ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

هاوینگ یا هالوینگ چیست و چه تاثیراتی بر قیمت بیت کوین دارد؟

هاوینگ چیست ؟ و به چه معناست؟

هاوینگ (Halving) به طور ساده فرآیندی می باشد که در آن پاداش استخراج یک ارز با هدف کاهش عرضه آن نصف می شود. این فرآیند از تورم جلوگیری می کند. کلمه هاوینگ ریشه گرفته از لغت لاتین Half به معنای نصف شدن است.Halving بیت کوین هر 4 سال یکبار و در زمان مشخص اتفاق می افتد. فرآیند هاوینگ به طور میانگین بعد از هر 210 هزار بلاک ثبت شده در شبکه انجام می شود و معمولا در هر ساعت 6 بلاک اضافه می شود. این قانون توسط خالق بیتکوین، ساتوشی ناکاموتو وضع شد.

هاوینگ | ابزار ترید
Bitcoin Having

علت انجام هاوینگ

هاوینگ کاملا بر پایه قانون عرضه و تقاضا عمل می کند. پاداش استخراج ها هیچوقت یکسان نمی ماند زیرا اگر ماینر ها کوین ها را زود به زود و بدون محدودیت ماین کنند، ما تعداد خیلی زیادی کوین خواهیم داشت که ارزش و قیمت پایینی دارند. همانطور که بالاتر گفته شد هدف اصلی این کار جلوگیری از تورم است. اگر عرضه کوین هایی مانند بیتکوین شبیه به ارز های فیات باشد و بانک ها بدون محدودیت اسکناس چاپ کنند ارزش آنها به مرور کم می شود. بیتکوین مانند طلا محدود است و همین امر باعث شده از ارزش آن کاسته نشود و به مرور زمان بالاتر رود.

تاثیرات هاوینگ بر قیمت بیتکوین | ابزار ترید
تاثیرات هاوینگ بر قیمت بیتکوین

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیتکوین

هاوینگ اولین بار در 28 نوامبر 2012 و با استخراج 210000 بلاک اتفاق افتاد و نصف شدن بیتکوین ها به وقع پیوست. از اکتبر 2021، حدود 18.85 میلیون بیت کوین در حال حاضر در گردش وجود دارد، که تنها حدود 2.15 میلیون بیت کوین باقی مانده است که از طریق پاداش استخراج به دست می آید. در سال 2009، پاداش برای هر بلوک در زنجیره استخراج شده 50 بیت کوین بود. پس از نصف شدن اول، 25 و سپس 12.5 بود و سپس از 11 می 2020 به 6.25 بیت کوین در هر بلوک تبدیل شد. آخرین هاوینگ در 11 می 2020 رخ داد. در آن تاریخ، قیمت بیت کوین 8787 دلار بود. در 14 آوریل 2021، قیمت بیت کوین به 64507 دلار افزایش یافت (افزایش شگفت انگیز 634 درصدی نسبت به قیمت قبل از نصف شدن آن). یک ماه بعد، در 11 می 2021، قیمت بیت کوین به 54276 دلار رسید که نشان دهنده افزایش 517 درصدی است که به نظر می رسد با رفتار نصف شدن سال 2016 سازگارتر باشد.

هاوینگ به معنای نصف شدن پاداش استخراج یک ارز است   | ابزار ترید
هاوینگ به معنای نصف شدن پاداش استخراج یک ارز است

تاثیرات هاوینگ

در صورتی که این فرآیند قیمت را افزایش ندهد، ماینرها انگیزه ای نخواهند داشت. پاداش تکمیل تراکنش ها کمتر خواهد بود و ارزش بیت کوین به اندازه کافی بالا نخواهد بود. برای جلوگیری از این امر، بیت کوین فرآیندی برای تغییر دشواری دریافت پاداش استخراج یا به عبارت دیگر، دشواری استخراج یک تراکنش دارد. در صورتی که پاداش به نصف کاهش یابد و ارزش بیت کوین افزایش نیافته باشد، دشواری استخراج کاهش می یابد تا ماینرها انگیزه داشته باشند. این بدان معنی است که مقدار بیت کوین های آزاد شده به عنوان پاداش هنوز کمتر است، اما دشواری پردازش تراکنش کاهش می یابد.

این فرآیند دو بار موفق بوده است. تاکنون نتیجه این هاوینگ ها افزایش قیمت و به دنبال آن افت شدید بوده است. با این حال، سقوط هایی که به دنبال این دستاوردها رخ داده است، همچنان قیمت ها را بالاتر از قبل از این رویدادهایHalving نگه داشته است.

به عنوان مثال، حباب 2017 تا 2018 شاهد افزایش ارزش بیت کوین به حدود 20000 دلار بود، اما به حدود 3200 دلار کاهش یافت. این یک افت شدید است، اما قیمت بیت کوین قبل ازHalving حدود 650.4 دلار بود.

نمودار تغییر قیمت بیتکوین در اثر هاوینگ | ابزار ترید
نمودار تغییر قیمت بیتکوین بر اثر هالوینگ

نصف شدن بیتکوین چگونه بر شبکه بیتکوین تاثیرگذار است ؟

از آنجایی که هاوینگ بیت کوین یک رویداد مهم است، تأثیر زیادی بر طرف های مختلف درگیر در شبکه بیت کوین دارد. هاوینگ بر هر دو دسته سرمایه گذاران و ماینر ها تاثیرگذار است.

سرمایه گذاران: هاوینگ ارز دیجیتال به طور کلی منجر به افزایش قیمت به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا می شود، به این معنی که خبر خوبی برای سرمایه گذاران است. فعالیت معاملاتی روی بلاک چین ارز دیجیتال با پیش بینی نصف شدن افزایش می یابد.

ماینرها: تأثیر استخراج بر شبکه بیت کوین پیچیده است. از یک طرف، کاهش عرضه بیت کوین، تقاضا و قیمت ها را افزایش می دهد. اما پاداش‌های کمتر نیز می‌تواند بقای ماینرهای تک را در شبکه بیت‌کوین دشوار کند، زیرا رقابت با سازمان‌های استخراج بزرگ برای آنها سخت می شود. ظرفیت استخراج بیت کوین نسبت با قیمت آن در تضاد است. بنابراین، زمانی که قیمت ارز دیجیتال افزایش می‌یابد، تعداد ماینرها در اکوسیستم آن کاهش می‌یابد و بالعکس. یک رویدادهاوینگ ( هالوینگ‌ ) با افزایش قیمت مشخص می شود و می تواند احتمال حمله 51 درصدی به شبکه بیت کوین را افزایش دهد زیرا ماینرها از شبکه آن خارج شده و در نتیجه امنیت آن را کاهش می دهند.

هاوینگ(halving) هر 4 سال یکبار اتفاق می افتد | ابزار ترید
هاوینگ(halving) هر 4 سال یکبار اتفاق می افتد

چرا هاوینگ ها کمتر از هر چهار سال یکبار اتفاق می افتند؟

الگوریتم استخراج بیت کوین با هدف یافتن بلاک های جدید هر 10 دقیقه یک بار تنظیم شده است. با این حال، اگر ماینرهای بیشتری به شبکه متصل شوند و قدرت هش بیشتری را اضافه کنند، زمان پیدا کردن بلاک ها کاهش می یابد. این مشکل با بازیابی دشواری استخراج هر دو هفته یا بیشتر برای بازیابی یک هدف 10 دقیقه‌ای برطرف می‌شود. از آنجایی که شبکه بیت کوین در دهه گذشته به طور تصاعدی رشد کرده است میانگین زمان برای یافتن یک بلوک زیر 10 دقیقه (تقریبا 9.5 دقیقه) باقی مانده است.

بعد از اینکه آخرین بیتکوین از 21 میلیون بیتکوین استخراج شد دیگر بلاکی پر نمی شود | ابزار ترید
بعد از اینکه آخرین بیتکوین از 21 میلیون بیتکوین استخراج شد دیگر بلاکی پر نمی شود

زمانی که دیگر بیتکوینی در یک بلاک باقی نماند چه اتفاقی می افتد؟

در حدود سال 2140، آخرین بیتکوین از 21 میلیون بیتکوینی که تا کنون استخراج شده است استخراج خواهد شد. در این مرحله، برنامه نصف کردن متوقف می شود زیرا دیگر بیت کوین جدیدی پیدا نمی شود. با این حال، ماینرها همچنان برای ادامه اعتبارسنجی و تأیید تراکنش‌های جدید در بلاک چین تشویق می‌شوند زیرا انتظار می‌رود ارزش کارمزد تراکنش‌های پرداختی به ماینرها در آینده افزایش یابد. دلیل آن این است که حجم تراکنش‌های بیشتری که کارمزد دارند، اضافه می‌شوند و بیت کوین ها ارزش بازار بیشتری خواهند داشت.

دانستن فرآیند ها و مفاهیمی از قبیل هاوینگ کمک می کند دقیق تر و با دانش سرمایه گذاری کنید. ممنون از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید. امدواریم با مفهوم مهم هاوینگ به خوبی آشنا شده باشید. اگر نظری دارید در قسمت دیدگاه ها با ما درمیان بگذارید. ابزار ترید، سایت مرجع ترید ارز دیجیتال.

5/5 - (1 امتیاز)
[html_block id="2301"]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .