ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

هاوینگ یا هالوینگ چیست؟ تاثیرات آن بر بیت کوین

Halving

هاوینگ ارز دیجیتال به معنای نصف‌شدن پاداش ماینرها به ازای ماین هر بلاک در شبکه آن ارز دیجیتال است؛ به عقیده برخی تحلیلگران و کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال، هالوینگ می‌تواند سبب افزایش ارزش آن ارز دیجیتال در بازه‌ای از زمان شود.

هاوینگ (Halving)، از زبان انگلیسی به معنای «نصف‌شدن یا به دو قسمت تقسیم شدن» می‌باشد، مشتق گشته‌است. برخی از کاربران این عبارت را به صورت هالوینگ نیز تلفظ می‌نمایند اما باید گفت که حرف L در این کلمه تلفظ نشده و بیان صحیح آن به شکل «هاوینگ» می‌باشد.

Bitcoin Having
Bitcoin Having

برای آشنایی کامل با مفهوم هالوینگ بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، هدف کلی از رویداد هاوینگ و زمان نسبی هاوینگ بعدی بیت کوین در ادامه این مطلب با ابزار ترید همراه باشید.

هاوینگ به چه معناست؟

هاوینگ (Halving) به طور ساده فرآیندی می‌باشد که در آن پاداش ماین یک ارز با هدف کاهش عرضه آن نصف می‌شود. این فرآیند از تورم جلوگیری می‌کند. کلمه هاوینگ ریشه گرفته از لغت لاتین Half به معنای نصف شدن است.Halving بیت‌کوین هر 4 سال یکبار و در زمان مشخص اتفاق می‌افتد. فرآیند هالوینگ به طور میانگین بعد از هر 210 هزار بلاک ثبت شده در شبکه انجام می‌شود و معمولا در هر ساعت 6 بلاک اضافه می‌شود. این قانون توسط خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو وضع شد.

توضیحی مختصر در مورد ماینر

دستگاه ماینر که اصطلاحا Asic نیز خوانده می‌شوند، اصطلاحی است که برای دستگاه‌های ماین ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود؛ این دستگاه‌ها تنوع زیادی برای ماینینگ و کسب سود از آن را دارد. در کل دنیا افرادی که به استخراج کریپتوکارنسی علاقه‌مند می‌باشند و با استفاده از ابزارهای مختلف به کسب ارز دیجیتال مشغول هستند با فروش آنها به این بازار دست پیدا می‌نمایند، به این افراد ماینر (استخراج کننده) می‌گویند.

تاثیرات هالوینگ بر قیمت بیت کوین
تاثیرات هالوینگ بر قیمت بیت کوین

قبل از این هم دستگاه‌های ماینر توضیحات مختصری در اینترنت وجود داشت اما پس از سال 2013 که بیت کوین به قیمتی نزدیک به 1000 دلار رسید، افراد زیادی به این بازار توجه ویژه‌ای پیدا کردند. برخی از این بازار به منظور معامله و سرمایه‌گذاری وارد می‌شوند اما برخی دیگر با تهیه دستگاه‌های ماینینگ به فکر استخراج این رمز ارز هستند.

علت انجام هاوینگ

هاوینگ کاملا بر پایه قانون عرضه و تقاضا عمل می‌کند. پاداش ماینینگ هیچوقت یکسان نمی‌ماند زیرا اگر ماینر‌ها کوین‌ها را زود به زود و بدون محدودیت ماین کنند، ما تعداد خیلی زیادی کوین خواهیم داشت که ارزش و قیمت پایینی دارند. همانطور که بالاتر گفته شد هدف اصلی این کار جلوگیری از تورم است. اگر عرضه کوین‌هایی مانند بیت کوین شبیه به ارز‌های فیات باشد و بانک‌ها بدون محدودیت اسکناس چاپ کنند ارزش آنها به مرور کم می‌شود. بیت‌کوین مانند طلا محدود است و همین امر باعث شده از ارزش آن کاسته نشود و به مرور زمان بالاتر رود.

هاوینگ بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

پروتکل بیت کوین به این شکل تعریف شده است که در اول ایجاد بلاک چین آن، پاداش استخراج هر بلاک‌جدید ماینرها ۵۰ واحد بیت کوین بود و بعد از استخراج شدن هر ۲۱۰٬۰۰۰ بلاک از این بلاک چین این پاداش نصف می‌شد. همانگونه که پیشتر نیز اشاره نمودیم، اگر مدت زمان استخراج هر بلاک را به شکل متوسط ۱۰ دقیقه حساب کنیم، تعداد ۲۱۰۰۰۰ بلاک تقریبا پس از ۴ سال استخراج می‌گردد.

اگر هاوینگ بیت کوین به همین ترتیب ادامه یابد، حدودا تا سال ۲۱۴۰ پاداش استخراج بلاک جدید از شبکه بیت کوین تقریبا به صفر می‌رسد. اگر تمام بیت کوین‌های ماین شده در طول این ۱۳۰ سال را با یکدیگر در کنار هم جمع نماییم، به عدد ۲۱ میلیون واحد بیت کوین، خواهیم رسید.

مقدار تغییر پاداش ماین بیت کوین در طول هاوینگ بیت کوین تا استخراج آخرین بلاک

اولین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۲ رخ داد که تا بلاک شماره ۲۱۰٬۰۰۰ پاداش استخراج ۵۰ عدد بیت‌کوین بود ولی این پاداش از بلاک شماره ۲۱۰٬۰۰۱ به بعد به ۲۵ بیت کوین کاهش پیدا کرد.

هاوینگ دوم نیز در سال ۲۰۱۶ رخ داد، که تا بلاک شماره ۴۲۰٬۰۰۰ پاداش ماینر‌ها ۲۵ بیت‌کوین بود، و از آن به بعد که بلاک شماره ۴۲۰٬۰۰۱ بود، پاداش به ۱۲.۵ بیت‌کوین کاهش پیدا کرد.

و آخرین هاوینگ بیت کوین که تا به امروز رخ داده در سال ۲۰۲۰ بود که به همانند هالوینگ‌های قبلی تا بلاک شماره ۶۳۰٬۰۰۰ ادامه داشت تا اینکه پاداش ۱۲.۵ بیت‌کوین از بلاک شماره ۶۳۰٬۰۰۱ به ۶.۲۵ بیت‌کوین به عنوان پاداش تغییر یافت.

زمان وقوع هاوینگشماره بلاکمقدار پاداش بعد از هاوینگتاریخ دقیق وقوع هاوینگ
سال ۲۰۰۹بلاک جنسیس (اولین بلاک)۵۰۹ ژانویه ۲۰۰۹ ساعت ۰۲:۵۴ GMT
سال ۲۰۱۲۲۱۰٬۰۰۰۲۵۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ساعت ۱۵:۲۴ GMT
سال ۲۰۱۶۴۲۰٬۰۰۰۱۲.۵۹ جولای ۲۰۱۶ساعت ۱۶:۴۶ GMT
سال ۲۰۲۰۶۳۰٬۰۰۰۶.۲۵۱۱ می ۲۰۲۰ساعت ۱۹:۲۳ GMT
جدول تغییرات میزان پاداش بعد از هالوینگ‌ها

هاوینگ بخشی مهم از پروتکل بیت کوین به حساب می‌آید و از آنجا که کد‌های آن به صورت منبع باز می‌باشد، هر شخصی قادر است که آنها را ببیند. در ادامه نیز می‌توانید به بخشی از کد هاوینگ در پروتکل بیت کوین و نصف شدن پاداش ماین هر بلاک در کدهای بیت کوین نگاهی بیاندازید.

CAmount GetBlockSubsidy(int nHeight, const Consensus::Params& consensusParams)
{
int halvings = nHeight / consensusParams.nSubsidyHalvingInterval;
// Force block reward to zero when right shift is undefined.
if (halvings >= 64)
return 0;
 
CAmount nSubsidy = 50 * COIN;
// Subsidy is cut in half every 210,000 blocks which will occur approximately every 4 years.
nSubsidy >>= halvings;
return nSubsidy;
}

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

هاوینگ اولین بار در 28 نوامبر 2012 و با ماین 210000 بلاک اتفاق افتاد و نصف شدن بیت‌کوین‌ها به وقع پیوست. از اکتبر 2021، حدود 18.85 میلیون بیت کوین در حال حاضر در گردش وجود دارد، که تنها حدود 2.15 میلیون بیت‌کوین باقی مانده است که از طریق پاداش ماینینگ به دست می‌آید. در سال 2009، پاداش برای هر بلوک در زنجیره استخراج شده 50 بیت‌کوین بود. پس از نصف شدن اول، 25 و سپس 12.5 بود و سپس از 11 می 2020 به 6.25 بیت‌کوین در هر بلوک تبدیل شد. آخرین هالوینگ در 11 می 2020 رخ داد. در آن تاریخ، قیمت بیت کوین 8787 دلار بود. در 14 آوریل 2021، قیمت بیت‌کوین به 64507 دلار افزایش یافت (افزایش شگفت انگیز 634 درصدی نسبت به قیمت قبل از نصف شدن آن). یک ماه بعد، در 11 می 2021، قیمت بیت‌کوین به 54276 دلار رسید که نشان دهنده افزایش 517 درصدی است که به نظر می‌رسد با رفتار نصف شدن سال 2016 سازگارتر باشد.

هالوینگ به معنای نصف شدن پاداش استخراج یک ارز است
هالوینگ به معنای نصف شدن پاداش استخراج یک ارز است

تاثیرات هاوینگ

در صورتی که این فرآیند قیمت را افزایش ندهد، ماینرها انگیزه ای نخواهند داشت. پاداش تکمیل تراکنش‌ها کمتر خواهد بود و ارزش بیت‌کوین به اندازه کافی بالا نخواهد بود. برای جلوگیری از این امر، BTC فرآیندی برای تغییر دشواری دریافت پاداش استخراج یا به عبارت دیگر، دشواری استخراج یک تراکنش دارد. در صورتی که پاداش به نصف کاهش یابد و ارزش بیت‌کوین افزایش نیافته باشد، دشواری استخراج کاهش می‌یابد تا ماینرها انگیزه داشته باشند. این بدان معنی است که مقدار بیت‌کوین‌های آزاد شده به عنوان پاداش هنوز کمتر است، اما دشواری پردازش تراکنش کاهش می‌یابد.

این فرآیند دو بار موفق بوده است. تاکنون نتیجه این هاوینگ‌ها افزایش قیمت و به دنبال آن افت شدید بوده است. با این حال، سقوط‌هایی که به دنبال این دستاوردها رخ داده است، همچنان قیمت‌ها را بالاتر از قبل از این رویدادهایHalving نگه داشته است.

به عنوان مثال، حباب 2017 تا 2018 شاهد افزایش ارزش بیت‌کوین به حدود 20000 دلار بود، اما به حدود 3200 دلار کاهش یافت. این یک افت شدید است، اما قیمت بیت‌کوین قبل ازHalving حدود 650.4 دلار بود.

نمودار تغییر قیمت بیت کوین بر اثر هالوینگ
نمودار تغییر قیمت بیت کوین بر اثر هالوینگ

لزوم هاوینگ چیست؟

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم به عنوان دومین ارز در بازار از نظر حجم تراکنش، در بخش شخصی خود که در وب‌سایت بیت کوین‌ مگزین است، لزوم کند نمودن میزان توزیع بیت کوین از طریق هاوینگ را به این شکل شرح می‌دهد:

«علت اصلی انجام این فعالیت، کنترل تورم در این ارز است. یکی از بزرگترین خطاهای ارزهای فیات سنتی (دلار، یورو، پوند و …) که تحت کنترل بانک‌های مرکزی می‌باشد، این است که بانک‌ها می‌توانند به میزان دلخواه می‌توانند که پول چاپ نمایند و اگر در بازه‌ای از زمان بیش‌ از حد چاپ نمایند، ارزش ارز آن دولت طبق قانون عرضه و تقاضا با سرعت رو به کاهش می‌رود.

Vitalik Buterin
چرا هاوینگ ها کمتر از هر چهار سال یکبار اتفاق می افتند؟

پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال، برخلاف ارزهای فیات رایج به شکلی طراحی شده است که همانند یک کالای با ارزش، همچون طلا، عمل نماید. میزان طلاهای موجود در دنیا محدود می‌باشد و با استخراج هر گرم از آن، استخراج طلاهای باقی‌مانده سخت‌تر از قبل می‌گردد.

نصف شدن بیت کوین چگونه بر شبکه آن تاثیرگذار است ؟

از آنجایی که هاوینگ بیت کوین یک رویداد مهم است، تأثیر زیادی بر طرف‌های مختلف درگیر در شبکه بیت کوین دارد. هالوینگ بر هر دو دسته سرمایه گذاران و ماینر‌ها تاثیرگذار است.

سرمایه‌گذاران: هالوینگ ارز دیجیتال به طور کلی منجر به افزایش قیمت به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا می‌شود، به این معنی که خبر خوبی برای سرمایه گذاران است. فعالیت معاملاتی روی بلاک چین ارز دیجیتال با پیش بینی نصف شدن افزایش می‌یابد.

ماینرها: تأثیر استخراج بر شبکه بیت کوین پیچیده است. از یک طرف، کاهش عرضه بیت‌کوین، تقاضا و قیمت‌ها را افزایش می‌دهد. اما پاداش‌های کمتر نیز می‌تواند بقای ماینرهای تک را در شبکه بیت‌کوین دشوار کند، زیرا رقابت با سازمان‌های استخراج بزرگ برای آنها سخت می‌شود. ظرفیت ماینینگ BTC نسبت با قیمت آن در تضاد است. بنابراین، زمانی که قیمت ارز دیجیتال افزایش می‌یابد، تعداد ماینرها در اکوسیستم آن کاهش می‌یابد و بالعکس. یک رویدادهاوینگ (هالوینگ‌) با افزایش قیمت مشخص می‌شود و می‌تواند احتمال حمله 51 درصدی به شبکه بیت‌کوین را افزایش دهد زیرا ماینرها از شبکه آن خارج شده و در نتیجه امنیت آن را کاهش می‌دهند.

چرا هاوینگ‌ها کمتر از هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتند؟

الگوریتم ماینینگ بیت کوین با هدف یافتن بلاک‌های جدید هر 10 دقیقه یک بار تنظیم شده است. با این حال، اگر ماینرهای بیشتری به شبکه متصل شوند و قدرت هش بیشتری را اضافه کنند، زمان پیدا کردن بلاک‌ها کاهش می‌یابد. این مشکل با بازیابی دشواری ماینینگ هر دو هفته یا بیشتر برای بازیابی یک هدف 10 دقیقه‌ای برطرف می‌شود. از آنجایی که شبکه بیت کوین در دهه گذشته به طور تصاعدی رشد کرده است میانگین زمان برای یافتن یک بلوک زیر 10 دقیقه (تقریبا 9.5 دقیقه) باقی مانده است. بعد از اینکه آخرین بیت کوین از 21 میلیون بیت کوین ماین شد دیگر بلاکی پر نمی‌شود

زمانی که دیگر بیت کوینی در یک بلاک باقی نماند چه اتفاقی می‌افتد؟

در حدود سال 2140، آخرین بیت کوین از 21 میلیون موجودی آن که تاکنون استخراج شده است، استخراج خواهد شد. در این مرحله، برنامه نصف کردن متوقف می‌شود زیرا دیگر بیت کوین جدیدی پیدا نمی‌شود. با این حال، ماینرها همچنان برای ادامه اعتبارسنجی و تأیید تراکنش‌های جدید در بلاک چین تشویق می‌شوند زیرا انتظار می‌رود ارزش کارمزد تراکنش‌های پرداختی به ماینرها در آینده افزایش یابد. دلیل آن این است که حجم تراکنش‌های بیشتری که کارمزد دارند، اضافه می‌شود و این ارز ارزش بازار بیشتری خواهد داشت.

سوالات متداول

هاوینگ چیست؟ و در بیت کوین به چه معناست؟

مقدار پاداش بیت کوین برای ماینرهای آن، هر 4 سال یکبار نصف می‌شود، مفهوم هاوینگ یعنی نصف‌شدن پاداش ماین یک ارز دیجیتال!!

آیا هاوینگ بر روی قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارد؟

پاسخ به این سوال مثبت است؛ هالوینگ سبب تغییر عرضه و تقاضا در بازار می‌شود، عرضه آن کمتر می‌شود و در صورتی که تقاضای بیت کوین افزایش پیدا کند، قیمت آن به صورت نجومی افزایش پیدا می‌کند.

آخرین بیت کوین در چه سالی استخراج خواهد شد؟

طبق برآوردهای مربوط به رویدادهای هاوینگ، تقریبا آخرین بیت کوین‌ها در سال ۲۱۴۰ به حدود ۲۱ میلیون (۲۰۹۹۹۹۹۹٫۹۷۶۹) واحد خواهند رسید.

آیا استخراج بیت کوین پایانی خواهد داشت؟

خیر؛ تا زمانی که بیت کوینی وجود داشته باشد، استخراج آن‌ هم ادامه پیدا خواهد کرد. وقتی که پاداش بلاک به قدری کاهش بیابد که کفاف هزینه‌های استخراج‌ را ندهد، پاداش استخراج‌کنندگان از طریق کارمزد تراکنش‌های آن تامین می‌شود.

آیا هاوینگ برای ارز دیجیتال بیت‌کوین ضروری است؟

پاسخ به این سوال بله است؛ از طریق رویداد هالوینگ عرضه یک ارز کنترل شده و از ایجاد تورم در آن جلوگیری می‌کند.

آیا هاوینگ برای تمامی ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد یا تنها بیت‌کوین رخ می‌دهد؟

خیر. هاوینگ برای همه ارزهای دیجیتالی که از روش اثبات کار (PoW) برای استخراج کوین‌های خود استفاده می‌کنند، اتفاق می‌افتد.

دانستن فرآیندها و مفاهیمی از قبیل هاوینگ کمک می‌کند دقیق تر و با دانش سرمایه‌گذاری کنید. ممنون از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید. امیدواریم با مفهوم مهم هاوینگ به خوبی آشنا شده باشید. اگر نظری دارید در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *