ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

تحلیل فاندامنتال چیست؟

Fundamental analysis
فهرست

اولین کاری که باید برای خرید و فروش سهام انجام دهید، تحلیل فاندامنتال است. تحلیل فاندامنتال یا بنیادی؛ فعالیت‌های شرکت‌ها، گام‌هایی که در آینده باید برداشته شود، تحولات مربوط به بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری که ممکن است رخ دهد را بررسی می‌کند. در راستای این بررسی‌ها، روشی برای ارزیابی قیمت فعلی و آتی اوراق بهادار است.

سوالاتی که یک تحلیلگر فاندامنتال باید بپرسد عبارتند از:

  • آیا شرکت به طور مداوم نسبت به سال‌های گذشته به رشد درآمد دست می‌یابد؟
  • سود خالص شرکت سرمایه پذیر چقدر است؟
  • آیا شرکت می‌تواند سهم بازار خود را در برابر رقبای خود در همان صنعت افزایش دهد؟
  • آیا شرکت در شرایطی است که بدهی‌های خود را پرداخت کند؟
  • آیا مدیریت، سوابق حسابداری را به صورت شفاف منتقل می‌کند؟

با این حال، ممکن است پاسخ به سوالات فوق برای سرمایه‌گذار دشوار به نظر برسد. شرکت‌ها موظفند به سرمایه‌گذاران خود اطلاع دهند.

تحلیل فاندامنتال دقیقا به چه معناست؟

سه موضوع فرعی وجود دارد که باید در حین انجام تحلیل فاندامنتال مورد بررسی قرار گیرد: داشتن نشاط در اقتصاد کشور؛ افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت، سودآوری و بهره‌وری شرکت‌ها و در نتیجه افزایش ارزش سهام آنها. از سوی دیگر، تحولات نامطلوب بر ارزش سهام تاثیر منفی می‌گذارد.

تحلیل فاندامنتال دقیقا به چه معناست؟

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی شاید یکی از پرکاربردترین اصطلاحات در سرمایه‌گذاری باشد و دلیل خوبی هم دارد.

تحلیل فاندامنتال به عنوان روشی برای ارزیابی ارزش ذاتی یک اوراق بهادار مانند سهام و فارکس، یا حتی ارزهای دیجیتال، با مشاهده عوامل اقتصادی و مالی مرتبط تعریف می‌شود.

این تحلیل شامل مطالعات در مورد هر چیزی است که می‌تواند بر ارزش یک اوراق بهادار تاثیر بگذارد. از عوامل اقتصاد کلان مانند وضعیت اقتصاد، شرایط صنعت و موقعیت‌های سیاسی گرفته تا عوامل اقتصادی خرد مانند اطلاعات اختصاصی شرکت و اثربخشی مدیریت شرکت.

تحلیلگران فاندامنتال یا بنیادی از منابعی مانند صورت‌های مالی، روندهای صنعت، گزارش‌های اقتصادی و پیشنهادات بازار برای محاسبه ارزش ذاتی یا “واقعی” یک اوراق بهادار بدون در نظر گرفتن ارزش بازار یا حساسیت‌های آن استفاده می‌کنند.

به طور خلاصه، ارزش ذاتی یا ارزش دفتری، ارزشی است که پس از جمع کل دارایی‌های شرکت منهای بدهی‌های آن باقی می‌ماند. ارزش بازار قیمت فعلی سهام شرکت است.

با استفاده از تحلیل بنیادی، سرمایه‌گذاران و تحلیلگران یک ارزیابی منصفانه از شرکت را انجام می‌دهند تا تعیین کنند که آیا سهام آن بیش از ارزش یا کمتر از ارزش‌گذاری شده است و از این داده‌ها برای تصمیم گیری در مورد سرمایه‌گذاری در سهام در حال حاضر یا انتظار برای ارزیابی بهتر در آینده استفاده می‌کنند.

تحلیل فاندامنتال در مقابل تحلیل تکنیکال

برخلاف تحلیل فاندامنتال که به رویدادهای اقتصادی و اطلاعات شرکت می‌پردازد، تحلیل تکنیکال بر حرکت قیمت اوراق بهادار در بازار متمرکز است.

تجزیه و تحلیل فنی به صورت‌های مالی یک شرکت نگاه نمی‌کند، با این فرض که قیمت سهام آن از قبل تمام اطلاعات مرتبط را در نظر می‌گیرد.

تحلیل فاندامنتال در مقابل تحلیل تکنیکال

در عوض، با استفاده از نمودارها و سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری، تحلیلگران فنی به روندها و الگوهای قیمت گذشته در اوراق بهادار نگاه می‌کنند، که عوامل اصلی تعیین‌کننده در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شوند.

عامل دیگری که تحلیل فاندامنتال یا بنیادی را از تحلیل تکنیکال متمایز می‌کند، مقایسه بازه‌های زمانی با اهدافی است که سرمایه‌گذار می‌خواهد به آن دست یابد.

تحلیل فاندامنتال به طور کلی رویکردی بلندمدت برای سرمایه‌گذاری دارد، در حالی که تحلیل تکنیکال برعکس عمل می‌کند. نوسانات کوتاه مدت قیمت را در نظر می‌گیرد و بنابراین اغلب توسط معامله گران روزانه استفاده می‌شود.

اگرچه تحلیل فاندامنتال و تکنیکال کاملا مستقل از یکدیگر هستند و برای انواع مختلف سرمایه‌گذاران جذاب هستند، هر دو با هم دید جامع‌تری از بازار ارائه می‌دهند و آشنایی با هر دو ضرری نخواهد داشت.

تحلیل بنیادی سهام

سهام شرکت که به عنوان سهام نیز شناخته می‌شود، نشان دهنده حق مالکیت دارایی یا درآمد یک شرکت است.

آنها عمدتا برای افزایش سرمایه صادر می‌شوند، زیرا شرکت‌ها برای تامین مالی و رشد کسب و کار خود به پول نیاز دارند.

زمانی که یک شرکت سهامی عام می‌شود، سهام آن را می‌توان در بازارهای سهام به نام بورس اوراق بهادار خرید و فروش کرد. این صرافی‌ها می‌توانند مکان‌های فیزیکی مانند بورس نیویورک یا بازارهای خارج از بورس (OTC) مانند NASDAQ باشند.

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی از داده‌های در دسترس عموم استفاده می‌کند که اغلب توسط شرکت‌ها افشا می‌شود، مانند صورت‌های سود، ترازنامه، گزارش‌های سود و صورت‌های جریان نقدی، برای ارزیابی دقیق نحوه عملکرد یک کسب‌وکار و محاسبه ارزش ذاتی آن.

اگر ارزش سهام به طور قابل توجهی بالاتر از قیمت فعلی سهام در بازار باشد، به طور کلی یک فرصت سرمایه‌گذاری خوب در نظر گرفته می‌شود و تحلیلگران ممکن است امتیاز خرید یا افزایش وزن برای سهام صادر کنند.

تحلیل بنیادی سهام

از سوی دیگر، اگر ارزش ذاتی محاسبه شده یک شرکت کمتر از قیمت فعلی بازار باشد، آن سهام دارای ارزش بیش از حد تلقی می‌شود. در این مورد، یک پیشنهاد کاهش وزن توسط تحلیلگر منتشر می‌شود تا سرمایه‌گذاران علاقه‌مند را راهنمایی کند.

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی فرض می‌کند که در پشت هر روند یک نیروی اساسی وجود دارد که آن کنش بازار را به حرکت در می‌آورد و شعله‌ور می‌کند.

استفاده از تحلیل فاندامنتال برای انتخاب سهام

چندین نسبت مالی وجود دارد که می‌توانید هنگام استفاده از تحلیل فاندامنتال یا بنیادی ارزیابی کنید. به این ترتیب می‌توانید عملکرد یک شرکت را زیر نظر بگیرید و با سایر شرکت‌ها مقایسه کنید و ببینید که آیا آنها نسبت به میانگین صنعت عملکرد بهتری دارند یا بدتر.

نسبت‌های مالی با استفاده از مقادیر عددی گزارش‌های شرکت و صورت‌های مالی برای به دست آوردن اطلاعات معنی‌دار درباره شرکت محاسبه می‌شوند.

لیست زیر تنها سه مورد از نسبت‌های مالی است که می‌توانید قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در سهام استفاده کنید:

نسبت درآمد قیمت (نسبت P/E): روشی برای محاسبه مقداری که باید برای دریافت یک دلار آمریکا از درآمد شرکت سپرده‌گذاری کنید.

بازده حقوق صاحبان سهام (نسبت ROE): با نشان دادن اینکه چگونه یک شرکت در مقایسه با پولی که به عنوان سرمایه استفاده می‌کند سود ایجاد می‌کند، میزان کارآمدی یک شرکت را نسبت به حقوق صاحبان سهام اندازه گیری می‌کند.

حاشیه سود: میزان سود حاصل از گردش فروش را تعیین می‌کند و نشان می‌دهد که شرکت چقدر درآمد دارد و چقدر سودآور است.اگر به طور کلی به سرمایه‌گذاری بلندمدت فکر می‌کنید و می‌خواهید بیشترین بهره را از معاملات خود ببرید، یادگیری در مورد تحلیل فاندامنتال ضروری است.

سوالات متداول

آیا با وجود تحلیل تکنیکال ضروریست که تحلیل بنیادی (فاندامنتال) نیز انجام پذیرد؟

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی، وضعیت بنیادی سهم و ارزشمندی آن را از طریق مقایسه نمودن قیمت فعلی با قیمت برآوردی بررسی می‌نماید و تحلیل تکنیکال بر اساس رفتار گذشته قیمت آن سهم، به دنبال پیش بینی رفتار آینده آن سهم می‌باشد. در مواردی که سهم برای نخستین بار در بازار عرضه می‌گردد، تحلیل تکنیکال کارایی ندارد چونکه سابقه و نمودار قیمتی برای آن وجود ندارد.

آیا نتیجه تحلیل‌هایی که انجام ‌می‌دهیم تضمینی هستند؟

پاسخ به این سوال خیر است؛ تحلیل‌های مختلف تنها می‌توانند ریسک معاملات و سرمایه‌گذاری شما را تا حدی کاهش دهند و از سرمایه‌گذاری‌های کورکورانه در سهام یا بازرهای ارز دیجیتال جلوگیری نماید. اما تحلیل به معنای آن نیست که تضمینی حتمی در معاملات وجود داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *