونرو کلاسیک ارائه می دهد.

استخر بزرگ Antpool | ابزار ترید
استخر بزرگ Antpool

استخر نانو(Nano Pool)

نانوپول یکی از بزرگترین استخرهای استخراج در شبکه اتریوم و جایگزین خوبی برای استخراج آلت کوین های محبوب است. سرورهای آن در سرتاسر جهان توزیع شده‌اند و این باعث می‌شود تا خطاپذیری بیشتری داشته باشد. مجموعه کمیسیون Nanopool برای گروه ارزهای رمزپایه پشتیبانی شده آن که از جمله Ethereum Ethereum Classic، Zcash، Monero، SiaCoin، Grin، Raven، Electroneum و Pascal هستند، از 2% بیشتر نمی روند. سطح امنیتی آن با استخر AntPool برابر است.

استخر استخراج NanoPool | ابزار ترید
NanoPool

استخر F2Pool

F2Pool یکی دیگر از مرتبط ترین استخرهای استخراج بیت کوین است که در چین با بسیاری از گزینه های استخراج آلت کوین قرار دارد که در سال 2013 راه اندازی شد. در جامعه ماینینگ با عنوان “استخر استخراج ماهی دیسکوس” نیز شناخته می شود. کارمزدهای این استخر کمی بیشتر است اما از 4% بیشتر نمی شود.از جمله رمز ارز های پشتیبانی شده عبارتند از: بیت کوین (BTC)، اتر (ETH)، لایت کوین (LTC)، زی کش (ZEC)، اتریوم. Classic (ETC)، Siacoin (SC)، Dash (DASH)، Monero (XMR)، Monero Classic (XMC)، Decred (DCR)، Zcoin (XZC) و Verge (XVG).

استخر استخراج F2Pool | ابزار ترید
استخر F2Pool

خیلی ممنون که تا انتهای مقاله ما را همراهی کردید. امیدواریم به خوبی با استخر استخراج و انواع آن ، انواع روش های پرداختی سود ماینینگ و … به خوبی آشنا شده باشید. ابزار ترید، سایت مرجع ترید ارز دیجیتال.

5/5 - (1 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *