ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

عرضه اولیه صرافی یا IEO چیست؟

پیشنهاد عرضه اولیه یا (initial Exchange Offering) همینطور که از اسم آن مشخص است ،  یعنی عرضه اولیه توکن ها در یک صرافی ارز دیجیتال. عرضه اولیه سکه (ICO) به صورت مستقیم به دست تیم یک پروژه انجام می گیرد در صورتی که عرضه اولیه توسط صرافی و به هدف جمع آوری سرمایه در ازای فروش توکن ها می باشد. به طور کلی، شما می توانید ارز دیجیتال را در زمان عرضه اولیه آن در عرضه اولیه سکه (ICO) خریداری کنید. عرضه اولیه صرافی (IEO) جایگزین مطمئن‌تری برای سرمایه‌گذاران برای خرید توکن‌ها با وجوه مستقیماً از کیف‌پول‌های صرافی خود در طول دوره ارائه می‌کند. برای درک کامل این موضوع با ابزار ترید همراه باشید.

عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست ؟ | ابزار ترید - Abzar Trade
IEO چیست ؟

عرضه اولیه صرافی چیست ؟

پیشنهاد اولیه مبادله عرضه اولیه صرافی (IEO) راهی برای شرکت‌های تازه‌کار است تا با فروش توکن‌های ابزاری که وضعیت ترجیحی را به شرکت از طریق یک پلتفرم مبادله ارزهای رمزنگاری شده، سرمایه را افزایش دهند. به طور خلاصه، صرافی‌های ارز دیجیتال با اطمینان از بررسی دقیق فرآیند بررسی پروژه، به نظارت بر فروش توکن کمک می‌کنند. IEO در ژانویه 2019 و زمانی که بایننس لانچ پد توکن بیت تورنت (BTT) را راه اندازی کرد، آغاز شد. پیشنهاد اولیه در عرض 15 دقیقه پس از انتشار فروخته شد و بیش از 7.1 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرد.

عرضه اولیه صرافی (IEO) عمدتاً به این دلیل محبوبیت پیدا کرده است که مشارکت در آن آسان است. به جای پردازش تراکنش های زنجیره ای در چندین بلاکچین و کیف پول، عرضه اولیه صرافی (IEO) راه حلی را برای کاربران ارائه می دهد تا قابلیت اطمینان یک پروژه را ارزیابی کنند و در تبادل وجوه زیر یک سقف شرکت کنند. در همان زمان توسعه‌دهندگان پروژه بدون نیاز به صرف میلیون‌ها دلار برای تدوین و اجرای استراتژی‌های بازاریابی خود، فوراً در معرض پایگاه کاربران صرافی ارز دیجیتال قرار می‌گیرند. بنابراین عرضه اولیه صرافی (IEO) یک شیوه برد برد هم برای کاربران و هم برای توسعه دهندگان است.

عرضه اولیه صرافی (IEO) عمدتاً به این دلیل محبوبیت پیدا کرده است که مشارکت در آن آسان است | ابزار ترید - Abzar Trade
IEO عمدتاً به این دلیل محبوبیت پیدا کرده است که مشارکت در آن آسان است

عرضه اولیه صرافی چگونه کار می کند؟

یک پیشنهاد عرضه اولیه توسط شرکت های نوپا برای به دست آوردن سرمایه جمعی برای شرکت های خود استفاده می شود. این شرکت‌ها با همکاری مستقیم با یک پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال برای شروع فروش توکن به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند، سرمایه جمع‌آوری می‌کنند. نکته کلیدی عرضه اولیه صرافی (IEO) این است که پلتفرم های مبادله ای بررسی های لازم را برای انجام ارزیابی ها قبل از فروش انجام می دهند.

فرآیند آن برای ارزیابی این پروژه های بلاک چین به این صورت عمل می کند:

تهیه پیش نویس وایت پیپر: شرکت نوپا پیش نویس وایت پیپری را تهیه می کند که دقیقا نحوه تامین مالی توکن ها را به همراه منابع پشتیبان و پلتفرم پرداختی که برای انتقالات و تراکنش ها با استفاده از این ارز دیجیتال جدید در دسترس خواهد بود، توضیح می دهد. این کاغذ سفید دقیقاً چگونگی به دست آوردن بودجه ای که از ارز دیجیتال پشتیبانی می کند و ارزش مورد انتظار ارز دیجیتال پس از انتشار آن را نشان می دهد.

ارسال پروژه: شرکت یا پروژه با پلتفرم انتخاب شده برای عرضه اولیه خود ثبت نام می کند تا علاقه خود را به فروش توکن ها از طریق آن پلتفرم نشان دهد.

عرضه اولیه صرافی (IEO) عمدتاً به این دلیل محبوبیت پیدا کرده است که مشارکت در آن آسان است | ابزار ترید - Abzar Trade
یک IEO توسط شرکت های نوپا برای به دست آوردن سرمایه جمعی برای شرکت های خود استفاده می شود

فرآیند بررسی: پلتفرم معاملات رمزنگاری پس از آن بررسی های لازم را انجام می دهد تا تأیید کند که پروژه و صادرکننده توکن قابل اعتبار هستند یا خیر. این شامل ارزیابی نقاط فروش منحصر به فرد پروژه، ارزیابی توکنومیک، بررسی پیشینه تیم و مسیر پیش بینی شده است. به این معنی که مشخص شود آیا هر گونه تهدید یا مسائل دیگری در پیشنهادات پروژه وجود دارد یا خیر. این امر با بررسی وایت پیپر شرکت، سوابق مالی و سایر اطلاعات موجود از طریق منابع عمومی انجام می شود.

قرارداد: اگر پیشنهاد عرضه اولیه توسط پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال تایید شود، پروژه ملزم به پرداخت نسبت معینی از توکن‌ها و همچنین هزینه فهرست‌بندی قبل از اینکه توکن‌ها برای فروش در دسترس قرار گیرند، خواهد بود. این باعث می شود که عرضه اولیه صرافی (IEO) ظرف چند روز پس از تایید در بورس فهرست شود.

امنیت: از آنجایی که عرضه اولیه صرافی (IEO) ها منافع سرمایه گذاری در شرکت را ارائه نمی دهند، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به طور کلی سرمایه گذاری های عرضه اولیه صرافی (IEO) را تنظیم نمی کند. این می‌تواند فرآیند فروش و صدور توکن‌های IEO را برای شرکت‌هایی که به دنبال سرمایه اولیه برای ارزهای دیجیتال جدید خود هستند، ساده‌تر کند. با این حال، مقررات ممکن است از یک کشور و منطقه به کشور دیگر متفاوت باشد.

اگر عرضه اولیه صرافی (IEO) تایید شود، پروژه ملزم به پرداخت نسبت معینی از توکن‌ها و همچنین هزینه فهرست‌بندی قبل از اینکه توکن‌ها برای فروش در دسترس قرار گیرند، خواهد بود | ابزار ترید
اگر IEO تایید شود، پروژه ملزم به پرداخت نسبت معینی از توکن‌ها و همچنین هزینه فهرست‌بندی قبل از اینکه توکن‌ها برای فروش در دسترس قرار گیرند، خواهد بود

هنگامی که تمام تحقیقات تکمیل شد و پروژه پیشنهاد عرضه اولیه به پایان رسید، پلتفرم اعلان فروش توکن را ارسال می کند که به سرمایه گذاران اجازه می دهد این توکن های کاربردی را خریداری کنند. شرکتی که IEO را صادر می کند، معمولاً توکن ها را در سایت خود فهرست می کند تا در دسترس بودن آنها را عمومی کند.سرمایه گذارانی که به این پروژه علاقه مند هستند، باید قبل از دسترسی کامل به توسعه پروژه از طریق پلتفرم IEO مشتری خود را بشناسند (KYC) و مبارزه با پول شویی (AML) را بررسی کنند.

IEO بهتر است یا ICO ؟

ICO ها اولین روشی بودند که توسط شرکت های ارز دیجیتال برای جمع آوری سرمایه مورد استفاده قرار گرفتند. بر اساس گزارش نشریه فوربس، اولین ICO توسط شرکتی به نام Mastercoin در سال 2013 راه اندازی شد. اتریوم نیز در سال 2014 از این روش پیروی کرد و حدود 18.3 میلیون دلار جمع آوری کرد. پروژه بلاکچین آن بر اساس آنچه به عنوان مدل بنیاد خیریه شناخته می شود، پابرجا بود که در آن سرمایه گذاران برای حمایت از پروژه کمک های مالی می کنند.

عرضه اولیه صرافی (IEO) ها مزایای مهمی نسبت به ICO دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

ICO ها به همه اجازه خرید توکن را می دهند. با این حال، عرضه اولیه صرافی (IEO) ها نیاز دارند که سرمایه گذاران بخشی از پلتفرمی باشند که به IEO برای انجام این کار سرمایه گذاری های مالی ارائه می دهد. | ابزار ترید
ICO ها به هر کسی اجازه خرید توکن را می دهند. با این حال، IEO ها نیاز دارند که سرمایه گذاران بخشی از پلتفرمی باشند که به IEO برای انجام این کار سرمایه گذاری های مالی ارائه می دهد.

رویکرد عرضه عمومی

ICO ها به همه اجازه خرید توکن را می دهند. با این حال، عرضه اولیه صرافی (IEO) ها نیاز دارند که سرمایه گذاران بخشی از پلتفرمی باشند که به عرضه اولیه صرافی (IEO) برای انجام این کار سرمایه گذاری های مالی ارائه می دهد. این عمل احتمال خرید توکن توسط افراد تایید نشده را کاهش می دهد. در مقابل ICOها از سرمایه‌گذاران می‌خواهند که مستقیماً از شرکت صادرکننده این توکن‌ها خرید کنند. این نه تنها دید ناشر را کاهش می دهد، بلکه می تواند منجر به حمایت های کمتری برای سرمایه گذار شود.

هزینه فروش توکن

در ازای امنیت اضافی ارائه شده توسط عرضه اولیه صرافی (IEO)، سرمایه گذاران معمولاً مقداری بیشتر برای توکن های IEO نسبت به توکن های ICO با همان ارزش ظاهری پرداخت می کنند. علاوه بر این IEO ها معمولاً توکن ها را تقریباً بلافاصله در صرافی فهرست می کنند. فهرست کردن این فروش‌ها ممکن است ماه‌ها طول بکشد. شرکت هایی که IEO صادر می کنند معمولاً بهای بیشتری را برای این امتیاز می پردازند تا شرکت هایی که ICO صادر می کنند.

خطرات قانونی

برای سرمایه گذاران، ICO ها معمولاً دارای ریسک های مالی بسیار بالاتری نسبت به IEO ها هستند. با این حال برای هر دو نوع عرضه اولیه، این احتمال وجود دارد که این فرصت های سرمایه گذاری ممکن است برخی مقررات یا الزامات قانونی را نقض کند. برخی از رایج ترین خطرات قانونی ICO و IEO شامل موارد زیر است :

ICO ها معمولاً دارای ریسک های مالی بسیار بالاتری نسبت به عرضه اولیه صرافی (IEO) ها هستند | ابزار ترید
ICO ها معمولاً دارای ریسک های مالی بسیار بالاتری نسبت به IEO ها هستند

1. ICOها و IEOها تحت یک استاندارد قانونی جامع و سراسری نیستند. تنها مقررات فدرال که این نوع تراکنش ها را پوشش می دهد، قانون امضای الکترونیکی در تجارت جهانی و ملی در سال 2000 است که به زمان بندی مشخصی برای افشای الکترونیکی و فرم ها نیاز دارد.

2. کلاهبرداری مالی و دسترسی غیرمجاز به داده‌های محرمانه نیز مسائل حقوقی مهمی هستند که می‌توانند بر ICO و IEO تأثیر بگذارند.

3. گاهی اوقات می توان پولشویی را با استفاده از ارزهای دیجیتال به طور موثرتری انجام داد. MIT Technology Review در ژانویه 2021 گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد حدود 2.8 میلیارد دلار تراکنش بیت کوین توسط سازمان‌های مجرمانه در سال 2019 انجام شده است.

4. گزارش نکردن تراکنش‌های ارزهای دیجیتال می‌تواند منجر به مشکلاتی با مقامات مالیاتی در کشورهای مختلف شود.

پیشنهادات عرضه اولیه ها تحت نظارت تنظیم کننده نیستند

محدودیت های پیشنهادات عرضه اولیه (IEO)

همانطور که گفته شد، عرضه اولیه صرافی (IEO) ها تحت نظارت تنظیم کننده نیستند. این به این معنی است که بدون بررسی کافی از سوی پلتفرم صادرکننده، توکن های صادر شده در یک عرضه اولیه صرافی (IEO) می توانند ارزش کمتری نسبت به نمایش داده شده در مرحله راه اندازی داشته باشند.

علاوه بر این، پروژه های کریپتو موظف به پرداخت هزینه های فهرست به پلتفرم های معاملاتی کریپتو هستند. در مقابل ICOها می‌توانند نرخ‌های خود را تعیین کنند که می‌تواند به سرمایه‌گذاران اجازه دهد در این مرحله از انتشار ارزهای رمزپایه را معامله کنند. توکن های خریداری شده برای عرضه اولیه صرافی (IEO) ها معمولاً سقف 20000 دلاری دارند که این مورد هم برخلاف عدم محدودیت های اعمال شده توسط ICO است.

ممنون که تا انتهای مقاله ما را همراهی کردید. امیدواریم به خوبی با IEO ها و ویژگی هایشان و همچنین تفاوت آنها با ICO ها آشنا شده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
[html_block id="2301"]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .