ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

عرضه اولیه صرافی یا IEO چیست؟

What-IEO2

پیشنهاد عرضه اولیه یا (initial Exchange Offering) همینطور که از اسم آن مشخص است ،  یعنی عرضه اولیه توکن‌ها در یک صرافی ارز دیجیتال. عرضه اولیه سکه (ICO) به صورت مستقیم به دست تیم یک پروژه انجام می‌ گیرد در صورتی که عرضه اولیه توسط صرافی و به هدف جمع آوری سرمایه در ازای فروش توکن‌ها می‌باشد. به طور کلی، شما می‌توانید ارز دیجیتال را در زمان عرضه اولیه آن در عرضه اولیه سکه (ICO) خریداری کنید. عرضه اولیه صرافی (IEO) جایگزین مطمئن‌تری برای سرمایه‌گذاران برای خرید توکن‌ها با وجوه مستقیماً از کیف‌پول‌های صرافی خود در طول دوره ارائه می‌کند. برای درک کامل این موضوع با ابزار ترید همراه باشید.

عرضه اولیه صرافی یا IEO چیست؟
عرضه اولیه صرافی یا IEO چیست؟

عرضه اولیه صرافی چیست ؟

پیشنهاد اولیه مبادله عرضه اولیه صرافی (IEO) راهی برای شرکت‌های تازه‌کار است تا با فروش توکن‌های ابزاری که وضعیت ترجیحی را به شرکت از طریق یک پلتفرم مبادله ارزهای رمزنگاری شده، سرمایه را افزایش دهند. به طور خلاصه، صرافی‌های ارز دیجیتال با اطمینان از بررسی دقیق فرآیند بررسی پروژه، به نظارت بر فروش توکن کمک می‌کنند. عرضه اولیه صرافی (IEO) در ژانویه 2019 و زمانی که بایننس لانچ پد توکن بیت تورنت (BTT) را راه اندازی کرد، آغاز شد. پیشنهاد اولیه در عرض 15 دقیقه پس از انتشار فروخته شد و بیش از 7.1 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرد.

عرضه اولیه صرافی (IEO) عمدتاً به این دلیل محبوبیت پیدا کرده است که مشارکت در آن آسان است. به جای پردازش تراکنش‌های زنجیره ای در چندین بلاکچین و کیف پول، عرضه اولیه صرافی (IEO) راه حلی را برای کاربران ارائه می‌دهد تا قابلیت اطمینان یک پروژه را ارزیابی کنند و در تبادل وجوه زیر یک سقف شرکت کنند. در همان زمان توسعه‌دهندگان پروژه بدون نیاز به صرف میلیون‌ها دلار برای تدوین و اجرای استراتژی‌های بازاریابی خود، فوراً در معرض پایگاه کاربران صرافی ارز دیجیتال قرار می‌گیرند. بنابراین عرضه اولیه صرافی (IEO) یک شیوه برد برد هم برای کاربران و هم برای توسعه دهندگان است.

عرضه اولیه صرافی چیست ؟
IEO عمدتاً به این دلیل محبوبیت پیدا کرده است که مشارکت در آن آسان است

عرضه اولیه صرافی چگونه کار می کند؟

یک پیشنهاد عرضه اولیه توسط شرکت‌های نوپا برای به دست آوردن سرمایه جمعی برای شرکت‌های خود استفاده می‌شود. این شرکت‌ها با همکاری مستقیم با یک پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال برای شروع فروش توکن به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند، سرمایه جمع‌آوری می‌کنند. نکته کلیدی عرضه اولیه صرافی (IEO) این است که پلتفرم‌های مبادله ای بررسی‌های لازم را برای انجام ارزیابی‌ها قبل از فروش انجام می‌دهند.

فرآیند آن برای ارزیابی این پروژه‌های بلاک چین به این صورت عمل می‌کند:

تهیه پیش نویس وایت پیپر: شرکت نوپا پیش نویس وایت پیپری را تهیه می‌کند که دقیقا نحوه تامین مالی توکن‌ها را به همراه منابع پشتیبان و پلتفرم پرداختی که برای انتقالات و تراکنش‌ها با استفاده از این ارز دیجیتال جدید در دسترس خواهد بود، توضیح می‌دهد. این کاغذ سفید دقیقاً چگونگی به دست آوردن بودجه ای که از ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند و ارزش مورد انتظار ارز دیجیتال پس از انتشار آن را نشان می‌دهد.

ارسال پروژه: شرکت یا پروژه با پلتفرم انتخاب شده برای عرضه اولیه خود ثبت نام می‌کند تا علاقه خود را به فروش توکن‌ها از طریق آن پلتفرم نشان دهد.

عرضه اولیه صرافی چگونه کار می کند؟
یک IEO توسط شرکت‌های نوپا برای به دست آوردن سرمایه جمعی برای شرکت‌های خود استفاده می‌شود

فرآیند بررسی: پلتفرم معاملات رمزنگاری پس از آن بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد تا تأیید کند که پروژه و صادرکننده توکن قابل اعتبار هستند یا خیر. این شامل ارزیابی نقاط فروش منحصر به فرد پروژه، ارزیابی توکنومیک، بررسی پیشینه تیم و مسیر پیش بینی شده است. به این معنی که مشخص شود آیا هر گونه تهدید یا مسائل دیگری در پیشنهادات پروژه وجود دارد یا خیر. این امر با بررسی وایت پیپر شرکت، سوابق مالی و سایر اطلاعات موجود از طریق منابع عمومی انجام می‌شود.

قرارداد: اگر پیشنهاد عرضه اولیه توسط پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال تایید شود، پروژه ملزم به پرداخت نسبت معینی از توکن‌ها و همچنین هزینه فهرست‌بندی قبل از اینکه توکن‌ها برای فروش در دسترس قرار گیرند، خواهد بود. این باعث می‌شود که عرضه اولیه صرافی (IEO) ظرف چند روز پس از تایید در بورس فهرست شود.

امنیت: از آنجایی که عرضه اولیه صرافی (IEO) ها منافع سرمایه گذاری در شرکت را ارائه نمی‌دهند، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به طور کلی سرمایه گذاری‌های عرضه اولیه صرافی (IEO) را تنظیم نمی‌کند. این می‌تواند فرآیند فروش و صدور توکن‌های IEO را برای شرکت‌هایی که به دنبال سرمایه اولیه برای ارزهای دیجیتال جدید خود هستند، ساده‌تر کند. با این حال، مقررات ممکن است از یک کشور و منطقه به کشور دیگر متفاوت باشد.

مزایای IEO برای صرافی‌های ارز دیجیتال
اگر عرضه اولیه صرافی (IEO) تایید شود، پروژه ملزم به پرداخت نسبت معینی از توکن‌ها و همچنین هزینه فهرست‌بندی قبل از اینکه توکن‌ها برای فروش در دسترس قرار گیرند، خواهد بود

هنگامی که تمام تحقیقات تکمیل شد و پروژه پیشنهاد عرضه اولیه به پایان رسید، پلتفرم اعلان فروش توکن را ارسال می‌کند که به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد این توکن‌های کاربردی را خریداری کنند. شرکتی که IEO را صادر می‌کند، معمولاً توکن‌ها را در سایت خود فهرست می‌کند تا در دسترس بودن آنها را عمومی کند.سرمایه گذارانی که به این پروژه علاقه مند هستند، باید قبل از دسترسی کامل به توسعه پروژه از طریق پلتفرم IEO مشتری خود را بشناسند (KYC) و مبارزه با پول شویی (AML) را بررسی کنند.

مزایای عرضه اولیه صرافی (IEO) برای صرافی‌های ارز دیجیتال

در دنیای امروزی هیچ صرافی بدون دلیل و منفعت از اعتبار خود برای جمع‌آوری سرمایه یک پروژه استفاده نمی‌کند و از نام خود برای یک پروژه به خصوص استفاده نمی‌کنند. درست است که این کار با ریسک‌هایی همراه می‌باشد، اما چه مزایا و دستاوردهایی سبب می‌شود که صرافی‌ها به برگزاری عرضه اولیه ترغیب شوند؟

بازاریابی

پس از نوشتن وایت‌پیپر خوب، یکی از مهم‌ترین معیارهای تعیین‌کننده پیروزی یا شکست یک IEO بازاریابی مناسب آن در عرضه اولیه صرافی است. اگر بهترین ایده‌ دنیا نیز به سمع و نظر سرمایه‌گذاران نرسند از آن حمایت نخواهند شد. به همین دلیل است که قبل از شروع عرضه، تیم بازاریابی آن استارتاپ و همچنین صرافی دست به کار می‌شوند.

پلتفرم همکار استارتاپ می‌تواند از کمپین‌های بازاریابی به منظور معرفی خود صرافی و همچنین خدمات آن استفاده نماید. سرمایه‌گذاران زیادی نیز به واسطه شرکت در یک IEO موفق با یک صرافی نیز آشنا می‌شوند و خرید و فروش‌هایشان را به آن منتقل می‌نمایند.

کاربران جدید و افزایش حجم معامله و ترید

با توجه به کارمزد معاملات که توسط پلتفرم صرافی اخذ می‌شود، صرافی‌ها از افزایش حجم معاملات در پلتفرم خود سود فراوانی کسب می‌کنند. هنگامی که یک توکن یا در کل یک دارایی جدیدی به فهرست آن اضافه می‌شود، حجم خرید و فروش نیز افزایش می‌یابد که دستاورد آن برای صرافی بسیار شفاف و واضح است؛ حجم بالای سرمایه‌ای که به واسطه یک IEO جمع‌آوری می‌شود که کاربران زیادی به آن سمت سرازیر کرده است فرصتی جذاب برای صرافی‌هاست. برخی از آن کاربران تبدیل به مشتری دائمی شده و حجم معاملات را حتی پس از اتمام عرضه اولیه صرافی نیز افزایش می‌دهد.

IEO بهتر است یا ICO ؟

ICO‌ها اولین روشی بودند که توسط شرکت‌های ارز دیجیتال برای جمع آوری سرمایه مورد استفاده قرار گرفتند. بر اساس گزارش نشریه فوربس، اولین ICO توسط شرکتی به نام Mastercoin در سال 2013 راه اندازی شد. اتریوم نیز در سال 2014 از این روش پیروی کرد و حدود 18.3 میلیون دلار جمع آوری کرد. پروژه بلاکچین آن بر اساس آنچه به عنوان مدل بنیاد خیریه شناخته می‌شود، پابرجا بود که در آن سرمایه گذاران برای حمایت از پروژه کمک‌های مالی می‌کنند.

عرضه اولیه صرافی (IEO)‌ها مزایای مهمی نسبت به ICO دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

IEO بهتر است یا ICO ؟
ICO‌ها به هر کسی اجازه خرید توکن را می‌دهند. با این حال، IEO‌ها نیاز دارند که سرمایه گذاران بخشی از پلتفرمی باشند که به IEO برای انجام این کار سرمایه گذاری‌های مالی ارائه می‌دهد.

رویکرد عرضه عمومی

ICO‌ها به همه اجازه خرید توکن را می‌دهند. با این حال، عرضه اولیه صرافی (IEO) ها نیاز دارند که سرمایه گذاران بخشی از پلتفرمی باشند که به عرضه اولیه صرافی (IEO) برای انجام این کار سرمایه گذاری‌های مالی ارائه می‌دهد. این عمل احتمال خرید توکن توسط افراد تایید نشده را کاهش می‌دهد. در مقابل ICOها از سرمایه‌گذاران می‌خواهند که مستقیماً از شرکت صادرکننده این توکن‌ها خرید کنند. این نه تنها دید ناشر را کاهش می‌دهد، بلکه می‌تواند منجر به حمایت‌های کمتری برای سرمایه گذار شود.

هزینه فروش توکن

در ازای امنیت اضافی ارائه شده توسط عرضه اولیه صرافی (IEO)، سرمایه گذاران معمولاً مقداری بیشتر برای توکن‌های IEO نسبت به توکن‌های ICO با همان ارزش ظاهری پرداخت می‌کنند. علاوه بر این IEO‌ها معمولاً توکن‌ها را تقریباً بلافاصله در صرافی فهرست می‌کنند. فهرست کردن این فروش‌ها ممکن است ماه‌ها طول بکشد. شرکت‌هایی که IEO صادر می‌کنند معمولاً بهای بیشتری را برای این امتیاز می‌پردازند تا شرکت‌هایی که ICO صادر می‌کنند.

خطرات قانونی

برای سرمایه گذاران، ICO‌ها معمولاً دارای ریسک‌های مالی بسیار بالاتری نسبت به IEO‌ها هستند. با این حال برای هر دو نوع عرضه اولیه، این احتمال وجود دارد که این فرصت‌های سرمایه گذاری ممکن است برخی مقررات یا الزامات قانونی را نقض کند. برخی از رایج ترین خطرات قانونی ICO و IEO شامل موارد زیر است :

خطرات قانونی
ICO‌ها معمولاً دارای ریسک‌های مالی بسیار بالاتری نسبت به IEO‌ها هستند

1. ICOها و IEOها تحت یک استاندارد قانونی جامع و سراسری نیستند. تنها مقررات فدرال که این نوع تراکنش‌ها را پوشش می‌دهد، قانون امضای الکترونیکی در تجارت جهانی و ملی در سال 2000 است که به زمان بندی مشخصی برای افشای الکترونیکی و فرم‌ها نیاز دارد.

2. کلاهبرداری مالی و دسترسی غیرمجاز به داده‌های محرمانه نیز مسائل حقوقی مهمی هستند که می‌توانند بر ICO و IEO تأثیر بگذارند.

3. گاهی اوقات می‌توان پولشویی را با استفاده از ارزهای دیجیتال به طور موثرتری انجام داد. MIT Technology Review در ژانویه 2021 گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد حدود 2.8 میلیارد دلار تراکنش بیت کوین توسط سازمان‌های مجرمانه در سال 2019 انجام شده است.

4. گزارش نکردن تراکنش‌های ارزهای دیجیتال می‌تواند منجر به مشکلاتی با مقامات مالیاتی در کشورهای مختلف شود.

کدام صرافی‌ها از عرضه اولیه صرافی (IEO) پشتیبانی می‌کنند؟

در ادامه به معرفی برخی صرافی‌های رمزارزی که عرضه اولیه صرافی راه‌اندازی می‌کنند را در جدول زیر برای شما قرار داده این که در مقابل نام هر صرافی، نام سرویس اختصاصی آن صرافی نام برده به منظور برگزاری IEO نوشته شده است.

نام صرافینام لانچر
بایننسبایننس لانچ‌پد (Binance Launchpad)
اوکی اکساوکی جامپ‌استارت (OK Jumpstart)
بیترکسبیترکس اینترنشنال آی‌ای‌او (Bittrex International IEO)
هوبیهوبی پرایم (Huobi Prime)
بیتمکسبیتمکس لانچ‌پد (BitMax Launchpad)
کوکوین کوکوین اسپات‌لایت (KuCoin Spotlight)
گیت آی‌اوگیت آی‌او استارتاپ (Gate.io Startup)
بیتفینکس و اتفینکستوکینکس (Tokinex)
آیداکسآیداکس لانچ‌پد (IDAX Launchpad)
پروبیتپروبیت لانچ‌پد (Probit Launchpad)
کوینیلکوینیل لانچ‌پد (Coineal Launchpad)
کوینبینیکوینبینی موین‌بیس (Coinbene MoonBase)
بی‌گوگوبی‌گوگو آپولو (Bgogo Apollo)
لاتوکنلاتوکن لانچ‌پد (LATOKEN)
اکس‌مارکتساکس‌مارکتس لانچ‌پد (ExMarkets Launchpad)
بیتفارکسبیتفارکس لانچ‌پد (BitForex Launchpad)
کوبین‌هودکوبین‌هود کوین آفرینگ پلتفرم (COBINHOOD Coin Offering Platform)
لیکوئیدلیکوئید آی‌سی‌او مارکت (Liquid ICO Market)
ای‌بی‌سی‌سیای‌بی‌سی‌سی لانچ‌پد (ABCC Launchpad)
بای‌باکسبای‌باکس اربیت (Bibox Orbit)

محدودیت های پیشنهادات عرضه اولیه (IEO)

همانطور که گفته شد، عرضه اولیه صرافی (IEO)‌ها تحت نظارت تنظیم کننده نیستند. این به این معنی است که بدون بررسی کافی از سوی پلتفرم صادرکننده، توکن‌های صادر شده در یک عرضه اولیه صرافی (IEO) می‌توانند ارزش کمتری نسبت به نمایش داده شده در مرحله راه اندازی داشته باشند.

علاوه بر این، پروژه‌های کریپتو موظف به پرداخت هزینه‌های فهرست به پلتفرم‌های معاملاتی کریپتو هستند. در مقابل ICOها می‌توانند نرخ‌های خود را تعیین کنند که می‌تواند به سرمایه‌گذاران اجازه دهد در این مرحله از انتشار ارزهای رمزپایه را معامله کنند. توکن‌های خریداری شده برای عرضه اولیه صرافی (IEO)‌ها معمولاً سقف 20000 دلاری دارند که این مورد هم برخلاف عدم محدودیت‌های اعمال شده توسط ICO است.

محدودیت های پیشنهادات عرضه اولیه (IEO)

عرضه اولیه صرافی در کدام کشورها ممنوع است؟

متاسفانه همه افراد برای شرکت در عرضه‌های اولیه صرافی نمی‌توانند به صورت آزادانه وارد عمل شوند. وجود یک سری قوانین و مقررات، هنوز نیز بسیاری از کشورها را محدود می‌نماید در این زمینه تنها کشور کره جنوبی یک راهبرد شفاف در ارتباط با IEO تدوین نموده است و از آنجا که بسیاری از دولت‌ها ICO و IEO را تنها به یک چشم نگاه می‌کنند، هنوز پیشبینی رفتار کشورهای بزرگ با عرضه اولیه صرافی در آینده‌ نزدیک مشخص نیست و در زیر کشورهایی وجود دارند که شرکت در عرضه اولیه در آنها ممنوع است یا به دلیل قوانین کشوری یا به دلیل قوانین وزارت خزانه‌داری آمریکا

 • افغانستان
 • آلبانی
 • بوسنی و هرزگوین
 • بوروندی
 • کانادا
 • آفریقای مرکزی
 • کنگو
 • اتیوپی
 • ساحل عاج
 • گینه بیسائو
 • ایران
 • عراق
 • لبنان
 • لیبی
 • لیبریا
 • مقدونیه
 • سرزمین اصلی چین (Mainland China)
 • مالزی
 • میانمار
 • نیوزیلند
 • کره شمالی
 • صربستان
 • سومالی
 • سودان جنوبی
 • سریلانکا
 • سوریه
 • تایلند
 • بلاروس
 • ترینیداد و توباگو
 • تونس
 • اوگاندا
 • اوکراین
 • ایالات متحده آمریکا
 • ونزوئلا
 • یمن
 • زیمباوه

سوالات متداول

عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست؟

عرضه اولیه صرافی (IEO) یک روش نوظهور برای جذب سرمایه‌اولیه به منظور راه‌اندازی پروژه‌های ارزدیجیتالی است.

آیا همه صرافی‌های ارز دیجیتال عرضه اولیه صرافی (IEO) دارند؟

همه صرافی‌ها خیر، عرضه اولیه صرافی تنها در برخی صرافی‌های ارزدیجیتال انجام می‌شود.

انجام عرضه اولیه به روش IEO چه مزایایی دارد؟

اعتبار بیشتر آن پروژه و احتمال بالای لیست شدن آن در صرافی را می‌توان به عنوان یکی از اصلی‌ترین مزایای عرضه اولیه صرافی نام برد.

5/5 - (1 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

8 پاسخ

  1. سلام آقا حمیدرضای عزیز
   طبق تعریفی که انجام شد IEO یکی از زیر دسته های ICO به حساب میاد
   به طور خلاصه زمانی که پیش عرضه یک ارز به پلتفرمی محدود نباشه و از روی سایتش باشه میشه ICO
   پیش عرضه یک ارز به پلتفرمی محدود باشه مثل یک صرافی خاص میشه IEO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *