ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور ema (مقاله اندیکاتور چیست)

کلمه اندیکاتور که یکی از پرکاربردترین اصطلاحات بورسی است که توسط افراد یا شرکت‌های علاقه مند به بورس و امور مالی شنیده شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل اینکه کلمه‌ای با منشأ خارجی است، به راحتی قابل درک نیست. Indicator چیست؟ ما پاسخ این سوال را برای شما در ابزار ترید گردآوری کرده ایم.

معادل فارسی اصطلاح اندیکاتور به معنی نشانگر است. از سوی دیگر منظور از Indicator به معنای راهنمایی مردم با دادن بخشنامه‌های مختلف در هر موضوعی است. علاوه بر این، indicator یک ابزار فنی برای هدایت بازار سهام نیز می‌باشد.

آشنایی با مفهوم دقیق اندیکاتور

Indicator ها شاخص‌های فنی هستند که می‌توانند در حین انجام تحلیل تکنیکال در بازار فارکس به سرمایه گذاران کمک کنند. با بررسی اندیکاتورها می‌توان جهت بازار را پیش بینی کرد و با نمودارهای ترسیم شده آن را پشتیبانی کرد. اگر Indicator ها به تنهایی استفاده شوند، به احتمال زیاد نتایج اشتباهی به همراه خواهند داشت.

بنابراین استفاده از آنها به عنوان مکمل مفید است. کاری که شاخص‌ها به طور کلی انجام می‌دهند این است که با نگاه کردن به داده‌های گذشته، ایده‌ای از جهت روند بازار در آینده ارائه می‌دهند.

آشنایی با مفهوم دقیق اندیکاتور

ریاضیات پشت شاخص‌ها چندان پیچیده نیست. حتی میانگین‌های متحرک ساده نیز در این موضوع، یعنی در تحلیل تکنیکال، جایگاه مهمی دارند. به طور خلاصه، در شرایط امروزی، Indicatorها را می‌توان به عنوان نمایش گرافیکی برخی از محاسبات ریاضی به حساب آورد. شاخص‌ها با توجه به کاری که انجام داده اند به دسته‌هایی تقسیم می‌شوند.

استفاده از شاخص‌های بسیار متفاوت از دسته‌های مختلف می‌تواند پیش بینی‌های بسیار بهتری در مورد قیمت‌های آینده ارائه دهد. به عنوان مثال، به لطف شاخص‌های تجارت، می‌توان تحلیل‌هایی با نرخ سود بسیار بالاتر انجام داد.

اندیکاتور چه کاری انجام می دهد؟

اندیکاتورها به‌عنوان شاخص‌هایی ظاهر می‌شوند که افراد یا شرکت‌هایی را که سرمایه‌گذاری می‌کنند، با دقت دنبال و مورد بررسی قرار می‌دهند. این Indicator ها که از لحاظ فنی همراه با تحلیل استفاده می‌شوند، برای هدایت حرکت قیمت در بازار، داده‌های حجم و تحلیل جهت بازار خدمت می‌کنند.

شاخص‌هایی که از نظر فنی برای تجزیه و تحلیل استفاده می‌شوند، به شرکت‌ها این امکان را می‌دهند که نه تنها در مورد بازار فعلی، بلکه در مورد بازار آینده نیز اطلاعاتی داشته باشند. که برای سرمایه گذاران بسیار مفید خواهد بود. شاخص‌هایی که می‌توانند دید کلی در مورد پیش بینی قیمت‌های آتی ارائه دهند، تا حد زیادی نتیجه مثبت سرمایه‌گذاری‌ها را ارائه می‌دهند.

با توجه به تمامی این جنبه‌ها می‌توان گفت که اندیکاتورها یک مدل سازی ریاضی ضروری برای افراد علاقه مند به بازار سهام و امور مالی هستند.

انواع اندیکاتور

۱. RSI

معنی فارسی اندیکاتور RSI، شاخص قدرت نسبی است. می‌توان گفت که ابزار مشتقه یا ابزارهایی که دارای RSI هستند، بیش از حد خرید و فروش می‌شوند و یا به عبارتی شاخصی است که سرمایه گذاران را تا حد زیادی راهنمایی می‌کند.

شاخص قدرت نسبی یکی از شناخته شده‌ترین Indicator ها است. در اوایل دهه 1970 محبوبیت یافت و توسط J. Welles Wilder Jr توسعه یافت.

اندیکاتور RSI

مقدار RSI  21  روزه به عنوان ضریب مجموع نرخ‌های افزایشی 21 روز گذشته و مجموع نرخ‌های کاهشی 21 روز گذشته درک می‌شود. علاوه بر این، برخی نرمال‌سازی‌ها انجام می‌شود که به مقیاس ساده نشانگر کمک می‌کند.

RSI در مقیاس 0 تا 100 نمایش داده می‌شود. هنگامی که RSI به محدوده بالای 70 حرکت می‌کند، نشانگرِ این است که وضعیت خرید در بازار بیش از حد شده است. مقادیر زیر 30 به طور مشابه به عنوان یک وضعیت فروش بیش از حد تفسیر می‌شوند.

این اندیکاتور اغلب بازار را هدایت می‌کند. بالا و پایین‌ها اغلب در RSI زودتر از بازار کلی دیده می‌شوند. واگرایی‌هایی که بین روند RSI و بازار شکل می‌گیرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اغلب این واگرایی‌ها نشان دهنده یک نقطه عطف در بازار است.

 برای مثال، زمانی که RSI در حال افزایش است، اما در همان زمان بازار ثابت یا کاهش می‌یابد. برعکس، زمانی که RSI در حال کاهش است، در حالی که بازار ثابت است یا در حال افزایش است، واگرایی وجود دارد.

۲. اندیکاتورهای MACD

  اندیکاتورهای MACD به ویژه اخیرا بسیار محبوب شده اند و به عنوان اندیکاتوری ظاهر شده اند که اکثر سرمایه گذاران به آن توجه می‌کنند. هنگامی که این شاخص با دادن جهت به سرمایه گذاران، در دوره‌های فعالیت بازار تجزیه و تحلیل می‌شود، سیگنال‌هایی مانند خرید و فروش یا عدم تطابق منفی را نشان می‌دهد.

  از سوی دیگر اندیکاتور CCI متفاوت از سایرین ظاهر شده و در راس شاخص‌های ترجیحی بازار قرار دارد.

  اندیکاتورهای MACD

  شاخص‌های فنی متعلق به حوزه تکنیک بازار هستند. آنها به ارزیابی بازار کمک می‌کنند و یک مزیت قاطع نسبت به تکنیک نمودار ارائه می‌دهند: از آنجایی که آنها بر اساس یک فرمول ریاضی هستند، بسیار هدفمندتر از نمودارهای ایجاد شده به صورت دستی هستند.

  جمع بندی

  وضعیت فنی بازار با اندیکاتورها سنجیده می‌شود. مزیت شاخص‌های فنی در عینیت آنها نهفته است. یکی از مزایای این عینیت مربوط به سیستم‌های معاملاتی خودکار است. به این ترتیب که، تصمیمات معاملاتی بر اساس یک سیستم قانونی گرفته می‌شود. این سیستم مجموعه‌ای از (معمولا چندین) شاخص را تعریف می‌کند که بیانیه و هدف خاصی را بیان می‌کند.

  در ساده‌ترین شکل خود، یک سیستم معاملاتی خودکار می‌تواند به عنوان مثال، باز شدن یک موقعیت خرید را نشان دهد. سیستم‌های معاملاتی خودکار این امکان را فراهم می‌کنند که در بازار عاری از احساسات و کاملا با عقل و منطق عمل کنید. سیستم‌های معاملاتی خودکار را می‌توان با Indicator‌ها راه‌اندازی کرد.

  اساس شاخص‌ها همیشه خود بازار است. هیچ شاخصی وجود ندارد که بتواند با اطمینان کامل به تحولات آینده بازار اشاره کند. Indicator‌ها تنها یکی از چندین مؤلفه تحلیل فنی بازار هستند. تقریبا هر نرم‌افزار معاملاتی مجموعه‌ای غنی از شاخص‌های فنی را ارائه می‌دهد.

  سوالات متداول

  اندیکاتور چیست؟

  واژه «Indicator»، به معنای شاخص و نشانگر می‌باشد. اندیکاتورها را می‌توانیم ابزارهایی بدانیم که با اعمال یک‌سری روابط و معادلات ریاضی از قبل تعیین شده، بروی قیمت آن دارایی یا حجم معاملات آن و در بعضی موقع هر دو آنها، شکل می‌گیرند و از این ابزارها برای هشدار، پیش‌بینی و تایید تحلیل تکنیکال نیز استفاده می‌شود.

  بهترین اندیکاتور برای معاملات در بازار ارزهای دیجیتال کدام است؟

  در بازار ارزهای دیجیتال موردی به عنوان بهترین Indicator معنایی خاصی نمی‌دهد. بلکه این معامله‌گران و تریدها هستند که بر اساس استراتژی و روانشناسی معاملاتی خود، اندیکاتور موردنظرشان را برمی‌گزینند.

  5/5 - (2 امتیاز)
  تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
  تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *