ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

پولکادات چیست؟

Polkadot logo

پولکادات چیست؟

پولکادات یک بلاک چین چند زنجیره‌ای می‌باشد که می‌تواند بلاک‌چین‌های عمومی و خصوصی دیگر را به یکدیگر مرتبط نماید و ارز بومی آن DOT نام دارد که در شبکه Polkadot استفاده می‌شود.

پولکادات (Polkadot) پروژه‌ای است که در آن توسعه‌دهندگان سعی می‌کنند به توسعه‌دهندگان دیگر کمک کنند تا رشد کنند و ارتباط برقرار کنند. در پروژه پولکادات، امکان اتصال اوراکل‌ها، زنجیره‌های خصوصی و عمومی، برنامه‌های غیرمتمرکز و خدمات برای انجام کارها با هم، بخشی از اهداف این پروژه است. در این مقاله از ابزار ترید، با شبکه Polkadot و ارز بومی آن (DOT)، تاریخچه، کاربردها و ساختار آن بیشتر آشنا خواهید شد؛ پس با ما همراه باشید.

شبکه پولکادات به زبان ساده

پولکادات با هدف ایجاد یک شبکه واحد از بلاک چین‌های مختلف، حل مشکلات قابلیت همکاری ارزهای دیجیتال و مقیاس پذیری آنها را که مشکلاتی همچون کندی و هزینه بالای کارمزدهای تراکنش را به دنبال دارد، حل می‌کند. به صورت کلی بلاک چین‌ها نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. Polkadot به عنوان پلی برای اتصال بلاک چین‌ها، انتقال اطلاعات و ایجاد سرویس‌ها و برنامه‌های قدرتمند ساخته شده است.

سکه شبکه پولکادات

این پروژه نسل جدیدی از شبکه‌های بلاک چین است که می‌تواند بسیاری از بلاک چین‌ها را به یک شبکه متصل کند. در این شبکه، انتقال داده بین بلاک چین‌های مختلف امکان پذیر است و حتی چندین زنجیره نیز توسط شبکه قابل پشتیبانی است. بنابراین، هدف اصلی شبکه Polkadot، حل و تسریع مشکلات ارتباطی بین بلاک چین‌ها است.

Polkadot نسل بعدی اینترنت را نیز فعال می‌کند و می‌تواند آن را در صورت شکست انحصار اینترنت به کاربران تحویل دهد. تمرکز این شبکه بر انتقال ارز دیجیتال، امنیت و حفظ ارتباطات بلاک چین می‌باشد. در این شبکه، بلاک‌چین‌ها می‌توانند پس از یکپارچگی به صورت موازی فعالیت کنند؛ این ادغام نقاط قوت بلاک چین‌های مختلف را با هم ترکیب می‌کند و نقاط ضعف آنها را کاهش می‌دهد.

تاریخچه پروژه Polkadot

بنیاد سوئیس (web3) پروژه Polkadot را برای تسهیل فرآیند وب غیرمتمرکز راه اندازی کرده است. بنیانگذاران این پروژه افرادی مانند دکتر گاوین وود، رابرت هابرمایر و پیتر سزبان هستند.

اولین پیشنهاد ico  پولکادات در سال 2017 بود. در اولین سال پس از انتشار، به عنوان یکی از موفق‌ترین ico ها شناخته شد. در همان سال، این توکن به ارزش 5 میلیون اتر (اتریوم) به شبکه اتریوم فروخته شد. لازم به ذکر است که در آن زمان قیمت هر توکن 0.109 اتر بود.

ساختار پولکادات

اکثر ارزهای دیجیتال برای حل مشکلات واقعی با فناوری بلاک چین ایجاد می‌شوند. از طرف دیگر، پولکادات برای حل مشکلات فناوری بلاک چین ایجاد شد. طبق اعلام وب سایت رسمی این پروژه، Polkadot یک فناوری چند شبکه‌ای و روی زنجیره است. Polkadot یک بلاک چین است که بسیاری از بلاک چین‌ها را به هم متصل می‌کند.

ساختار پولکادات

دو تا از بزرگترین مشکلاتی که در ارتباطات بین بلاک چین‌ها با آن مواجه هستند و شبکه Polkadot می‌تواند آنها را حل کند به شرح زیر می‌باشد:

  1. مقیاس پذیری: فناوری بلاک چین‌های مختلف به گونه‌ای است که امکان ایجاد تعداد زیادی از تراکنش‌ها در دنیای غیرمتمرکز وجود ندارد. به زبان ساده، شبکه‌های بلاک چین فقط می‌توانند تعداد محدودی از تراکنش‌ها را پردازش کنند.

Polkadot یک شبکه چند کاناله است که به فناوری شاردینگ مجهز شده است. فناوری پارتیشن‌بندی به این شبکه اجازه می‌دهد تا بسیاری از تراکنش‌ها را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کند و باگ‌های موجود در شبکه‌های دیگر را حذف کند. این قدرت محاسباتی، مقیاس پذیری را افزایش می‌دهد و شرایط بسیار مطلوبی برای ارتباطات بلاک چین ایجاد می‌کند.

  • انزوا و عدم توانایی ارتباط: همانطور که در بالا ذکر کردیم؛ امروزه، شبکه‌های بلاک چین نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در نتیجه، بلاک چین‌ها منزوی می‌شوند.

برای درک بهتر نحوه عملکرد Polkadot، خوب است به ساختار آن توجه کنید. سه مورد از اصطلاحات جدیدی که در وایت‌پیپر برای این ارز دیجیتال استفاده شده است عبارتند از:

پروژه Polkadot
  • ریلی‌چین: ریلی‌چین (Relay Chain) شبکه پولکادات اصلی است و تمامی بلاک چین‌های مختلف به صورت جداگانه به آن متصل می‌شوند.
  • پاراچین: پارچین مخفف کلمه (Parallelized Chains) است که به معنای زنجیرهای موازی است. چندین بلاک چین تک زنجیره‌ای را می‌توان به صورت موازی در سراسر این شبکه مستقر نمود.
  • بریج‌چین: این زنجیره برای اتصال زنجیره‌هایی که از پروتکل‌های حاکمیتی استفاده نمی‌کنند، استفاده می‌شود.

هدف بلاک چین پولکادات

هدف اصلی پروژه Polkadot به اشتراک گذاری، مقیاس پذیری و جداسازی در بلاک چین آن است. به لطف مقیاس پذیری بالا این پروژه، زمان انتقال بسیار کم است. Polkadot بلاک چین‌ها را به هم متصل می‌کند و آنها می‌توانند داده‌ها را تبادل کنند. در این پروژه امکان به‌روزرسانی، رفع اشکال و حل مشکلات بدون هارد فورک وجود دارد. لازم به ذکر است که در مقایسه با شبکه اتریوم، پولکادات به توسعه‌دهندگان برنامه (DApp) اجازه می‌دهد تا بلاک چین‌های خود را ایجاد کنند.

امنیت شبکه پولکادات

این شبکه جدا از ارتباطی که بین کانال‌ها برقرار می‌کند، امنیت بالایی را نیز به کاربران خود ارائه می‌دهد. سیستم مدیریت پولکادات پیچیده است و صدای کاربران نیز در این شبکه به گوش می‌رسد. توکن DOT -ارز بومی این شبکه- به شبکه Polkadot قدرت می‌دهد و برای اهداف ورود، مدیریت و اثبات سهام استفاده می‌شود.

کیف پول برای ارز دیجیتال DOT

برای ذخیره این ارز دیجیتال می‌توانید آن را در کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری ذخیره نمایید. برخی از قابل اعتمادترین کیف‌پول‌های ذخیره‌سازی ارزدیجیتال DOT عبارتند از:

  • کیف پول پولکا والت
  • کیف پول Parity Signer
  • کیف پول Mathwall
  • کیف پول Lunie 
  • کیف پول تراست والت
بلاک چین پولکادات

نتیجه‌گیری

همانطور که گفتیم، این ارز برای ارتباط بهتر، سریعتر و آسانتر از بلاک چین‌ها است. اکنون که اهداف این شبکه را می‌دانید، تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا این ارز دیجیتال ارزش خرید دارد یا خیر؟ به عهده خود شما است؛ اما بهتر است که قبل از اینکه در ارز بومی شبکه (DOT) یا هر ارز دیجیتال دیگری سرمایه‌گذاری کنید، یک سبد سرمایه‌گذاری استاندارد و یک روانشناسی معاملاتی و سرمایه‌گذاری برای خودتان تهیه کنید.

سوالات متداول

پولکادات چیست؟

پولکادات در تعریف یک بلاک‌چین چند زنجیره‌ای می‌باشد که توانای مرتبط کردن بلاک‌چین‌های عمومی و خصوصی را به یکدیگر دارد.

آیا در شبکه پولکادات ارز DOT قابل استخراج است؟

ارز پولکادات (DOT) با توجه به اینکه ماهیت شبکه‌اش مولتی چین می‌باشد، امکان استخراج آن وجود ندارد.

حراجی پاراچین پولکادات چیست؟

حراجی پولکادات یا «حراجی پاراچین» (Parachain Auctions) یک نوعی حراجی است که برای مشخص شدن بلاکچینی می‌باشد که توانایی به اتصال به زنجیره مرکزی پولکادات را دارد، می‌گویند.

تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *