ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

اسیلاتور چیست؟

اسیلاتور چیست

اسیلاتورها مدل‌های مبتنی بر ریاضی هستند که ایده‌ای در مورد تداوم قیمت یا روند در تحلیل تکنیکال بازارهای سرمایه می‌دهند. اگرچه به عنوان نوسانگر با زبان فارسی مطابقت دارد، اما کاربرد عمومی آن به شکل oscillator است.

oscillator در واقع یک اصطلاح معتبر در زمینه برق و الکترونیک است. اما در این مقاله اسیلاتور را به عنوان یک اصطلاح بازار در حوزه بورس در نظر خواهیم گرف؛ برای آشنایی بیشتر با این مبحث با ابزار ترید همراه باشید.

اسیلاتور در بورس برای چیست؟

ما هنگام سرمایه گذاری در بورس از ابزارهای ریاضی استفاده می‌کنیم. اوسیلاتورها یکی از این ابزارها هستند. برای محاسبه جهت قیمت / روند در تحلیل بازار سهام استفاده می‌شود. می‌توان آن را روش ریاضی تحلیل بازار نامید.

اسیلاتورها امروزه بسیار محبوب بوده و یکی از پرکاربردترین ابزارهای ریاضی هستند. زیرا نوسانگرها ابزارهایی هستند که می‌توانند روندها و تغییرات احتمالی بازار را که هنوز شروع نشده اند نشان دهند. همچنین به عنوان یک شاخص عقب ماندگی در نظر گرفته می‌شود. در عین حال، نوسانگرها همچنین برای نشان دادن وضعیت فروش بیش از حد در بازار به کار می‌روند. دلیل اهمیت این اطلاعات این است که نشان می‌دهد و می‌تواند تعیین کند که چه زمانی می‌توان موقعیت‌های خوب را برای سرمایه گذاری انتخاب نمود.

این یک ابزار ریاضی است که در بازارهای پرنوسان بهترین عملکرد را دارد زیرا می‌تواند شرایط فروش اولیه و خرید بیش از حد را در بازارهای پرطرفدار نشان دهد.

اسیلاتور در بورس برای چیست؟

اوسیلاتورها به صورت یک خط یا هیستوگرام رسم می‌شوند. اگرچه تغییرات مختلفی را می‌توان مشاهده کرد، اما نوعی نقاشی است که معمولا در تحلیل‌ها استفاده می‌شود.

انواع مختلف oscillator

  1. شاخص قدرت نسبی
  2. اسیلاتور نهایی
  3. شاخص قدرت واقعی
  4. اسیلاتور تصادفی

oscillator ایده‌هایی را در مورد تغییر جهت در بازار به سرمایه گذاران ارائه می‌دهد. از سوی دیگر، نوسانگرها سطوح تصحیح را در فرآیندی که روند قیمت‌ها در بازار در باند افقی حرکت می‌کنند، تعیین می‌کنند. در واقع به انواع اندیکاتور که این فرآیند را ارائه می‌دهند، oscillator می‌گویند.

شاخص‌های اضافی برای نوسانگرها: میانگین‌های متحرک، باندهای بولینگر، سهمی، ایچیموکو، زیگزاگ.

چرا از اسیلاتورها استفاده کنیم، برای چه چیزی خوب هستند؟

در بازار سهام، سرمایه گذاران و شرکت‌ها می‌خواهند سرمایه گذاری‌های خود را به سود تبدیل کنند. به منظور تبدیل سرمایه گذاری به سود، شاخص‌هایی به نام اندیکاتور توسعه داده شده است. سرمایه گذاران نیز به این شاخص‌ها نیاز دارند. اندیکاتورهای به 3 نوع مختلف تقسیم می‌شوند که به عنوان “oscillator“، “روند” و “حجم” توصیف می‌شوند.

چرا از اسیلاتورها استفاده کنیم، برای چه چیزی خوب هستند؟

در میان این شاخص‌ها، وظیفه اصلی oscillator‌ها کنترل مازاد بر قیمت ابزارهای سرمایه‌گذاری و کمک به سرمایه‌گذار برای شناسایی آن است. همچنین به سرمایه گذار نشان می‌دهد که آیا اصلاحاتی در قیمت وجود دارد یا خیر. به نوعی شبیه ارزیابی‌هایی هستند که هنگام خرید و فروش خودرو، خودرو را بررسی می‌کنند و عیوب و مشکلات آن را تشخیص می‌دهند.

آنها ساختار بسیار سودمندی در بازار سهام دارند.

مزایای نهایی oscillator

  • هنگامی که در بازار بیش از حد خرید می‌شود، سیگنال فروش می‌دهد.
  • برعکس، در صورت فروش بیش از حد، سیگنال خرید می‌دهد.
  • قیمت‌ها و مناطق روند را تشخیص می‌دهد.

تفاوت بین اسیلاتور و اندیکاتور چیست؟

در واقع هر دو از نظر عملکرد و هدف، شاخص هستند. به همین دلیل است که oscillatorها به عنوان indicator نیز دیده می‌شوند. اما ویژگی‌هایی وجود دارد که oscillator را از شاخص‌های کلاسیک و سایر شاخص‌ها متمایز می‌کند.پاز نظر شرایط نیز متفاوت است. اندیکاتور با کلمه “شاخص” بیان می‌شود، در حالی که oscillator با کلمه “نوسان” تعریف می‌شود. اسیلاتورها بر خلاف اندیکاتورها تغییرات قیمت ابزارهای سرمایه گذاری بین خرید و فروش را بررسی و کنترل می‌کنند و آنها را تحلیل کرده و سرمایه گذاران را راهنمایی می‌کنند. 

بر خلاف اسیلاتورها، اندیکاتورها نمودارهای قیمت ابزارهای سرمایه گذاری در گذشته را بررسی می‌کنند، مدل‌هایی را برای آینده می‌سازند و به سرمایه گذاران در پیش بینی کمک می‌کنند.

برخی از انواع اسیلاتور و توضیحات آنها

تکانه

در محاسبه مومنتوم، تغییر متناسب قیمت دوره قبل بررسی می‌شود. به سرمایه گذار اطلاع می‌دهد که تغییر قیمت چقدر قوی است و این روند تا چه مدت ادامه دارد. در کوتاه ترین شکل، اطلاعاتی در مورد افزایش و کاهش سریع قیمت می‌دهد.

توجه : در بازارهای افقی، معامله بر روی محور نوسان ساز تکانه توصیه نمی‌شود. 

نوسانگر تصادفی

همانطور که به عنوان نوسانگر بیان می‌شود، برخی از سرمایه گذاران آن را به عنوانindicator تصادفی نیز می‌شناسند. اسیلاتورهای تصادفی قیمت بسته شدن را برای یک دوره بر اساس نسبت روزانه بالا و پایین اندازه گیری می‌کنند. نقاط عطف قیمت‌ها را نشان می‌دهند. برای شناسایی روندِ خرید بیش از حد خرید و فروش بیش از حد استفاده می‌شود.

نسبت به تغییرات قیمت بسیار حساس تر است. همچنین دارای دامنه تغییرات زیادی است. در مقایسه با سایر شاخص‌های رایج RSI، اوسیلاتورهای تصادفی حاوی اطلاعات و جزئیات بسیار بیشتری در مورد وضعیت بازار هستند.

اسیلاتورها زمان‌بندی را بهبود می بخشند!

زمان ورود و خروج به موقع را می‌توان با oscillator‌ها به طور قابل توجهی بهبود بخشید. زیرا نوسانگرها فازهای شدید در روند قیمت را نشان می‌دهند.

بنابراین بسیاری از معامله گران از این اندیکاتور به عنوان بخشی از تحلیل تکنیکال یا تجزیه و تحلیل نمودار استفاده می‌کنند. می‌توانید علاوه بر قیمت سهم، نوسانگرها را در نمودار نمایش دهید.

اسیلاتورها زمان‌بندی را بهبود می بخشند!

oscillatorها تحلیلگران را قادر می‌سازند تا روند قیمت را با دقت بیشتری تجزیه و تحلیل کنند و سناریوهای قیمت را راحت تر تشخیص دهند.

ساختار و عملکرد اسیلاتورها

نوسانگرها دائما بین حد بالایی و پایینی در نوسان هستند. پهنای باند معمولاً بین 0 تا 100 است. علاوه بر این، نمایش یک نوسانگر حاوی یک خط مرکزی است که بر این اساس 50 است.

به محض اینکه یک نوسان ساز به ارزش شدید خود می‌رسد یا در شرف رسیدن به آن است، یعنی نزدیک به 0 یا 100 می‌شود، گفته می‌شود که بازار بیش از حد فروخته شده یا بیش از حد خرید شده است.

اگر نوسانگر متعاقبا از این ناحیه در جهت مخالف جهش کند، این نشان دهنده تغییر روند در قیمت سهم است. شما باید تصمیمات تجاری خود را بر اساس آن قرار دهید. شما باید سهام را زمانی که بازار بیش از حد خرید است بفروشید و زمانی که بازار بیش از حد فروش است سهام بخرید.

سوالات متداول

اسیلاتور چیست؟

اسیلاتور (oscillator) به هر داده‌ای گفته می‌شود که میان دو نقطه به سمت بالا و پایین نوسان یا حرکت نماید. به عبارتی دیگر، این مفهوم، همیشه در فضایی میان نقطه A و B قرار می‌گیرد. oscillator فارکس نیز نوعی اندیکاتور است که حرکات رفت و برگشتی را ارزیابی می‌نماید و سیگنال خرید و فروش صادر می‌کند.

تفاوت میان اندیکاتور و اسیلاتور در چیست؟

اسیلاتورها را می‌توان نوعی از اندیکاتورها دانست که به طور پیش‌فرض با باور حرکتی بودن در بازار، یعنی همواره رفت و برگشتی می‌کند، عمل می‌کند. بنابراین اوسیلاتور، برای صدور سیگنال خرید و فروش در زمان کاهش میزان قدرت بازار و تغییر روند آن، طراحی گشته است.

5/5 - (1 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *