ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

ماینینگ یا استخراج رمز ارز چیست؟ 3 راهبرد پرسود در ماین ارز دیجیتال

علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال از فرآیندی برای تولید این ارزها استفاده می کنند که ما آن را ماینینگ مینامیم.

با قدرت کارت های گرافیک، عملکرد ماینینگ نیز افزایش می یابد و ماینر متناسب با ارزش ارز و قدرت سیستم خود از این کار سود می برد.

ماینینگ چیست؟

بنابراین، این افرادی که با استفاده از قدرت رایانه های خود برای اتریوم، بیت کوین و ارزهای دیجیتال مشابه استخراج می کنند، در واقع چه می کنند؟ قدرت این کارت های گرافیک برای چه یا حتی چه کسانی استفاده می شود؟ پاسخ همه اینها را به ساده ترین شکل ممکن در ابزار ترید برای شما توضیح می دهیم.

ایجاد یک بلاک چین

ارزهای دیجیتال از بلوک های یک شبکه تشکیل شده اند و مجموع این بلوک ها زنجیره بلوکی نامیده می شود. می‌توانیم محتوای این بلاک‌چین‌ها را با سوابق تراکنش‌های حساب‌های ساخته شده توسط بانک‌ها مقایسه کنیم.

به بیان ساده، هرکسی که ماین می کند یک بلوک ایجاد می کند. و به ازای هر بلوک جدید معتبری که ایجاد می کنند، پاداش دریافت می کنند.

این پاداش واحد پول بلاک چین ایجاد شده (اتریوم، زی کش و غیره) است.

همانطور که ماینرهایی با سیستم های قدرتمندتر به شبکه ارز دیجیتال اضافه می شوند، آن ارز امن تر می شود و نرخ تولید بلاک های نامعتبر کاهش می یابد.

بزرگترین دلیل محبوبیت ارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم و zcash این است که مستقل، امن و خصوصی هستند. معمولا ارزها توسط یک مقام مرکزی مانند بانک ها یا دولت ها مدیریت می شوند.

ایجاد یک بلاک چین | ابزار ترید - Abzar Trade
ایجاد یک بلاک چین

این امر برای معاملات انتقال و عرضه اعمال می شود. از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال، ارزهایی هستند که قابل ردیابی نیستند، تحت کنترل کسی نیستند و می توانند توسط هرکسی تولید شوند.

به عبارت دیگر، در حالی که ارزها معمولا توسط یک ارز متمرکز کنترل می شوند، عرضه و انتقال پول در ارزهای دیجیتال توسط ماینرها مدیریت می شود.

عملکرد کارت گرافیک صرف چه چیزی می شود؟

همانطور که قبلا گفتیم، هر ماینر یک بلوک جدید تولید می کند. تولید این بلوک ها نیز با تایید تراکنش های انتقال رمزگذاری شده انجام می شود.

به عبارت دیگر این محاسبات دیجیتالی توسط قطعاتی در کامپیوتر انجام می شود. اما چرا کارت گرافیک؟ زیرا هسته های کارت گرافیک قدرت پردازشی بالاتری نسبت به پردازنده (CPU) دارند.

بنابراین، با استفاده از عملکرد کارت گرافیک، چنین محاسبات بزرگی را می توان با کارایی و سرعت بیشتری انجام داد. هرچه عملکرد کارت گرافیک بالاتر باشد، قدرت پردازش (MH/s) بالاتر است.

در نتیجه می توان بلوک های بیشتری را در زمان کمتری ایجاد کرد و دقت نقل و انتقالات را افزایش داد. شبکه ارز دیجیتال در حال امن تر شدن است.

عملکرد کارت گرافیک صرف چه چیزی می شود؟ | ابزار ترید - Abzar Trade
عملکرد کارت گرافیک صرف چه چیزی می شود؟

ماینینگ چیست و ماینرها چگونه کسب درآمد می کنند؟

گفتیم که از قدرت کارت گرافیک برای ایجاد و محاسبه بلوک استفاده می شود. با این حال، این روند به این آسانی و ساده نیست. ابتدا باید بلوکی را پیدا کنید که ارزش محاسبه را داشته باشد. سیستم تا زمانی اجرا می شود که بلوک را که ارزش شمارش را پیدا کند، پیدا کند، و وقتی بلوکی را که ارزش شمارش را پیدا کند، محاسبه شروع می شود.

اگر بلاک ایجاد شده توسط شبکه پذیرفته شود و به بلاک چین اضافه شود، ماینر برای این موفقیت پاداش می گیرد. این پاداش تبدیل به واحد پول آن شبکه می شود. هرچه عملکرد کارت گرافیک ماینر بهتر باشد، او می تواند پاداش بیشتری دریافت کند.

عملکرد ناکافی سیستم باعث آسیب به ماینر می شود. مبلغ جایزه به دست آمده برای پرداخت قبض برق مصرف شده کافی نیست.

چرا به استخراج دیجیتال، ماینینگ گفته میشود؟

استخراج دیجیتال نام خود را از معدنچیان قدیمی طلا گرفته است.

معدنچیان طلا با همکاری یا به تنهایی (مانند استخراج انفرادی و استخری)، طلا را استخراج و فرآوری کردند و آن را برای استفاده همگان آزاد و فروختند.

ماینرهای دیجیتال به جای انجام یک کار فیزیکی، از  نرم افزارهای ماینینگو سیستم های کامپیوتری استفاده می کنند که می توانند این کار را انجام دهند.

چرا به استخراج دیجیتال، ماینینگ گفته میشود؟ | ابزار ترید - Abzar Trade
چرا به ماین دیجیتال، ماینینگ گفته میشود؟

انواع ماینینگ

به طور کلی می‌توانیم ماینینگ را به 3 نوع تقسیم کنیم.

ماینینگ انفرادی، ماینینگ دسته ای در مزارع و ماینینگ ابری.

ماین انفرادی یا ماینینگ انفرادی:

این ماینینگ مستقل و خود مجهز است که نیازی به مشارکت جمعی ندارد.

در این صورت، تمام سکه‌ها و کارمزد تراکنش‌هایی که صادر می‌کنید به‌عنوان یک سود قابل قبول متعلق به شماست.

قدرت تجهیزات برای ماینینگ فردی مهم است، زیرا برای اطمینان از پیچیدگی محاسباتی به نرخ هش زیادی نیاز است. استخراج انفرادی برای استخراج ارزهای دیجیتال نسبتا تازه مفید است.

استخراج انبوه در مزارع:

فارم سروری است که قدرت ماینرها را ترکیب می کند. این یک شبکه محاسباتی مشترک است که با ایجاد بلوک های جدید سر و کار دارد.

سکه های استخراج شده بر اساس سهم ماینرها در این فرآیند بین ماینرها تقسیم می شود. مزارع به دلیل پیچیدگی روزافزون شبکه ارزهای رمزپایه محبوب، روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

انواع ماینینگ | ابزار ترید - Abzar Trade
انواع ماینینگ

ماینینگ ابری:

در اینجا شما قدرت محاسباتی را از سرویسی کرایه می‌کنید که برخلاف دو روش استخراج قبلی که از تجهیزات خود استفاده می‌کنند، خود را در مقیاس صنعتی استخراج می‌کند. در این صورت دیگر نیازی به راه اندازی و نگهداری مزارع خود ندارید. وقتی سکه صادر می کنید فقط باید برای قدرت شخص دیگری هزینه کنید. استخراج ابری امکان مشارکت در تولید را بدون سرمایه گذاری کلان فراهم می کند.

قوانین ماینینگ ارز دیجیتال

در عصر حاضر با توجه به اینکه کاربران شبکه‌های بلاک چین به اجماع رسیده اند؛ اما هنوز هیچ قانون کلی و جهانی درباره استفاده یا استخراج ارزهای دیجیتال در مجامع و سازمان های جهانی وجود ندارد و دولت‌ها نیز به‌صورت متحد الشکل و جامع درباره‌ی ارزهای دیجیتال به اجماع نرسیده‌اند؛ پس بنابراین قوانین استفاده ، استخراج و هرگونه فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال در هر کشورها متفاوت است و حتی در کشوری مانند آمریکا با توجه‌ به ماهیت قوانین فدرال و … ، هر ایالت می‌تواند رویکردی متفاوت را در مورد ارزهای دیجیتال اتخاذ کند. به عنوان مثال، در ایالات متحده آمریکا استخراج رمز ارزها، مالکیت آنها و پرداخت توسط بیت کوین و اتریوم تماما قانونی است.

کشور اکوادور که در آمریکای جنوبی واقع شده است، طبق قوانین تولید هرگونه پول دیجیتال و یا ارز دیجیتال را غیر قانونی دانسته و با آن برخورد می کند؛ اما از طرفی دیگر، ارز دیجیتال اختصاصی خود را نیز راه‌اندازی کرده است. کشور ایسلند هم نمونه دیگری است که معامله پول رایج کشور (کرون) با بیت کوین بنا به دلایل اقتصادی و کنترل آن ممنوع کرده است؛ اما استخراج رمز ارزهایی مانند بیت کوین در این کشور غیرقانونی اعلام نشده است.

در انتها به این نتیجه می رسیم که، پاسخ تماما صحیح به این پرسش که استخراج ارز دیجیتال قانونی است یا خیر؟ ؛ نیاز به بررسی پارامترهای مهمی همچون مکان جغرافیایی و قوانین آن کشور در مقابل این تکنولوژی را دارد؛ اما برای سهولت درک رویکرد دولت‌های مختلف در مقابل ارزهای دیجیتال می‌توان به نقشه زیر رجوع کرد.

نقشه زیر درباره پراکندگی قانون گذاری در ارتباط با بیت کوین تهیه شده است .

نقشه پراکندگی قانون گذاری در جهان در ارتباط با ارزهای دیجیتال | ابزار ترید - Abzar Trade

  • کشورهایی که به رنگ نارنجی هستند ، بیت کوین را به‌عنوان پول قانونی پذیرفته‌اند.
  • در کشورهایی که به رنگ سبز هستند ، توافق طرفین معامله اهمیت دارد و استفاده از بیت کوین مجاز است.
  • در کشورهایی که به رنگ زرد مشخص شده است برخی محدودیت‌های قانونی بر استفاده از بیت کوین وجود دارد.
  • کشورهایی که به رنگ بنفش نشان‌‌ داده شده اند، کشورهایی است که طبق سنوات گذشته خود هیچ موضع خاصی در ارتباط با بیت کوین ندارند و به صورت مستقیم و ثبت شده آن را غیر قانونی اعلام نکرده و استفاده از آن را بلا مانع می دانند.
  • کشورهایی که به‌ رنگ قرمز هستند، مخالف ارزهای دیجیتال می باشند.
  • در مناطقی که به‌ رنگ خاکستری درآمده‌اند نیز هنوز اطلاعاتی در دسترس نمی باشد.

انواع ماینینگ بر اساس تجهیزات

با توجه به تجهیزات مورد استفاده، ماینینگ را می توان به 3 گروه اصلی تقسیم کرد:

استخراج مبتنی بر ASIC، ماینینگ مبتنی بر CPU و استخراج مبتنی بر GPU

استخراج مبتنی بر دستگاه های استخراج (ماینینگ با ASIC) :

استخراج ASIC که یکی از قوی ترین روش های ماینینگ است و به آن Application Specific Integrated Circuits  نیز می گویند، قابلیت محاسباتی بالایی دارد و تعداد پردازنده های زیادی دارد.

استخراج مبتنی بر ASIC | ابزار ترید - Abzar Trade
استخراج مبتنی بر ASIC

سخت‌افزار و نرم‌افزار دستگاه‌های ویژه‌ای که برای این کار ساخته شده‌اند، خاص بوده و مصرف انرژی بسیار بالاست تا مزیت محاسباتی بالایی را فراهم کند.

مقاله پیشنهادی: استکینگ یا استیکینگ چیست؟ + 5 روش کسب درآمد

استخراج ASIC که توانایی محاسباتی بالایی دارد، در استخراج ارزهای دیجیتال مانند لایت کوین و بیت کوین استفاده می شود.

استخراج مبتنی بر پردازنده (ماینینگ با CPU):

از CPU ها می توان برای استخراج استفاده کرد. برای استخراج با CPU، باید نرم افزار روی کامپیوتر نصب شود. این نوع استخراج نیازی به محاسبات بالایی ندارد.

استخراج مبتنی بر CPU | ابزار ترید - Abzar Trade
استخراج مبتنی بر CPU

استخراج مبتنی بر  GPU (ماینینگ با کارت گرافیک):

ماینینگ را می توان از طریق یک کارت گرافیک قدرتمند نیز انجام داد. در این فرآیند استخراج رمزارز با کارت گرافیک نیز نامیده می شود، وظیفه اصلی بر عهده کارت گرافیک است و کارت گرافیک در حل مشکلات پیچیده بسیار مهم است. علاوه بر این، قابلیت اورکلاک بالای کارت گرافیک یکی دیگر از عواملی است که باعث افزایش عملکرد در طول فرآیند می شود. کارت‌های گرافیک نسبت به پردازنده‌ها برای ماینینگ قدرتمندتر هستند و می‌توانند عملیات بیشتری را در هر ثانیه انجام دهند. کارت گرافیک محاسباتی در تولید ارزهای رمزپایه مانند اتریوم و زی کش ارجحیت بیشتری دارد.

استخراج مبتنی بر  GPU | ابزار ترید - Abzar Trade
استخراج مبتنی بر  GPU

سوالات متداول در مورد استخراج ارزهای دیجیتال

آیا استخراج کریپتو غیرقانونی است؟

پاسخ تماما صحیح به این پرسش که استخراج ارز دیجیتال قانونی است یا خیر؟ ؛ نیاز به بررسی پارامترهای مهمی همچون مکان جغرافیایی و قوانین آن کشور در مقابل این تکنولوژی را دارد؛ اما برای سهولت درک رویکرد دولت‌های مختلف در مقابل ارزهای دیجیتال می‌توان به نقشه زیر رجوع کرد.

آیا استخراج ارزهای دیجیتال ارزشمند است؟

پاسخ کوتاه بله است.
پاسخ کمی طولانی تر … پیچیده است. استخراج بیت کوین به عنوان یک سرگرمی با درآمد خوب برای پذیرندگان اولیه آن شروع شد که آنها این شانس را داشتند که هر 10 دقیقه 50 بیت کوین را کسب کنند و از اتاق خواب منزل خود استخراج کنند. اما امروزه این روند کمی پیچیده تر و هزینه بر است.

چه میزان از ماینینگ ارزهای دیجیتال میتوان سود برداشت کرد؟

اگر یک ماینر بتواند با موفقیت یک بلوک را به بلاک چین اضافه کند، 6.25 بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می کند. مقدار پاداش تقریباً هر چهار سال یا هر 210000 بلوک نصف می شود. تا ژانویه 2022، بیت کوین در حدود 43000 دلار معامله شد و 6.25 بیت کوین به ارزش نزدیک به 270000 دلار رسید.

آیا می توانم ارزهای دیجیتال را به صورت رایگان استخراج کنم؟

اگرچه نرم‌افزار استخراج رایگان است، اما هزینه‌های هنگفتی هم در هزینه‌های سخت‌افزار و هم هزینه برق وجود دارد. سخت افزار استخراج تخصصی می تواند بین چند صد دلار تا 10000 دلار هزینه داشته باشد. تجهیزات استخراج نیز بسیار تشنه برق هستند.

آیا می توانم ارزهای دیجیتال را در تلفن خود استخراج کنم؟

بله آن کار می کند. شما می توانید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را در گوشی هوشمند خود استخراج کنید. با این حال، معایب خود را دارد، از جمله اینکه به اندازه کافی نرم افزار و سخت افزار های سنتی کارآمد نیستند.

چه ارزی استخراج کنم؟

کدام ارز دیجیتال برای استخراج سودآورتر است؟ پاسخ: شما ابتدا میزان هش و سختی شبکه را به دست آورده و میزان بهره وری آن را محاسبه کنید سپس ارزی که بیشترین سود را داشته باشد را انتخاب کنید.

آیا استخرهای ماینینگ ارزش عضویت را دارند؟

بله، با این حال، پیوستن به یک استخر راه بسیار سودآورتری برای استخراج بیت کوین است، به خصوص که سختی آن با هر ارزی که اعطا می شود افزایش می یابد. برای رقابتی بودن، بهتر است به یک استخر بپیوندید، مگر اینکه منابع لازم برای ایجاد یا خرید چندین ماینر ASIC پیشرفته را داشته باشید.

آیا می توانم بدون پیوستن به استخر، استخراج کنم؟

ماینینگ انفرادی زمانی است که یک ماینر عملیات استخراج را به تنهایی و بدون پیوستن به یک استخر انجام دهد. تمام بلوک های استخراج شده به اعتبار ماینر تولید می شوند. در مقایسه با استخرها عملی سخت و زمان بر محسوب میشود.

نحوه پرداخت استخرهای ماینینگ چگونه است؟

رویکرد پرداخت به ازای سهم (PPS) است یک پرداخت فوری و تضمین شده به ماینر برای مشارکت آنها در احتمال یافتن بلوک توسط استخر، ارائه می شود. سهم ماینرها از موجودی موجود در استخر پرداخت می‌شود و آنها می‌توانند بلافاصله سهم خود را از استخر بگیرند.

[html_block id="2301"]