ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

توکن سوزی ارزهای دیجیتال چیست و به چه علت انجام می گیرد؟

توکن سوزی ( Coin Burn ) مفهومی در بازار ارز های دیجیتال است که اگر در این زمینه فعال باشید نام آن حتما به گوشتان خورده است. توکن سوزی ارز دیجیتال عملی است که برای فعالان حوزه کریپتو سود هایی داشته و به دلایل متفاوتی انجام می گیرد. اگر میخواهید با مفهوم و نحوه توکن سوزی بیشتر آشنا شوید تا انتهای مقاله با ابزار ترید همراه باشید.

توکن سوزی چیست ؟

توکن سوزی فرآیندی است که شرکت های صادرکننده توکن برای بالا یا پایین بردن ارزش یک ارز انجام می دهند. در واقع توکن ها به شبکه ای عمومی انتقال پیدا می کند که هیچکسی به آن ها دسترسی نخواهد داشت و به اصطلاح سوزانده می شوند. این روش در واقع برای از بین بردن سکه‌های دیجیتالیست که درون شبکه ی بلاک چین در گردش هستند. در فرایند سوزاندن توکن ها به آدرسی به اسم آدرس خورنده (Eater Address) فرستاده می شود که فاقد کلید شخصی است برای همین هیچ وقت دسترسی به آنها ممکن نیست.

توکن سوزی | ابزار ترید
توکن سوزی

ارزش توکن سوزی

شرکت های سهامی عام برای کاهش تعداد سهام در گردش، سهام را بازخرید می کنند. به طور کلی، این عمل به منظور افزایش ارزش سهام و در عین حال افزایش عملکرد مالی شرکت است. متأسفانه، این عمل همیشه آن طور که در نظر گرفته شده کار نمی کند و گاهی اوقات نتیجه معکوس دارد. هنوز هیچ مدرکی مبنی بر اینکه سوزاندن توکن های ارز دیجیتال ارزش آن ارز دیجیتال خاص را افزایش می دهد وجود ندارد. این اقدام می‌تواند بر احساسات سرمایه‌گذار و کاربر تأثیر بگذارد که تأثیر بیشتری بر افزایش و کاهش قیمت‌ها دارد. اما گاهی اوقات اصلا نیازی به سوزاندن توکن نیست زیرا عوامل دیگری در افزایش قیمت دخیل هستند. به عنوان مثال بیت کوین به علت تقاضای زیادی که برای خرید دارد و همچنین محدود بودن تعداد آن در بازار ارز خود به خود باعث افزایش قیمت می شود و نیازی به سوزاندن آن نیست. اهمیت دیگر توکن سوزی ایجاد امنیت برای کاربران است به این صورت که بعضی از شرکت ها در عرضه های اولیه توکنشان توکن سوزی انجام می دهند تا تعادل بین عرضه و تقاضا حفظ شود و در نتیجه ارزش توکن مورد نظر پایین نیاید.

انواع روش های توکن سوزی | ابزار ترید
روش های توکن سوزی

نحوه توکن سوزی

تا به اینجا به مفهوم کلی این مبحث آشنا شدیم و به مزایای آن پی بردیم. حالا می خواهیم بدانیم نحوه توکن سوزی به چه صورت است؟

الگوریتم اثبات سوزاندن (Proof of Burn)

الگوریتم اثبات سوزاندن در بعضی از شبکه های ارز های دیجیتال استفاده می شود به این صورت که استخراج کنندگان و کاربران باید از بین بردن قسمتی از توکن‌هایی که در اختیار دارند را ثابت کنند. با این روش دیگر نیازی به سورس های پردازی زیاد و هشینگ نیست و فقط به توکن سوزی نیاز است. در واقع این روش راهی برای رسیدن به یک اجماع درون شبکه ای است و در آن کاربران و ماینر ها باید قسمتی از توکن های خود را بسوزانند. یکی از مزیت های این روش این است که دیگر نیاز به خرید ماینر با قیمت بالا نیست و دیگری اینکه از مصرف برق با ولتاژ جلوگیری می شود. چند مدل pob داریم که به صورت زیر هستند :

  1. بعضی از شبکه های بلاکچینی برای وارد کردن ارز جدید قسمتی از ارز ها را برای وارد شدن ارز جدید و عدم افت ارزش در قبال ارز جدید از بین می برند.
  2. برای اینکه کاربری بتواند فرآیند استخراج ارز را شروع کند باید قسمتی از توکن ها را بسوزاند.
  3. شبکه هایی که بر اساس استیکینگ فعالیت می کنند با تورم ارز مقابله خواهند کرد. برای اینکه از بعضی سرویس ها بهره مند شوند باید حقوق را مبادله کنند به طوری که موجودی ها با توجه به استیکینگ کاهش پیدا می کنند.
الگوریتم اثبات سوزاندن در توکن سوزی | ابزار ترید
الگوریتم اثبات سوزاندن (pob)

توکن سوزی شیبا اینو

شیبا اینو در بازه اخیر به عنوان یک میم کوین رشد های عجیب و غریبی رو تجربه کرد که به یکی از ۱۰ ارز پربحث در توییتر تبدیل شد و پس از این اتفاقات تیم پشتیبان این ارز اعلام کرد که این ارز درحال توکن سوزی است که سبب رشد قیمت قبل از ریزش شدید بیت کوین شد.

شیبا اینو | ابزار ترید

توکن سوزی بایننس بزرگترین صرافی ارزدیجیتال دنیا

بایننس در حال حاضر بزرگترین صرافی دنیاست. این صرافی قبل از سپتامبر 2020 با استفاده از شبکه بلاکچین اتریوم و توکن ERC-20 استفاده می کرد. از سپتامبر 2020 زنجیره هوشمند بایننس یا (BSC) را تاسیس شد و بایننس کوین های بومی چایگزین شدند.عملیات توکن سوزی بایننس هر 3 ماه یکبار برای از بین بردن تقریبا 100 میلیون توکن BNB انجام می شود که برابر با 50 درصد از تمام BNB های توزیع شده در بازار می باشد. به طور کلی تعداد رمز ارزهایی که در صرافی سوزانده می شوند طی یک بازه 3 ماهه انجام می گیرد. کل توکن های سوزانده شده توسط کاربران در واقع به عنوان تراکنش در شبکه ی بلاکچین ثبت می شود. صرافی بایننس تا به حال 17 بار توکن سوزی موفق داشته است و این را هم میتوان یکی از عوامل افزایش قیمت بایننس کوین دانست

توکن سوزی بایننس | ابزار ترید
توکن سوزی بایینس (Binance)

روند توکن سوزی بایننس

مراحل سوزانده شدن توکن توسط یک کاربر به صورت زیر است :

در مرحله اول کاربر که نگه دارنده ارزدیجیتال است و سوزاندن مقدار توکن موردنظر را به تابع سوزاندن اعلام می کند.

قرارداد هوشمند، موجود مقدار توکن ها و اعتبار آنها را بررسی می کند.

اگر کاربر عدد صفر یا منفی وارد کرده باشد و موجودی کافی در والت خود نداشته باشد، عملیات توکن سوزی متوقف خواهد شد.

در نهایت اگر موجودی کافی بود مقدار توکن مورد نظر از والت کاربر کسر شده و از چرخه بازار خارج خواهند شد.

شرکت ارز های ریپل و استلار نمونه هایی دیگری هستند که توکن سوزی انجام داده اند.

ممنون که تا انتهای مقاله ما را همراهی کردید. امیدواریم به خوبی با مفهوم توکن سوزی و فرآیند آن آشنا شده باشید. نظرات خود را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)
[html_block id="2301"]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .