ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

ارز چیا (xch) چیست؟

Chia

ارز چیا چیست؟

ارز چیا یک جایگزین سبز و پاک برای ارزهای دیجیتال مشهور همانند بیت کوین است و فرایند استخراج ارز Chia در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند، میزان کمتری برق قرار می‌گیرد.

از زمان ظهور بیت کوین، ارزهای دیجیتال جدید زیادی مانند ارز چیا منتشر شده‌اند. بیت کوین همیشه منتقدان خود را داشته است، از ایلان ماسک گرفته تا نشریاتی همچون نیویورک تایمز. منتقدان از ماهیت سیری ناپذیر قدرت استخراج اثبات کار (PoW) آن شکایت دارند. بر اساس شاخص انرژی بیت کوین، هر اعتبارسنجی تراکنش بیت کوین 1544 کیلووات ساعت یا معادل 53 روز مصرف انرژی برای یک خانوار متوسط می‌باشد. هدف ارز چیا ایجاد انقلابی در فضای کریپتو و ارائه یک پروتکل استفاده از ذخیره سازی برای جایگزینی اعتبارسنجی بلاک چین است.

در این مقاله از ابزار ترید، نگاهی عمیق به شبکه Chia و الگوریتم اجماع انقلابی آن خواهیم انداخت که بدون مصرف انرژی بالا فعالیت می‌کند.

چیا چیست؟

شبکه چیا (XCH) یک پلتفرم هوشمند برای تراکنش‌های ارزهای دیجیتال و بلاک چین است که برای سهولت استفاده از ارزهای دیجیتال طراحی شده است. چیا به خود می‌بالد که بلاک چین آن به اندازه بیت کوین ایمن است، اما به لطف مکانیسم اجماع خود، مقدار انرژی خیلی کمی را مصرف می‌کند. این شبکه نسخه آزمایشی خود را در سال 2019 معرفی کرد. پس از انتشار اولین نسخه بتا از بلاک چین خود در سال 2020، راه اندازی شبکه اصلی در مارس 2021 انجام شد و Chia به عملکرد کامل از جمله کیف پول، تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند دست یافت.

شبکه Chia یک بلاک چین لایه 1 است که از زبان برنامه نویسی سفارشی خود به نام Chialsp و مکانیزم اجماع جدیدی به نام اثبات فضا و زمان (PoST) استفاده می‌کند. ترکیب این دو به بلاک چین اجازه می‌دهد تا انرژی کمتری را بدون به خطر انداختن امنیت شبکه مصرف کند. زبان برنامه نویسی ویژه chia آن را به امن‌ترین و شفاف‌ترین ارز دیجیتال موجود تبدیل می‌کند. برخلاف بسیاری از بلاک چین‌های دیگر، این شبکه یک شرکت عمومی، انتفاعی و منبع باز است که به دنبال عرضه عمومی در NASDAQ است.

چیا چیست؟

مانند سایر ارزهای دیجیتال، ارز چیا به عنوان یک ارز دیجیتال بین المللی طراحی شده است که سرقت آن سخت‌تر از پول نقد است. ارز xch و فارمینگ آن بر این مفهوم استوار است که ارزهای دیجیتال باید برای همه در دسترس باشد تا بتوانند در آن شرکت کنند و از آن بهره ببرند در حالی که تقریبا هیچ منبعی مصرف نمی‌کنند. ارز دیجیتال چیا نسبت به بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده منابع بسیار کمتری را تحت استفاده دارد و هزینه سخت افزاری بسیار پایین‌تری نیز به همراه دارد.

بنیانگذاران ارز چیا چه کسانی هستند؟

شبکه چیا (XCH) در سال 2017 توسط برام کوهن، بنیانگذار پلتفرم محبوب اشتراک گذاری فایل همتا به همتا BitTorrent تاسیس شد. این پروژه توسط یک تیم مدیریت با تجربه شامل جن هافمن، مدیر عامل سابق NASDAQ به عنوان مدیر ارشد اجرایی و مدیر عامل سابق Orastok.com، میچ ادواردز، به عنوان مدیر ارشد مالی (CFO) هدایت خواهد شد.

شبکه Chia همچنین توسط یک لیست عالی از سرمایه گذاران قدرتمند متمرکز بر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شود. در ماه مه 2021، 61 میلیون دلار بودجه با مشارکت VCهای برتر مانند Andreessen Horowitz، Slow Ventures، Naval Ravikant، Galaxy Digital و غیره جذب کرد.

تفاوت چیا و بیت کوین چیست؟

تفاوت اصلی ارز دیجیتال چیا و بیت کوین در سیستم تأیید تراکنش در هر دو شبکه است. بیت کوین از مکانیزم اثبات کار (POW) استفاده می‌کند، جایی که ماینرها از قدرت محاسباتی خود برای حل مسائل پیچیده ریاضی و کسب پاداش استفاده می‌کنند، در حالی که xch از سیستم اثبات مکان (PoST) استفاده می‌کند که داده‌ها را بارگیری می‌کند. روی یک کامپیوتر اجرا می‌شود و فضای دیسک حاوی سخت افزار کاملا استاندارد است.

چیا و بیت کوین

به جای داشتن دیسک‌های بزرگ و گران‌قیمت مانند اثبات کار بیت‌کوین، جایی که ماینرها برای به دست آوردن ارزها پازل حل می‌کنند، اثبات کار فضا-زمان از فضای ذخیره‌سازی اضافی استفاده می‌کند. این نه تنها چیا را برای تازه‌واردان به جامعه ارزهای دیجیتال قابل دسترسی‌تر می‌کند، بلکه آزمایش مکان و زمان نیز chia را پایدارتر می‌کند. این به xch فرصت خوبی برای نگهداری طولانی مدت می‌دهد.

به زبان ساده، شبکه Chia از فضای دیسک بلا استفاده برای توسعه توکن‌ها به جای کارت‌های گرافیک و پردازنده‌های با کارایی بالا استفاده می‌کند. چنین فرآیندی به این معنی است که هزینه استخراج چیا برای یک ماینر بسیار کمتر از بیت کوین است.

این شبکه همچنین اخیراً اعلام کرد که می‌تواند مستقیماً روی سرورهای ابری خدمات وب آمازون (AWS) تولید کند. هدف این شبکه فعال کردن استخراج در خانه است. هرکسی که کامپیوتر، اتصال به اینترنت، فضای ذخیره سازی اضافی و قدرت CPU کافی داشته باشد، می‌تواند در فارمینگ شرکت کند.

استخراج‌کنندگان بیت‌کوین برای استخراج به سخت‌افزار پیشرفته‌ای نیاز دارند، اما از آنجایی که شبکه chia به قدرت محاسباتی کمی متکی است، قربانی کمبود عرضه چیپ‌ست جهانی که در طول همه‌گیری ویروس کرونا با کمبود شدید مواجه شده است، نیست.

علاوه بر این، بیت کوین دارای محدودیت عرضه توکن 21 میلیونی است که یک ویژگی کلیدی است. با این حال، شبکه xch از پیگیری تورم قابل پیش بینی حمایت می‌کند و استدلال می‌نماید که حجم قابل پیش بینی مهم تر از عرضه ثابت است.

چیا چگونه کار می کند؟

در هسته خود، شبکه چیا یک بلاک چین لایه 1 است که اثبات سهام (PoS) و اثبات کار (PoW) را با استفاده از مکانیزم اجماع اثبات فضا همراه با اثبات زمان بهبود می بخشد. این به منظور ارائه امنیت بالا بدون به خطر انداختن عملکرد است. بلاک چین آن می تواند چندین عملکرد را همزمان انجام دهد:

 • پردازش تراکنش‌های مالی (ارسال XCH).
 • برنامه‌های نوشته شده به زبان قرارداد هوشمند خود به نام Chialsp را اجرا کنید.
 • ضرب رمز ارز xch

شبکه Chia توسط هزاران گره ایمن شده است که تمام تراکنش‌های جدید را به گره‌های دیگر انتقال داده و مسدود می‌کنند تا شبکه را ایمن کنند. گره‌ها همچنین می توانند در فارمینگ برای ایمن سازی شبکه شرکت کنند.

ارز چیا

برای فارمینگ، گره‌ها نیاز به ذخیره فایل‌های بزرگ، به نام گرافیک، به صورت محلی دارند. این نمودارها که از داده‌های تصادفی تشکیل شده‌اند، در قلب مکانیسم اجماع فضایی Chia قرار دارند. این نمودارها برای حل چالشی مشابه این که چگونه اثبات کار ماینرها را ملزم به انجام مقداری معادله ریاضی می‌کند، استفاده می‌شود و به عنوان بلیط بخت‌ازمایی برای جوایز بلوک‌ها به منظور حل معما استفاده می‌شود. هر چه گره‌ها فضای دیسک بیشتری را روی رایانه‌های خود اختصاص دهند، احتمال بیشتری برای برنده شدن پاداش بلوک دارند.

Timelord Nodes دارای ویژگی خاصی است زیرا تست زمان را هر 9 ثانیه یکبار پخش می‌کند. گره‌های Timelord زمانی که بلوک‌های تکمیل نشده به شبکه ارسال می‌شوند، مطلع می‌شوند و سپس با استفاده از یک تابع تاخیر قابل تأیید (VDF)، زمان تست می‌شوند. به عبارت دیگر، آنها گره‌های برنده را اعلام می‌کنند. اگر یک ماینر در قرعه کشی برنده شود، می‌تواند تراکنش‌های سودآور را از mempool به یک بلوک جدید پردازش کرده و آن را به شبکه ارسال کند.

 این امر زمان‌بندی دقیق را تضمین می‌کند و به شبکه chia اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های بیشتری را در هر ثانیه نسبت به بلاک‌چین‌های PoW مانند بیت کوین و دوج کوین پردازش کند، که نیاز به گره‌ها برای همگام‌سازی دائمی وضعیت بلاک چین دارند. بنابراین چیا امنیت بلاک چین‌های PoW را با قدرت و بهره‌وری انرژی بلاک چین‌های PoS ترکیب می‌کند.

چه ویژگی‌هایی چیا را منحصر به فرد می‌کند؟

همانطور که گفته شد، شبکه چیا بر اساس اثبات سهام (PoS) و اثبات کار (PoW) را با استفاده از مکانیزم اجماع افزایش می‌دهد. اثبات وجود فضا، ماینرها را مجبور می‌کند که فضای بلا استفاده را روی هارد دیسک خود نگه دارند. در این سناریو، ماینرها نرم افزار خاصی را نصب می‌کنند و سپس در حل یک چالش از نوع پازلی PoW شرکت می‌کنند. این نرم افزار یک سری اعداد رمزنگاری را روی هارد ماینر ذخیره می‌کند و پس از ایجاد بلوک، یک شماره چالش از بلوک قبلی استخراج می‌شود. ماینرها شماره‌های خود را اسکن می‌کنند تا بررسی کنند که آیا شماره ای نزدیک به شماره چالش مورد نیاز دارند یا خیر.

چه ویژگی‌هایی چیا را منحصر به فرد می‌کند؟

اشاره کردیم که شبکه چیا دارای یک زبان برنامه نویسی به نام Chialsp است. این زبان برنامه نویسی بلاک چین سازگار با قراردادهای هوشمند می‌باشد. استفاده از این زبان برنامه نویسی امکان تراکنش‌های همزمان را به جای تراکنش‌های متوالی فراهم می‌کند و چیا را به یک بلاک چین سریعتر و کم مصرف تر از رقبای خود تبدیل می‌کند.

واحد پول توکونومی چیا چیست؟

عرضه فعلی چیا 6,260,330 توکن است. 21 میلیون توکن XCH در حال حاضر برای تامین مالی ساخت و عملیات Chia جمع آوری شده است. به گزارش وایت پیپر شبکه، جوایز فارمینگ از این جدول پیروی می‌کند:

 • 64 توکن، هر 10 دقیقه در سه سال اول پس از راه اندازی تولید می‌شود.
 • 32 توکن، هر 10 دقیقه از سال چهارم تا ششم پس از راه اندازی تولید می‌شود.
 • 16 توکن، هر 10 دقیقه، به مدت 7 تا 9 سال پس از راه اندازی تولید می‌شود.
 • 8 توکن، هر 10 دقیقه، بین 10 تا 12 سال ایجاد می‌شود.
 • 4 توکن، هر 10 دقیقه برای هر سال پس از سال 12 ایجاد می‌شود.

این بدان معناست که شبکه ضرب ارز دیجیتال چیا را کنترل می‌کند و تنها 21 سال پس از راه اندازی شبکه اصلی، پاداش استخراج به اندازه ذخیره استراتژیک خواهد رسید.

واحد پول توکونومی چیا چیست؟

توکن چیا IPO و IEO نداشت، اما در عوض، دورهای خصوصی را برای تامین مالی پروژه جمع آوری کرد. در حالی که سرمایه گذاران ارز xch را دریافت نکردند، توانستند بخشی از ذخیره استراتژیک شبکه را بازخرید کنند. این 21 میلیون توکن XCH از پیش تولید شده برای سرمایه گذاری در توسعه بلندمدت شبکه استفاده خواهد شد. چیا قصد دارد از ذخایر استراتژیک به چند روش استفاده کند:

 • وام دادن: توکن Chia را به مشتریان قرض دهید و برای آن نقدینگی ایجاد کنید.
 • پاداش استخراج اضافی
 • سرمایه گذاری: حمایت مالی برای توسعه دهندگان و پروژه‌هایی که شبکه را توسعه می‌دهند.
 • خرید سهام: این پروژه قصد دارد سهام خود را علاوه بر ذخیره استراتژیک معامله کند و می‌تواند از این توکن‌ها برای بازخرید سهام استفاده کند.
 • سود سهام: در صورت عمومی شدن شبکه، از ارز چیا نیز می‌توان به عنوان سود سهام استفاده کرد.

شبکه چیا چگونه محافظت می شود؟

شبکه چیا نه تنها با ترکیب مکانیسم‌های رضایت سفارشی برای اثبات کار با اثبات زمان، یک رویکرد منحصر به فرد را اتخاذ می‌کند، بلکه توسط یک ساختار تجاری سنتی هدایت می‌شود. این مدل نوعی از مدل بومی رمزنگاری یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) به نفع یک شرکت عمومی سنتی است.

استخراج چیا

شبکه Chia قصد دارد سهام این شرکت را به صورت عمومی فهرست کند زیرا معتقد است این مدل انگیزه‌ها را بهتر از مدل‌های دیگر هماهنگ می‌کند. به این ترتیب، داشتن ارز xch بر حاکمیت بلاک چین chia تأثیری ندارد و این رویکرد با مدل سایر بلاک چین‌های عمومی متفاوت است.

راه های کسب درآمد چیست؟

دو راه برای دریافت ارز XCH وجود دارد:

 • توکن‌های xch را از اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال مانند Huobi، Gate.io، Kucoin و … خریداری کنید.
 • استخراج این ارز دیجیتال هر چه فضای بیشتری برای XCH در دسترس داشته باشید، شانس بیشتری برای برنده شدن در بلاک چین خواهید داشت. اگر از 10 ترابایت برای استخراج ارز دیجیتال chia استفاده می‌کنید، شانس برنده شدن شما 0.000052٪ و پاداش فعلی 2 xch است.
کسب درآمد از چیا

نتیجه

مزارع بزرگ xch معمولاً دارای ردپای کربن کمتری هستند و از فناوری کم مصرف‌تری نسبت به سایر مزارع xch استفاده می‌کنند. در Chia Farming شما برق کمی مصرف می‌کنید و هر کسی می‌تواند فضای ذخیره سازی استفاده نشده خود را بدون حل معادلات پیچیده مانند بیت کوین به این دارایی دیجیتال سبز تبدیل کند.

به طور کلی، مکانیسم اثبات فضا یک جایگزین امیدوارکننده برای ارزهای دیجیتال و مدل اثبات سهام است. شبکه چیا از شور و شوق اولیه بالایی برخوردار بود اما از آن زمان به سرعت کاهش یافته است. فقط زمان نشان خواهد داد که آیا ارز دیجیتال چیا می‌تواند به طور گسترده ای برای کاهش مصرف انرژی ارزهای دیجیتال محبوب امروزی مورد استفاده قرار گیرد.

سوالات متداول

ارز چیا چیست؟

ارز چیا به‌عنوان یک جایگزین سبز برای رمزارزهای مشهور از جمله بیت کوین معرفی گشته است و فرایند استخراج این ارز در مقایسه با ارزهای دیجیتال که برای استخراج آنها از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌شود، میزان برق کمتری مورد مصرف قرار می‌گیرد و به همین دلیل ارز سبز نامیده می‌شود.

آیا خرید چیا سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید؟

قیمت این ارزدیجیتال در حال حاضر در یک روند کاهشی قرار دارد و خرید آن با هدف سرمایه‌گذاری توصیه نمی‌گردد؛ البته تمام فرایند سرمایه‌گذاری و سبد آن به روانشناسی و مدیریت ریسک وابسته است.

کدام کیف پول‌ها از رمزارز چیا پشتیبانی می‌کنند؟

بهترین کیف‌پول‌ها را می‌توان کیف پول رسمی چیا (Chia Wallet)، کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor) دانشت.

تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *