ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

آلت کوین چیست؟

altcoin

آلت کوین یکی از پر استفاده‌ترین  اصطلاحاتی است که در دنیای ارز دیجیتال وجود دارد است. به صورت کلی به همه ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین، الت کوین می‌گویند. در این مقاله از ابزار ترید، قصد داریم که بررسی تاریخچه، چیستی و برترین آلت کوین‌ها بپردازیم.

آلت کوین به زبان ساده به چه معناست؟

آلت کوین Altcoin)) را یک کلمه ترکیبی از دو واژه  alternative (به معنی جایگزین) و Coin (به معنای  سکه) است. به همین دلیل به تمامی ارزهای دیجیتال که جایگزین بیت کوین می‌باشد، آلت کوین می‌گویند. الت کوین‌ها نیز همانند بیت کوین از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌نمایند؛ اکثر این کوین‌ها با پشتوانه روانی موفقیت بیت کوین که در جامعه به وجود آمده است، تشکیل شده‌اند و سعی می‌کنند که رفع محدودیت ها و بهبود آن توجه افراد زیادی را جذب نمایند.

آلت کوین به زبان ساده به چه معناست؟

تاریخچه الت‌کوین‌ها

اولین آلت کوین با نماد مختصر NMC به نام نیم کوین در تاریخ آوریل 2011 مبتنی بر کدهای بیت کوین طراحی، اجرا و به صورت عمومی عرضه شد و از روزی که نیم کوین معرفی شد تا به کنون، بیشتر از هزاران نوع ارز دیجیتال ساخته، و به صورت عمومی عرضه شده‌اند. هدف از ایجاد نخستین Altcoin، بهبود محدودیت سرعت تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین بود؛ ولی امروزه این ارزها با توجه به هدف پروژه و توسعه‌دهندگان آن، اهداف متفاوت و در بعضی مواقع جذاب را زیر نظر دارند. در دنیای ارزهای دیجیتال که امروزه وجود دارد ارزش بازار الت کوین‌ها بخش عظیمی را تشکیل می‌دهند و ارزش این ارزها به بیش از 1 میلیارد دلار می‌رسد.

مقایسه آلت‌کوین و بیت کوین

در زمان های گذشته، اکثر آلت کوین‌ها از قوانین بیت کوین به عنوان یک نمونه موفق و شاه بازار پیروی می‌کردند؛ ولی دنیای امروزی ارزهای دیجیتال، دیگر از ویژگی‌های رمز ارز بیت کوین پیروی نمی‌کنند و پیشرفت‌های این حوزه سبب شده است که تمرکز هدف بعضی از رمز ارزها بر روی هدف های بیت کوین نباشد.

ولی به دلیل اینکه زمان طراحی و عرضه آنها نسبت به بیت کوین در سال‌های اخیر بوده؛ اکوسیستم آنها نسبت به بیت کوین پیشرفته‌تر هستند و از فناوری بهتری در آنها استفاده شده است؛ از نظر هزینه و سرعت در تراکنش‌ها عملکردی بهتر از بیت کوین دارد.

مقایسه آلت‌کوین و بیت کوین

مزایا و معایب آلت کوین ها

به صورت کلی هر پروژه ارز دیجیتال دارای مزایا و معایبی است؛ ولی به طور کلی مزایا و معایب الت کوین‌ها را میتوان. در لیست زیر خلاصه نمود:

  • کارمزد کمتر: کارمزد تراکنش‌ میان آدرس های بعضی از Altcoin کمتر از انتقال در شبکه بیت کوین می‌باشد.
  • بهبود مشکلات شبکه بیت کوین: یکی از اهدافی که Altcoin ها با آن شروع به کار کردند، رفع مشکلات شبکه بیت کوین اعم از سرعت پایین تراکنش ها، هزینه و سختی بالا استخراج و غیره، بود تا بتوانند عملکرد ارزهای دیجیتال را بهبود بخشند.
  • ایجاد فضایی رقابتی: بدون وجود الت کوین ها و ارزهای دیجیتال جایگزین بیت کوین، این بازار تا این حد از پیشرفت را ممکن نبود به خود ببیند.

معایب الت‌کوین:

  • نوسان و ارزش قیمتی ناپایدار: نوسانات شدید قیمتی در ارزهای جدید فراوان است و به طبع، ریسک سرمایه‌گذاری در این ارزها از سایرین بیشتر است.
  • کلاهبرداری با ویژگی حریم خصوصی: بیت کوین که اولین و معتبرترین ارز دیجیتال در بازار است ولی سایر رمز ارزها، به خصوص آنهایی که به نقلی در این بازار تازه وارد هستند، احتمال اینکه درگیر مسئله کلاهبرداری شوند، بیشتر است.
  • وابستگی بازار به قیمت بیت کوین: قیمت الت‌کوین‌ها بسیار به نوسانات قیمت بیت کوین وابسته می‌باشد. این وابستگی به معنی این است که نوسانات قیمت بیت کوین تاثیری مستقیم و سریع بر سایرین دارد.

انواع آلت کوین های بازار ارز دیجیتال

امروزه با در نظر گرفتن هدف و مقصود یک پروژه رمز ارزی، تمام آلت کوین را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم‌بندی نمود:

توکن ها و کوین های دیجیتال: ارزهای دیجیتال معمولی که به صورت معمول دارای نوسان زیادی هستند مانند اتریوم، ریپل و ترون که در این دسته بندی قرار می‌گیرد.

استیبل کوین ها: ارزهای دیجیتالی که همواره ارزش و قیمت آن‌ها نسبتا ثابت و پایدار می‌باشند و با هدف کاهش ریسک در این بازار عرضه عمومی شده اند. USDT و USDC از مشهورترین استیبل کوین‌های بازار هستند.

انواع آلت کوین های بازار ارز دیجیتال

معرفی ۳ ارز دیجیتال برتر بازار

در پایان این مقاله از ابزار ترید قصد داریم به بررسی و معرفی 4 مورد از برترین ارزهای دیجیتال این بازار بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

اتریوم

اتریوم یک بلاک چین غیر متمرکز با ویژگی پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و نرم افزارهای غیرمتمرکز (dapp) است. بسیاری از تحلیلگران این حوزه اتریوم را بهترین جایگزین برای بیت کوین می‌دانند. همچنین بعد از بیت کوین، ارزنده‌ترین ارز بازار، اتریوم است. 

بایننس کوین

در اوایل سال 2017، بایننس کوین یا BNB از جانب صرافی ارز دیجیتال بایننس معرفی و عرضه شد. بلاک چین اختصاصی بایننس BEP20 نام دارد. طبق برنامه ریزی آن کلا 200 میلیون بایننس کوین وجود دارد که 100 میلیون در زمان عرضه اولیه بین کاربران آن تقسیم شد.

تتر

ارز دیجیتال تتر، محبوب‌ترین و معتبرترین استیبل کوین بازار می‌باشد. قیمت هر واحد تتر معادل یک دلار ایالات متحده آمریکا است. میزان حجم معاملات تتر روزانه تمام ارزهای دیجیتال حتی بیت کوین بیشتر است. این ارز در میان کاربران به عنوان یک ارز برای حفظ ارزش پول و سرمایه در تنش‌های بازار به حساب می‌آید.

جمع بندی

همانطور که به آن پرداختیم، آلت کوین‌ها در ابتدا جایگزینی برای بهبود بیت کوین بودند و با ظهور و مقبولیت آن در جامعه، بازار ارزهای دیجیتال شاهد رقابتی داغ تر و سخت‌تر شد.

لازم به ذکر است که حتما قبل از سرمایه‌گذاری یا خرید یک رمز ارز، در خصوص پروژه و اعتبار آن تحقیقات کافی را انجام دهید.

لازم به ذکر است که حتما قبل از سرمایه‌گذاری یا خرید یک رمز ارز، در خصوص پروژه و اعتبار آن تحقیقات کافی را انجام دهید.

سوالات متداول

چرا آلت کوین‌ها متولد شدند؟

ارز دیجیتال بیت کوین به عنوان یک سیستم مستقل، غیرمتمرکز برای انتقال پول بود که متفاوت از سایرین عمل می‌کرد. در همین جهت آلت کوین‌ها هم آمدند تا اینکه مشکلات موجود در شبکه اولین رمزارز دنیا را حل کند بتواند با افزودن قابلیت های دیگر به آن شبکه ای کامل‌تر بسازد.

دسته بندی کلی آلت کوین‌ها به چه شکل است؟

به‌طور کلی چند دسته‌بندی اجمالی آلت‌کوین‌ها را می‌توان با نام‌های میم‌کوین، استیبل‌کوین و توکن حاکمیتی معرفی نمود.

بهترین آلت کوین جهت سرمایه‌گذاری چیست؟

مشخص نمودن بهترین Altcoin برای سرمایه‌گذاری در فضای امروزی مارکت که هزاران آلت کوین وجود دارد؛ کاری تقریبا نشدنی است ولی می‌توان برای آنها از متغیرهای متفاوتی برای یافتن و انتخاب آلت‌کوین‌های مناسب به‌منظور سرمایه‌گذاری استفاده نمود.

سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین بهتر است یا آلت کوین‌ها ؟

تجربه سالیان اخیر نشان داده است که مارکت ارزهای‌دیجیتال به صورت کلی پیرو و دنباله‌رو ارز دیجیتال بیت کوین است. در زمان‌‌ ریزش قیمتی بیت کوین، قیمت تمامی آلت کوین‌ها نیز کاهش میابد و هنگام صعودی شدن قیمت بیت کوین، قیمت سایر ارزها نیز افزایش پیدا می‌کند. تفاوت اصلی این نوسان قیمت در Altcoinها نسبت به ارز دیجیتال بیت کوین افزایش دامنه نوسانات است و معمولا تغییر 5 درصدی در قیمت بیت کوین، می‌تواند سبب تغییر حدودا 20 درصدی و حتی بیشتر در سایر ارزها و آلت‌کوین‌ها شود.

4.5/5 - (2 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *