ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

POC چیست؟

POC روشی برای شناسایی یا آزمایش یک ایده تجاری یا محصول خاص برای دوام آن در بازار است.

هدف POC متقاعد کردن سرمایه‌گذاران و یا خریداران بالقوه است که این ایده می‌تواند به یک سرمایه‌گذاری واقعی و سودآور تبدیل شود.

POC می تواند یک سند، اولین نمایش ویدئویی ایده یا حتی نمونه اولیه محصول باشد. در توسعه نرم افزار، Proof of Concept  بر جنبه فنی امکان سنجی یک محصول یا برنامه متمرکز است.

Proof of Concept | ابزار ترید - Abzar Trade
Proof of Concept

یک مثال برای POC

 به عنوان مثال، اگر قرار است یک ارز دیجیتال ایجاد شود، در مورد اینکه چه فناوری هایی در بلاک چین استفاده می شود، چه نرم افزار یا به روز رسانی مورد نیاز است، به نیروی انسانی نیاز است و غیره بحث خواهد شد.

در دنیایی مبتنی بر مصرف‌کننده و مبتنی بر فناوری، استارت‌آپ‌هایی که تلاش می‌کنند ایده‌های عالی را به محصولات پول‌ساز تبدیل کنند، کم نیست – اما در واقع موفقیت موضوع کاملا دیگری است.

POC چیست؟ | ابزار ترید - Abzar Trade
POC چیست؟

حدود 90 درصد استارت‌آپ‌های جدید هرگز موفق نمی‌شوند و 95 درصد محصولات جدید برای یافتن بازار تلاش می‌کنند و در نهایت با شکست مواجه می‌شوند

قبل از اینکه ریسک و هزینه توسعه یک ایده به یک محصول تجاری را بپذیرید، یک قدم مهم وجود دارد که هر کسب و کاری باید ابتدا آن را بردارد. به آن “اثبات مفهوم” یا POC می گویند.

POC چیست و چگونه انجام می شود؟

اثبات مفهوم (POC) آزمونی است که به منظور تأیید اعتبار یک محصول یا ایده برای رسیدن به مرحله تجاری سازی انجام می شود.

POC چیست و چگونه انجام می شود؟ | ابزار ترید - Abzar Trade
POC چیست و چگونه انجام می شود؟

اثبات مفهوم یک مرحله کلیدی قبل از نمونه سازی واقعی و راه اندازی یک محصول است.

POC   می تواند به شکل یک سند، یا نسخه نمایشی باشد که به سرمایه گذاران، مدیران و سایر ذینفعان بالقوه ارائه می شود تا بقای ایده را برای به دست آوردن تایید و بودجه نشان دهد.

یک گزارش POCشامل طیف وسیعی از اطلاعات و داده های آموخته شده در طول فرآیند آزمایش است، از جمله:

بازخورد مشتری

تحقیق در مورد رقبا

تحلیل کسب و کار

فرایندهای مالی پیش بینی شده

استراتژی ورود به بازار

و موارد دیگر

بسته به پیچیدگی ایده، یک POC ممکن است کم و بیش پیچیده و با جزئیات باشد. اگرچه در حالت ایده آل، تکمیل آن نباید بیش از چند هفته یا چند ماه طول بکشد.

فرآیند POC | ابزار ترید - Abzar Trade
فرآیند POC

POC  فقط تلاش برای جذب سرمایه گذاران با تبلیغات نیست. بلکه به این معناست که به همه ذینفعان ثابت کنیم که در بازار نیاز وجود دارد و این ایده مثبت ROI است.

فرآیند POC بسته به نوع محصول، پیچیدگی مرحله توسعه، مخاطب هدف مورد نظر و موارد دیگر بسیار متفاوت است.

به عنوان مثال، POC برای راه‌حل نرم‌افزاری کسب‌وکار به کسب‌وکار (B2B) باید قابلیت‌های فناوری و ویژگی‌های آن و نحوه تناسب آن با سیستم‌ها و الزامات مشتری خاص را نشان دهد.

چرا اثبات مفهوم یا POC  ضروری است؟

بسیاری از کسب و کارها در اشتیاق خود برای رسیدن به بازار، فرآیند POC را با عجله انجام می دهند یا به طور کلی از آن صرف نظر می کنند. این یک اشتباه بزرگ است. صرف زمان و منابع برای توسعه POC بخش مهمی از فرآیند توسعه است و می تواند به جلوگیری از تبدیل شدن یک محصول به یکی از اکثریت قریب به اتفاقی که در سطل زباله ختم می شود کمک کند.

در اینجا چندین دلیل وجود دارد که نشان می دهند چرا POC ضروری است:

POC  یک ایده را تایید می کند.

هدف اولیه POC این است که آزمایش کند آیا یک ایده می تواند به عنوان یک محصول قابل فروش و سودآور تحقق یابد یا خیر. آیا نیاز یا خلأ در بازار وجود دارد؟ پایگاه مشتری بالقوه چه کسی است؟ آیا سرمایه گذاری ارزشمندی است؟ آیا بازگشت سرمایه مثبت خواهد بود؟ POC به این سؤالات پاسخ می دهد و این ایده را قبل از سرمایه گذاری پول، نیروی انسانی و زمان تایید می کند.

چرا اثبات مفهوم یا POC  ضروری است؟ | ابزار ترید - Abzar Trade
چرا اثبات مفهوم یا POC  ضروری است؟

به جذب سرمایه گذاران کمک می کند

قطعا هر سرمایه‌گذاری می‌خواهد روی یک پروژه برنده سرمایه گذاری ‌کند. و لذا هیچ سرمایه‌گذار جدی، یک «ایده» را تامین مالی نخواهد کرد. یک POC اثبات می کند که این مفهوم از نظر مالی سالم است و برای جذب علاقه و بودجه از سوی سرمایه گذاران، مدیران ارشد و سایر تصمیم گیرندگان حیاتی است.

قبل از اقدام، مسائل و موانع را حل می کند.

یک POC تصویر واضحی از مشکلاتی که ممکن است در مرحله توسعه و بازاریابی ایجاد شود ارائه می دهد. به عنوان مثال، یک POC می تواند نشان دهد که نقطه درد مورد بررسی در واقع نقطه مناسبی برای پایگاه مشتری هدف نیست. این نوع مشکل را می توان در مرحله نظرسنجی، بر اساس گروه های متمرکز و بازخورد مشتری، شناسایی کرد و مفهوم را تغییر داد تا بهتر با نیاز واقعی مصرف کننده مطابقت داشته باشد.

در دراز مدت باعث صرفه جویی در پول می شود

مرحله آزمایش ممکن است نشان دهد که MVP برای برآوردن نیازها و انتظارات کاربر نهایی نیاز به تعدیل عمده دارد. حل این مسائل در طول فرآیند اثبات مفهوم بسیار ساده تر از مرحله توسعه یا تجاری سازی است، و هزینه های مربوط به آن در مقایسه با هزینه های طراحی مجدد یک نمونه اولیه یا انتشار مجدد یک محصول جدید و به روز ناچیز است.

شانس موفقیت تجاری را افزایش می دهد | ابزار ترید - Abzar Trade

شانس موفقیت تجاری را افزایش می دهد

یکا ثبات مفهوم فرصتی را برای یک “اجرای خشک” نظری فراهم می کند و هزینه ها، چارچوب های زمانی، پارامترها و الزامات توسعه محصول را بدون هیچ گونه خطری آزمایش می کند. توسعه یک محصول بسیار زمان بر و پرهزینه است. یک اثبات مفهوم کل فرآیند را از قبل تعیین می کند و فرصت زیادی را برای مرحله آماده سازی حیاتی فراهم می کند که به افزایش شانس موفقیت تجاری کمک می کند. 

یک فرصت یادگیری است

یک فرصت یادگیری است  | ابزار ترید - Abzar Trade

همانطور که اثبات مفهوم خود را توسعه می دهید، به اعماق جدیدی از محصول یا ایده خود فرو خواهید رفت. یک اثبات مفهوم عالی شامل اطلاعاتی در مورد مشخصات مشتری، برنامه‌های فروش و بازاریابی، و رقبا خواهد بود .

به عبارت دیگر، اطلاعاتی که با حرکت به سمت تاریخ راه‌اندازی، بسیار مفید خواهد بود.

اما این آموخته های تحقیقاتی به تنهایی برای حفظ رشد در دراز مدت کافی نیست.

برای کسب بهترین نتایج، باید مطمئن شوید که با شروع فروش، همه داده‌ها، تجزیه و تحلیل‌ها و ردیابی بین کانالی خود را ادغام کرده‌اید.

وقتی فقط 5 درصد احتمال موفقیت یک محصول جدید و 10 درصد احتمال زنده ماندن یک استارت آپ جدید وجود دارد، اهمیت اثبات مفهوم کاملا واضح می شود.

فرآیند اثبات مفهوم تماما در مورد ایجاد یک پرونده و نشان دادن ارزش واقعی ایده به سرمایه گذاران است.

5/5 - (3 امتیاز)
[html_block id="2301"]

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .