ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

POC چیست؟

POC

اثبات مفهوم یا proof of concept چیست؟

اثبات مفهوم  یا POC به تمرینی می‌گویند که روی تعیین وضعیت یک ایده که آیا می‌تواند به واقعیت تبدیل گردد یا نه تمرکز می‌شود. POC یا اثبات مفهوم به زبان ساده یعنی تعیین امکان‌پذیری یک ایده یا تایید آن مطابق تصوری که می‌شود.

POC روشی برای شناسایی یا آزمایش یک ایده تجاری یا محصول خاص برای دوام آن در بازار است. هدف POC متقاعد کردن سرمایه‌گذاران و یا خریداران بالقوه است که این ایده می‌تواند به یک سرمایه‌گذاری واقعی و سودآور تبدیل شود؛ برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ابزار ترید همراه باشید.

POC می‌تواند یک سند، اولین نمایش ویدئویی ایده یا حتی نمونه اولیه محصول باشد. در توسعه نرم افزار، Proof of Concept بر جنبه فنی امکان سنجی یک محصول یا برنامه متمرکز است.

یک مثال برای POC

 به عنوان مثال، اگر قرار است یک ارز دیجیتال ایجاد شود، در مورد اینکه چه فناوری‌هایی در بلاک چین استفاده می‌شود، چه نرم افزار یا به روز رسانی مورد نیاز است، به نیروی انسانی نیاز است و غیره بحث خواهد شد.

در دنیایی مبتنی بر مصرف‌کننده و مبتنی بر فناوری، استارت‌آپ‌هایی که تلاش می‌کنند ایده‌های عالی را به محصولات پول‌ساز تبدیل کنند، کم نیست – اما در واقع موفقیت موضوع کاملا دیگری است.

POC چیست؟

حدود 90 درصد استارت‌آپ‌های جدید هرگز موفق نمی‌شوند و 95 درصد محصولات جدید برای یافتن بازار تلاش می‌کنند و در نهایت با شکست مواجه می‌شوند

قبل از اینکه ریسک و هزینه توسعه یک ایده به یک محصول تجاری را بپذیرید، یک قدم مهم وجود دارد که هر کسب و کاری باید ابتدا آن را بردارد. به آن “اثبات مفهوم” یا POC می‌گویند.

POC چیست و چگونه انجام می‌شود؟

اثبات مفهوم (POC) آزمونی است که به منظور تأیید اعتبار یک محصول یا ایده برای رسیدن به مرحله تجاری سازی انجام می‌شود.

اثبات مفهوم یک مرحله کلیدی قبل از نمونه سازی واقعی و راه اندازی یک محصول است.

POC می‌تواند به شکل یک سند، یا نسخه نمایشی باشد که به سرمایه‌گذاران، مدیران و سایر ذینفعان بالقوه ارائه می‌شود تا بقای ایده را برای به دست آوردن تایید و بودجه نشان دهد.

POC چیست و چگونه انجام می شود؟

یک گزارش POC شامل طیف وسیعی از اطلاعات و داده‌های آموخته شده در طول فرآیند آزمایش است، از جمله:

 • بازخورد مشتری
 • تحقیق در مورد رقبا
 • تحلیل کسب و کار
 • فرایندهای مالی پیش بینی شده
 • استراتژی ورود به بازار
 • و موارد دیگر

بسته به پیچیدگی ایده، یک POC ممکن است کم و بیش پیچیده و با جزئیات باشد. اگرچه در حالت ایده آل، تکمیل آن نباید بیش از چند هفته یا چند ماه طول بکشد.

POC فقط تلاش برای جذب سرمایه‌گذاران با تبلیغات نیست. بلکه به این معناست که به همه ذینفعان ثابت کنیم که در بازار نیاز وجود دارد و این ایده مثبت ROI است.

فرآیند POC بسته به نوع محصول، پیچیدگی مرحله توسعه، مخاطب هدف مورد نظر و موارد دیگر بسیار متفاوت است.

به عنوان مثال، POC برای راه‌حل نرم‌افزاری کسب‌وکار به کسب‌وکار (B2B) باید قابلیت‌های فناوری و ویژگی‌های آن و نحوه تناسب آن با سیستم‌ها و الزامات مشتری خاص را نشان دهد.

چرا اثبات مفهوم یا POC ضروری است؟

بسیاری از کسب و کارها در اشتیاق خود برای رسیدن به بازار، فرآیند POC را با عجله انجام می‌دهند یا به طور کلی از آن صرف نظر می‌کنند. این یک اشتباه بزرگ است. صرف زمان و منابع برای توسعه POC بخش مهمی از فرآیند توسعه است و می‌تواند به جلوگیری از تبدیل شدن یک محصول به یکی از اکثریت قریب به اتفاقی که در سطل زباله ختم می‌شود کمک کند.

در اینجا چندین دلیل وجود دارد که نشان می‌دهند چرا POC ضروری است:

POC یک ایده را تایید می‌کند.

هدف اولیه POC این است که آزمایش کند آیا یک ایده می‌تواند به عنوان یک محصول قابل فروش و سودآور تحقق یابد یا خیر. آیا نیاز یا خلأ در بازار وجود دارد؟ پایگاه مشتری بالقوه چه کسی است؟ آیا سرمایه‌گذاری ارزشمندی است؟ آیا بازگشت سرمایه مثبت خواهد بود؟ POC به این سؤالات پاسخ می‌دهد و این ایده را قبل از سرمایه‌گذاری پول، نیروی انسانی و زمان تایید می‌کند.

به جذب سرمایه‌گذاران کمک می‌کند

قطعا هر سرمایه‌گذاری می‌خواهد روی یک پروژه برنده سرمایه‌گذاری ‌کند. و لذا هیچ سرمایه‌گذار جدی، یک «ایده» را تامین مالی نخواهد کرد. یک POC اثبات می‌کند که این مفهوم از نظر مالی سالم است و برای جذب علاقه و بودجه از سوی سرمایه‌گذاران، مدیران ارشد و سایر تصمیم گیرندگان حیاتی است.

قبل از اقدام، مسائل و موانع را حل می‌کند.

یک POC تصویر واضحی از مشکلاتی که ممکن است در مرحله توسعه و بازاریابی ایجاد شود ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، یک POC می‌تواند نشان دهد که نقطه درد مورد بررسی در واقع نقطه مناسبی برای پایگاه مشتری هدف نیست. این نوع مشکل را می‌توان در مرحله نظرسنجی، بر اساس گروه‌های متمرکز و بازخورد مشتری، شناسایی کرد و مفهوم را تغییر داد تا بهتر با نیاز واقعی مصرف کننده مطابقت داشته باشد.

در دراز مدت باعث صرفه جویی در پول می‌شود

مرحله آزمایش ممکن است نشان دهد که MVP برای برآوردن نیازها و انتظارات کاربر نهایی نیاز به تعدیل عمده دارد. حل این مسائل در طول فرآیند اثبات مفهوم بسیار ساده‌تر از مرحله توسعه یا تجاری سازی است، و هزینه‌های مربوط به آن در مقایسه با هزینه‌های طراحی مجدد یک نمونه اولیه یا انتشار مجدد یک محصول جدید و به روز ناچیز است.

شانس موفقیت تجاری را افزایش می‌دهد یک ثبات مفهوم فرصتی را برای یک “اجرای خشک” نظری فراهم می‌کند و هزینه‌ها، چارچوب‌های زمانی، پارامترها و الزامات توسعه محصول را بدون هیچ گونه خطری آزمایش می‌کند. توسعه یک محصول بسیار زمان بر و پرهزینه است. یک اثبات مفهوم کل فرآیند را از قبل تعیین می‌کند و فرصت زیادی را برای مرحله آماده سازی حیاتی فراهم می‌کند که به افزایش شانس موفقیت تجاری کمک می‌کند. یک فرصت یادگیری است

همانطور که اثبات مفهوم خود را توسعه می‌دهید، به اعماق جدیدی از محصول یا ایده خود فرو خواهید رفت. یک اثبات مفهوم عالی شامل اطلاعاتی در مورد مشخصات مشتری، برنامه‌های فروش و بازاریابی و رقبا خواهد بود.

به عبارت دیگر، اطلاعاتی که با حرکت به سمت تاریخ راه‌اندازی، بسیار مفید خواهد بود. اما این آموخته‌های تحقیقاتی به تنهایی برای حفظ رشد در دراز مدت کافی نیست. برای کسب بهترین نتایج، باید مطمئن شوید که با شروع فروش، همه داده‌ها، تجزیه و تحلیل‌ها و ردیابی بین کانالی خود را ادغام کرده‌اید.

وقتی فقط 5 درصد احتمال موفقیت یک محصول جدید و 10 درصد احتمال زنده ماندن یک استارت آپ جدید وجود دارد، اهمیت اثبات مفهوم کاملا واضح می‌شود. فرآیند اثبات مفهوم تماما در مورد ایجاد یک پرونده و نشان دادن ارزش واقعی ایده به سرمایه‌گذاران است.

نمونه هایی از اثبات مفهوم بلاک چین توسط شرکت های پیشرو

در سالهای اخیر، بلاک چین به دلیل افزایش قیمت بیت کوین مورد توجه بسیاری از مردم در سراسر جهان شد؛ و در ای شرایط جای تعجب ندارد که بسیاری از شرکت‌های دنیا، تلاش برای ایجاد یک POC بر بستر بلاک چین به منظور بهینه‌سازی روند کسب و کار خود باشند.

ولی POC بر بستر بلاک چین به چه معناست؟ به شکل ساده می‌توان گفت که اثبات مفهوم در بلاک چین فرآیند تایید یک ایده در شرایط واقعی است که دارای پتانسیل بالایی می‌باشد. هدف از آن این است که آیا یک پروژه این امکان را دارد و می‌توانید طبق برنامه عمل کند یا خیر؟. در ادامه به جالب‌ترین پروژه‌های اثبات مفهوم که توسط شرکت‌های صنایع مختلف در آن سرمایه‌گذاری شده است، نگاهی خواهیم انداخت می اندازیم.

مخابرات و اثبات مفاهیم بلاک چین در آن

 اثبات مفاهیم بلاک چین در مخابرات

درست است که صنایع مخابراتی کمی با تاخیر به استفاده از بلاک چین اقدام کرده‌اند ولی از هیجان انگیزترین موارد استفاده از این فناوری می‌باشد. 

مدیریت پرداخت‌ها و تسویه‌های بین حامل

یکی از نمونه های شاخص در اثبات مفهوم بلاک چین در صنایع مخابراتی توسط Colt و PCCW Global انجام پذیرفت. این شرکت‌ها برای کم کردن زمان صرف شده برای تسویه‌های بین حامل‌ها، تلاش‌ها و ایده‌ها، آنها را با هم ادغام نمودند. PoC بر کارآمدی، اطمینان بیشتر و مقیاس پذیری آنها در تسویه‌ها افزود. 

این حوزه همچنان نیز شامل تراکنش‌های دستی فراوانی است که هزینه فراوانی برای شرکت‌های مخابراتی در بردارد. اثبات مفهوم ارائه شده توسط بلاک چین تمام این تلاشها که صدها ساعت كار در ماه به طول می‌انجامید به كمتر از یک دقیقه كاهش داده است و تمام فرایند تسویه و تایید با قراردادهای هوشمند بر بستر بلاک چین به شکل خودکار انجام می‌پذیرد.

اثبات مفاهیم بلاک چین در فناوری‌های مالی

اثبات مفاهیم بلاک چین در فناوری‌های مالی

پلتفرم KYC مشترک

پلتفرم مشترک Know-Your-Customer (KYC) (شناختن مشتری) که یکی از بزرگترین معیارها برای شناسایی افراد به شمار می‌رود؛ یک راه‌حل بلاک چینی دارد که مزایای KYC را برای تمامی شرکت‌کنندگان در شبکه از جمله بانک‌ها، شرکت‌ها، مراجع نظارتی و ارائه‌دهندگان خدمات مالی ارائه می‌نماید. زمینه‌های کلیدی این اثبات مفهوم عبارتند از:

 • استانداردسازی جمع‌آوری و تایید نمودن اسناد و اطلاعات اصلی از تمامی مشتریان
 • خودکار نمودن کارهای معمول که با اسناد دریافتی صورت می‌پذیرد.
 • دیجیتالی نمودن اطلاعات KYC شرکت‌ها
 • افزایش اعتماد و شفافیت بیشتر در این حوزه

به عنوان نمونه، شرکت IBM پروژه مشترک KYC خود مبتنی بر اثبات مفهوم بر بستر بلاک چین را با همکاری بانک‌های Deutsche و HSBC با موفقیت به انجام رساند؛ این پلتفرم که توسط IBM راه‌اندازی شد، به طور خودکار اطلاعات مشتریان شرکت‌ها را برای بانک‌ها و موسسات مالی مدیریت می‌نماید.

بانک‌های انگلستان نیز برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در یک شبکه توزیع شده، تا حدی زیادی فرایندی مشابه PoC را ارائه نمودند که اکنون بر روی یک بلاک چین قرار دارد؛ این دفتر توزیع شده امکان به اشتراک‌گذاری ایمن اطلاعات را تنها میان افرادی که به شکل مستقیم در هر تراکنش دخالت دارند، تحویل می‌دهد.

تراکنش‌های برون مرزی

مدتی قبل، SWIFT یا Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication که شبکه‌ای ایمن جهت انتقال پول میان بانک‌ها در سطح جهانی است؛ در یک حرکت ابتکاری به منظور کاهش هزینه‌های عملیاتی پرداخت‌های برون مرزی خود، طرحی را آغاز کرد که این طرح امروزه توسط بیش از 30 بانک در سرتاسر دنیا پشتیبانی می‌گردد. POC به یکی از مشکلات رایج در بانکداری اشاره می‌کند که فقدان اطلاعات در زمان واقعی به منظور اصلاح حساب‌ها می‌باشد. 

بانک‌ها می‌بایست از طریق به‌روزرسانی بدهی، اعتبار و صورت‌های مالی پایان روز، وجه‌های موجود در حساب‌های خارج از کشور را کنترل نمایند. از جانبی دیگر، طبق گزارشات اخیر SWIFT، اثبات مفهوم یا POC عملکردهای زیر را فعال نموده است:

 • به‌روزرسانی وضعیت تراکنش‌های مالی در زمانی واقعی
 • مسیرهای شفاف و دقیق به منظور حسابرسی کامل
 • مشاهده دارایی‌های مورد انتظار و موجود فعلی
 • تایید ورودی‌های ساده حساب در بازه های واقعی زمان واقعی

نمونه‌هایی از اثبات مفهوم بلاک چین در صنایعی همچون بیمه

اثبات مفهوم بلاک چین در بیمه

بیمه نیز صنعتی دیگر است که همیشه بر واسطه‌ها تکیه نموده است و می‌تواند از امکانات شگفت‌انگیز فناوری بلاک چین استفاده نماید.

اثبات مفهوم بلاک چین در دفتر بیمه

یک شرکت نوآور (استارت‌آپ) که در حوزه بیمه در بلژیک فعالیت می‌کند در آوریل امسال یک POC راه‌اندازی نمود تا به سایر شرکت‌ها نشان دهد که موتور صنایعی همچون بیمه چگونه می‌تواند تجربه مشتری را هنگامی که از بلاک چین استفاده می‌کنند، بهبود ببخشند. طرح ارائه شده توسط این شرکت، به هر شخص اجازه می‌دهد که با وارد کردن پلاک وسیله نقلیه، وضعیت بیمه آن را بررسی نماید.

POC هایی نیز مانند این طرح می‌توانند به عنوان پایه‌ای برای توسعه تمامی محصولات بیمه عمل نمایند و در صنعت‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرند. یک نمونه عالی از چنین محصولی را می‌توان پایگاه داده توزیع شده خودروهای بیمه شده دانست که از کلاهبرداری‌های فراوان در صنعت بیمه و بازیگران بد آن جلوگیری می‌نماید.

اولین بستر بلاک چین بیمه دریایی جهان

شرکت Insurwave، یک سرمایه‌گذاری مشترک میان EY و Guardtime، از شبکه بلاک چین و قراردادهای هوشمند آن به منظور خودکار سازی بیمه‌ها در صنایع دریایی استفاده می‌نماید؛ آنچه در سال پیش، با یک طرح اثبات مفهوم آغاز گشت، اکنون به یکی از بهترین محصولات تجاری تبدیل گشته است.”مرسک” با مجموعه‌ای از بدنه‌های دریایی به توسعه Insurwave به عنوان یک مشتری آزمایشی کمک نمود. این شرکت‌ها به مواردی همچون اینترنت اشیا، شبکه بلاک چین و هوش مصنوعی به منظور اتوماسیون مراحل بیمه برای تمامی ذینفعان متکی بودند. بیمه‌گذاران اطلاعات کشتی‌های مرسک را از طریق دستگاه‌های هوشمند جمع‌آوری می‌نمودند و این اطلاعات را در یک برنامه بلاک چینی مرتب می‌کردند و از هوش مصنوعی نیز برای تجزیه و تحلیل آنها استفاده می‌نمودند. 

جمع‌بندی POC

شروع یک طرح اثبات مفهوم بر بستر بلاک چین، امروزه امکان دارد که به یکی از هوشمندترین تصمیمات در آستانه سال 2023 تبدیل گردد. همانگونه که پیشگامان این صنعت شروع به ارائه محصولات تجاری می‌نمایند، POC بر بستر بلاک چین نیز یک سرمایه‌گذاری تقریبا ایمن به حساب می‌آید. این POC است که به شما کمک می‌کند تا فرآیندهایی بهینه را هدایت نموده و پس از آن به یک راه حل کلی تبدیل نمایید.

سوالات متداول

اثبات مفهوم یا proof of concept چیست؟

اثبات مفهوم (POC) تمرینی است که در آن کار بر روی تعیین اینکه آیا یک ایده می‌تواند به واقعیت تبدیل شود متمرکز است. منظور از اثبات مفهوم، تعیین امکان‌پذیری ایده یا تأیید این است که ایده مطابق تصور عمل می‌کند.

ذکر مثال برای اثبات مفهوم یا proof of concept

اثبات مفهوم (POC) شواهدی است که از یک پروژه آزمایشی به دست می‌آید، که برای نشان دادن امکان‌پذیری ایده محصول، طرح تجاری یا طرح پروژه اجرا می‌شود. به عنوان مثال، در توسعه دارو، از آزمایشات بالینی برای جمع آوری اثبات مفهوم برای محصول نهایی استفاده می شود

POC در تجارت به چه معناست؟

اثبات مفهوم (POC) نمایش یک محصول، خدمات یا راه حل در زمینه فروش است. یک proof of concept باید نشان دهد که محصول یا مفهوم نیازهای مشتری را برآورده می کند و در عین حال یک مورد تجاری قانع کننده را برای پذیرش ارائه می دهد.

5/5 - (3 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *