ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

دسنترالند چیست؟ و چگونه می‌توان از بازی دیسنترالند کسب درآمد کرد

Decentraland

دسنترالند یک بازی بلاکچینی پلتفرم واقعیت مجازی که توسط بلاک چین اتریوم پشتیبانی می‌شود که به کاربران اجازه می‌دهد که به صورت یک آواتار در یک دنیای مجازی به فعالیت بپردازند. در این بازی شما در حالی که با بازیکنان دیگر تعامل دارید و به صورت PVP بازی می‌کنید، زمین و آیتم‌ها خود را توسعه داده و بفروش می‌رسانید.

این املاک که LAND نامیده می‌شوند توسط توکن MANA به کاربران ارائه شده و به آنها امکان غرق شدن در دنیای اقتصاد مجازی را می‌دهد. بازی دسنترالند قابلیت‌های متفاوتی از جمله تولید محتوا و تبلیغات را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

بازیکنان تازه واردی که می‌خواهند بازی را شروع کنند ممکن است با مشکلات ناشی از بالا بودن قیمت ارز مواجه شوند به طوری که برای خرید بعضی آیتم‌ها و لوازم بازی باید چندین هزار مانا بپردازند.

دسنترالند چیست؟ و چگونه می‌توان از بازی دیسنترالند کسب درآمد کرد
دیسنترالند

اما بازیکنان این بازی می‌توانند به صورت رایگان هم وارد بازی شوند و یکسری مراحل را انجام داده و به ازای آن پاداش دریافت کنند. قیمت زمین‌های داخل بازی هم گاهی به چندین هزار مانا می‌رسد. در بازی بلاکچینی دسنترالند فضاهایی وجود دارد که با یکدیگر امکان تعامل وجود دارد، دارایی‌های دیجیتال غیرقابل تعویض را می‌توان به nft quest Land, Item اشاره کرد که در بازی میتوان آنها را به دست آورد یا از فروشگاه خود بازی خریداری کرد. هنگامی که صاحب یک قطعه زمین هستید، می‌توانید آن را به دلخواه خود توسعه دهید. می‌توانید بازی‌ها، برنامه‌ها، خدمات مختلف یا حتی صحنه‌های سه بعدی پویا ایجاد کنید.

اگرچه هدف اصلی بازی نیست، شما همچنین می‌توانید خدمات مبتنی بر LAND را در زمینه آموزش، توسعه حرفه ای، گردشگری و غیره ایجاد کنید. از ماه مارس تا به حال منظره‌های زیادی توسط کاربران ساخته و توسعه داده شده اند مانند : جنگل‌ها، دشت‌ها و بسیاری از ساختمان‌ها.

دنیای بازی دسنترالند به 90601 قطعه LAND تقسیم شده است. مالکین زمین می‌توانند زمین خود را به هر چیزی توسعه دهند در حالی که بیشتر بازی‌های بلاکچینی و دنبای متاورس به مناطق مجزا با اندازه‌ها و موضوعات مختلف تقسیم شده است. این مناطق از طریق فروش انفرادی جمعی برای توکن‌های MANA ایجاد شدند. بسیاری از کاربران دیسنترالند از طریق اجاره و تبلیغات از زمین خود درآمد کسب می‌کنند، در حالی که دیگران اقلامی را ایجاد می‌کنند و در مارکت‌های مختلف به فروش می‌رسانند.

چه کسانی بازی دسنترالند را توسعه داده اند؟

دیسنترالند توسط Ariel Meilich و Esteban Ordano تأسیس شد. در سال 2017 بعد از راه اندازی پروژه و پیش عرضه آن ( ICO ) بودجه 26 میلیون دلاری بدست آوردند. سال 2020 این پروژه عملا از نظارت خارج شده و توسط پلیرها کنترل شد. هر دو شخص از آن زمان از نقش‌های اصلی کنار رفته اند، اما همچنان به عنوان مشاور بازی عمل می‌کنند.

میلیچ کارآفرینی است که چندین استارت آپ را تاسیس کرده و در یک صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر تحلیلگر بوده است. اوردانو در دنیای ارزهای دیجیتال سابقه دار است که به عنوان مهندس نرم افزار و مشاور در بازی دسنترالند فعالیت می‌کند و شرکت توسعه قراردادهای هوشمند خود را اداره می‌کند و همچنین یک شرکت زیرساخت فناوری بلاک چین تاسیس کرده است.

استریمیوم یک پلتفرم پخش ویدیو غیرمتمرکز می‌باشد که از پرداخت توسط بیت کوین استفاده می‌نماید. بیت‌کور نیز یک فول‌استک برای بیت کوین و برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین می‌باشد.

چه کسانی بازی دسنترالند را توسعه داده اند؟
توسعه دهندگان دسنترالند

از دیگر تجربیات آری میلیش می‌توانیم به بنیان‌گذاری بنچ‌رایز (Benchrise) اشاره نمودکه یک ابزار مدیریت ارتباط با مشتری می‌باشد و با هدف پیداکردن استعدادهای برتر و تعامل با آنها بر‌ اساس آخرین پروژه‌ها، علایق و ارتباطات مقابل آنها می‌باشد.

او همچنین به‌عنوان تحلیلگر تحقیقات بازار در CRV (یک شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی) فعالیت داشته است. میلیش در دانشگاه از رشته علوم اعصاب و اقتصاد عصبی فارغ‌التحصیل شده است.

استبان نیز قبل‌تر بنیان‌گذار زپلین سولوشنز (Zeppelin Solutions) بود. زپلین سولوشنز ابزارهایی را به منظور ارتقا و حفاظت از زیرساخت‌های اصلی اقتصاد باز جهانی با استفاده از فناوری‌ بلاک چین فراهم می‌کند. قبل از آن، مهندس نرم‌افزار در گوگل و شرکت بیت‌پی (Bitpay) بود.

از ماه آوریل سال ۲۰۲۰، هر دو دوباره به فعالیت خود تحت عنوان مشاور پروژه در پلتفرم دسنترالند ادامه دادند. با این حرکت، آنها فرصت بر عهده گرفتن مدیریت و توسعه پلتفرم را به DAO و بنیاد دسنترالند واگذار نمودند.

بنیاد دسنترالند (Decentraland Foundation) به‌صورت کلی در جهت تامین منافع جامعه اکوسیستم دسنترالند عمل می‌نماید. این بنیاد در حال حاضر حقوق مالکیت معنوی کلاینت DCL، کیت توسعه نرم‌افزار ورژن ۵.۰ (SDK ۵.۰)، مارکت پلیس، بخش مربوط به سازندگی درون بازی، بلاگ آن، آگورا (Agora)، انجمن‌ها (Forum)، مدیریت زمین‌های بازی، رویدادها، رابط خط فرمان و هاب توسعه‌دهندگان را فراهم می‌نماید.

ویژگی‌های کلیدی دسنترالند
بازی دیسنترالند

این بنیاد، ابزارها و سایت آن را به شکل رایگان در دسترس مردم قرار می‌دهد که با هدف افزایش تعاملات با پلتفرم دسنترالند می‌باشد. البته دچار اشتباه نشوید که این بنیاد مالک دسنترالند نیست و نخواهد بود؛ چونکه مالکیت این پلتفرم به شکل غیرمتمرکز در میان اعضای جامعه این اکوسیستم توزیع گشته است.

ویژگی‌های کلیدی دسنترالند

همان‌گونه که تا به اینجا متوجه شده‌اید، پلتفرم و بازی دسنترالند به‌دنبال ایجاد بازاری آزاد و غیرمتمرکز در دنیای مجازی با استفاده از فناوری‌های نوظهور و تغییرناپذیر بلاک چین همچون توکن‌های NFT است. در کنار آن نیز چندین ویژگی کلیدی دیگری نیز در این پلتفرم موجود است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

آواتارهای درون بازی

وقتی وارد فضای بازی دسنترالند می‌شوید، یک نماد (آواتار) مجازی و قابل‌طراحی از کاراکتر خودتان باید ایجاد نمایید؛ در این بازی لوازم پوشیدنی، بعضی از وسایل چهره به صورت رایگان برای انتخاب موجود است ولی در صورتی که از آنها رضایتی ندارید و مایل به استفاده از آن اقلام نیستید، می‌توانید با استفاده از توکن مانا در مارکت بازی به خرید اقلام بازی پرداخته و کاراکتر منحصر‌به‌فرد خودتان را بیافرینید. هر آواتار نیز دارای یک پاسپورت دسنترالند می‌باشد. این پاسپورت به کیف پول سازگار با اتریوم شما متصل می‌گردد و تمام موجودی مانا و موارد دیگر در آن ثبت و ضبط خواهد شد.

سازنده‌ها

هنگامی که صاحب تعدادی قطعه زمین در پلتفرم دسنترالند باشید، می‌توانید یک سازنده (Builder) نیز شوید. سازنده‌ها می‌توانند منظره‌‌ها و محیط‌هایی خاص را به زمین خود اضافه نماییم. هیچ‌گونه احتیاجی به کدنویسی برای این کار لازم نیست.

دسنترالند دارای یک مجموعه عظیمی از منظره‌های آماده و از قبل ساخته شده که می‌توان از آنها در هر قطعه زمینی جای‌گذاری نمود. این موارد را اشخاصی خارج از تیم سازنده دسنترالند توسعه داده‌اند و به آن افزوده‌اند. به لطف فناوری منبع‌باز این پلتفرم، امکان افزودن چنین ویژگی‌هایی نیز برای افراد خارج از تیم توسعه نیز فراهم گشته است.

از ماه مارس ۲۰۲۱ هزاران منظره جدید برای انتخاب در این بازی وجود دارد. این مناظر شامل زمین‌های ساده تا جنگل‌ها، ساختمان‌ها و حتی ویلاهای پیشرفته و مدرن می‌باشد.

لوگو مانا
لوگو مانا

مارکت بازی

اگر این امکان را ندارید که به صورت شخصی آواتار یا زمین‌های خود را توسعه دهید یا علاقه‌مند به استفاده از اقلام رایگان موجود نیستید، هیچ نگرانی وجود ندارد. همیشه این امکان وجود دارد که برای خرید به مارکت دسنترالند بروید و از عینک آفتابی تا یک منطقه بزرگ را برای خود خریداری نمایید.

DAO، سازمان خودگردان غیرمتمرکز

مدت کوتاهی پس از انتشار عمومی دسنترالند، کنترل آن در قالب یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) به کاربرانی واقعی و متخصص در این حوزه واگذار گشت. این امر ماهیت اقتصادی آزاد که از اهداف پلتفرم بود را تقویت می‌نماید. DAO به کاربران خود اجازه می‌دهد که تغییراتی را در جهت تقویت این پلتفرم در شبکه بلاک چین اعمال نمایند.

مهم‌ترین قراردادها و دارایی‌های هوشمند در بازی دسنترالند در اختیار سازمان خودگردان غیرمتمرکز می‌باشد. این قراردادها شامل قرارداد زمین‌ها (LAND)، قراردادهای (Estates)، پوشیدنی‌های داخل مارکت بازی یا پلتفرم‌هایی همچون OpenSea و Rarible، سرورهای محتوا پلتفرم هستند. علاوه بر اینها، بخشی عمده‌ از ذخایر توکن‌های مانا تحت اوامر این سازمان می‌باشد (۲۲۲ میلیون واحد مانا که در طی ۱۰ سال گذشته واگذار می‌گردد)؛ که این اختیارات سبب استقلال زیاد پلتفرم و سازمان DAO می‌شود و مزایایی همچون پاداش‌ها و تخفیفات را برای کاربران آن به همراه دارد.

Land یا زمین‌های مجازی بازیدسنترالند

Land یا زمین‌های مجازی بازی دسنترالند
تصویری از زمین‌های مجازی بازی دیسنترالند

لند‌ها زمین‌های مجازی داخل بازی هستند که بازیکنان با یکدیگر معامله می‌کنند. تعداد LAND محدود است، و هر قطعه زمین 33 فوت در 33 فوت است، اما هیچ محدودیتی برای ارتفاع آن وجود ندارد. در مجموع 90000 قطعه زمین در بازی موجود است. اخیراً Decentraland LAND Estates ایجاد شده است که به شما قابلیت می‌دهد با تداعی زمین‌های مجاور، راحت‌ تر زمین خود را مدیریت کنید.

همانطور که گفته شد شما هرجور که بخواهید می‌توانید زمین‌های خود را توسعه دهید. میتوانید خدمات مختلف، جنگل، منطقه گردشگری و خیلی موارد دیگر را راه اندازی کرده و به فروش برسانید. اگر علاقه مند به خرید زمین هستید، باید در بازار بازی قسمت LAND‌ها را بررسی کنید. مناطق اساساً جوامعی هستند که حول یک موضوع مشترک می‌چرخند.

به عنوان مثال، ممکن است یک منطقه فقط برای علاقه مندان به رمزنگاری با برنامه‌ها و خدمات ارزهای دیجیتال وجود داشته باشد. می‌توانید از طریق Agora (پشتیبانی DAO) در مورد مسائل ناحیه رأی دهید. مقدار زمینی که در یک منطقه خاص دارید با میزان نفوذ رای شما مرتبط است. Decentraland Agora ایجاد شده است تا به شما کنترل بیشتری بر آنچه در مناطق شما اتفاق می‌افتد و ارائه بازخورد در پلتفرم به طور گسترده ارائه دهد.

MANA چیست؟

MANA یک توکن مبتنی بر اتریوم است که برای به دست آوردن NFT در متاورس پلتفرم سوزانده می‌شود. همچنین می‌توان از آنها برای خرید آواتار، پوشیدنی، نام و موارد دیگر در بازی استفاده کرد. توکن‌های ERC-20 که مانا شامل آن می‌شود، توکن‌های قابل‌تعویض هستند. هر توکن مانا دقیقاً مشابه توکن‌های مانای دیگر می‌باشد. هیچکدام از این توکن‌ها خصوصیت منحصربه‌ فردی که دیگری نداشته باشد را ندارند و عملا شبیه هم هستند. این امر باعث می‌شود مانا یک توکن ایده آل برای دنیای اقتصاد مجازی دیستنرالند محسوب شود. اما برخلاف مانا، توکن‌های لند و استیت جزو توکن‌های غیرقابل تعویض به شمار می‌روند و از استاندارد ECR-721 پیروی می‌کنند.

MANA چیست؟

SAO چیست ؟

یک هیئت مشاور امنیتی SAB در دسنترالند وجود دارد که بر امنیت قراردادهای این پلتفرم نظارت دارد. این هیئت مسئول بررسی پیشنهادهای حاکمیتی است تا خطر کلاهبرداری به حداقل مقدار ممکن کاهش پیدا کند. SAB را 5 نفر تشکیل می‌دهند که جامعه دنیای دسنترالند به آنها رای دادند. به‌عنوان بخشی از فرایند بررسی پیشنهادات، در صورتی که این پیشنهادها به نظر آنها تأثیر منفی بر دسنترالند داشته باشد، SAB این قدرت را دارد که پیشنهاد‌های حاکمیت را رد کند یا زمانشان را عقب بیندازد.

تصاویری از بازی دیسنترالند
تصاویری از بازی دیسنترالند

کاربردهای کلی دسنترالند

 1. اپلیکیشن‌: شما قادر خواهید بود با زبان برنامه نویسی یسیتم دسترالند به خلق دنیای سه بعدی خودتان بپردازید.
 2. یافتن محتوای موردنظر: محله‌هایی در دسنترالند توسعه یافته‌اند که طرف‌داران هم‌فکر را به خود جذب می‌کنند و جوامع همگن‌تری رشد می‌دهند.
 3. مجموعه‌های دیجیتالی: در بازارهای دسنترالند، توکن‌های غیرقابل‌تعویض جمع‌آوری، ایجاد و معامله می‌شوند و به کاربران حقوق مالکیت می‌دهند.
 4. تعاملات اجتماعی: جامعه بازیکنان می‌توانند به صورت آنلاین یا به صورت آفلاین باهم تعامل داشته باشند.
 5. تبلیغات: تجمع پلیرها در بعضی مناطق بازی باعث شده است برخی برندها تبلیغات خود را در آن منطق گسترش دهند.

آموزش و شروع بازی دیسنترالند

خوشبختانه برای شروع کردن بازی شما به لوازم خاصی نیاز ندارید! کافیست که به وبسایت اصلی بازی وارد شده و حساب کاربری خود را با استفاده از کیف پول اتریوم خود بسازید. شما برای شروع این بازی به توکن خاصی احتیاجی ندارید. در ابتدا وبسایت از شما می‌خواهد که کیف‌پول متامسک یا هر کیف پول دیگری که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند را به پلتفرم دسنترالند متصل نمایید.

بعد از این مرحله، شما باید آواتار مجازی خود را بیافرینید. همچنین می‌توانید با پرداخت هزینه 100 MANA اسمی اختصاصی برای خود خریداری کنید و در غیر این صورت اسمی خاص نخواهید داشت. همچنین اگر اسمی خاص را در اختیار داشته باشید می‌توانید آن اسم را به سایر بازیکنان در پلتفرم بفروشید. پس از گذر از این مراحل، وارد دنیای مجازی دسنترالند می‌شوید. نگران آموزش نباشید! در ابتدای بازی رباتی ظاهر می‌شود که به شما نحوه حرکت و در ادامه اصول اولیه بازی را آموزش می‌دهد. سپس می‌توانید به انجام وظایف و ماموریت‌های جانبی که در بازی موجود است، بپردازید و از فعالیت در این دنیای مجازی لذت ببرید.

آموزش و شروع بازی دیسنترالند
نمایی از دنیای دیسنترالند

اقلام بسیاری در دسنترالند وجود دارد که می‌توانید با استفاده از ارز مانا آنها را خریداری نمایید؛ ولی برای ورود به دنیای دسنترالند و شروع بازی به هیچ توکنی نیاز نیست. پلتفرم دسنترالند مبتنی بر وب بوده که شما می‌توانید با یک کلیک در مرورگر خود به آن دسترسی یابید.

همچنین توجه کنید که دسنترالند هنوز از دستگاه‌های تلفن‌همراه پشتیبانی نمی‌نماید؛ هرچند که این امکان قطعاً در آینده‌ای نزدیک به این بازی افزوده می‌شود.

ایجاد آواتار در این پلتفرم، فرایندی سریع و آسان می‌باشد و گزینه‌های سفارشی بسیاری برای آن وجود دارد. پس از گذر از این مرحله و تایید شرایط و ضوابط دسنترالند به جمینی پلازا در پلتفرم منتقل خواهید شد.

نمایی از ساختمان های دیسنترالند
نمایی از ساختمان های دیسنترالند

گشت‌وگذار در فضای این بازی بسیار هیجان انگیز بوده و به شما این فرصت را خواهد داد که با برخی از سازه‌های سرگرم‌کننده آن بازی کنید؛ ولی برای کسب سود واقعی از فضای دسنترالند باید مقداری هم مانا تهیه و در پاسپورت آواتار خود وارد کنید.

خوشحالیم که تا انتهای مقاله با ما بودید. آیا تا به حال بازی دسنترالند را تجربه کرده و قادر به کسب درآمد از آن شده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

بازی دسنترالند چیست؟

دسنترالند یک بازی مبتنی بر بلاک چین با دنیایی سه‌بعدی می‌باشد که بازیکنان در آن آزادانه حرکت می‌کنند و می‌توانند با همدیگر تعامل داشته باشند.

کسب درآمد از بازی دسنترالند چگونه است؟

در این بازی، هر کاری می‌توانید برای کسب درآمد انجام دهید. اگر زمین دارید، می‌توانید خدمات و محصولاتی مختلف را در آن به نمایش بگذارید و از کاربران دیگر برای دیدن آن هزینه دریافت کنید. اگر زمین ندارید، می‌توانید با انجام بازی‌های کوچک درون بازی و شرکت در رویداد‌های مختلف، به کسب درآمد در این بازی بپردازید.

آیا می‌توانم بازی Decentraland را بروی گوشی نصب کنم؟

در حال حاضر خیر، جونکه دسنترالند از طریق مرورگر قابل اجرا می‌باشد و اپلیکیشن نصبی برای تلفن همراه ندارد، اما این امکان نیز وجود دارد که بازی دسنترالند در آینده‌، با ارائه یک نرم افزار مخصوص موبایل، بروی گوشی‌های هوشمند نیز قابل نصب و اجرا بشود.

4.7/5 - (3 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

14 پاسخ

  1. سلام
   به نظر من این بازی که راه‌اندازی شده بیشتر ارزش داره چون هست
   اون تا راه بیفته خیلی طول میکشه

   1. سلام
    نظر شما در این موضوع میتونه مقداری صحیح باشه و نمیتوان گفت که چون بازی راه اندازی نشده ارزش فعالیت نداره و باید برای بررسی پروژه های دسنترالند ، سندباکس و استاراطلس حتما باید اسناد بالا دستی اونا رو مطالعه کرد

 1. عالیه
  شما آموزش ساخت تراست والت هم قرار بدید با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *