ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

چین لینک (Chainlink) چیست؟

Chainlink

یکی از ارزهای دیجیتالی که بر سر زبان‌ها افتاده، چین لینک (Chainlink) می‌باشد. این ارز دیجیتال، بلاک چین را به دنیای واقعی مرتبط می‌نماید. این ارز دیجیتال در واقع یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز می‌باشد که قابلیت اتصال داده‌هایی خارج از دنیای بلاکچین را به قراردادهای هوشمند اتریوم فراهم می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ارز و پروژه آن با ابزار ترید همراه باشید.
(اوراکل نوعی نرم افزار می‌باشد که داده‌های خارجی را به زبانی قابل فهم و ساده برای قراردادهای هوشمند تبدیل می‌نماید.)

توضیح چین لینک به زبان ساده

برای فهم ساده‌تر می‌توان این ارز دیجیتال را جمعی از افراد مشهور و برجسته جامعه دانست که در پی نزدیک نمودن مباحث دنیا به حقیقت می‌باشند. توافق‌نامه‌ها به شکل خودکار توسط قراردادهای هوشمند در بلاک چین وارد می‌شوند. این قراردادها، اطلاعات را بازیابی می‌نماید و درصورت که تحقق شرایط مدنظر را داشته باشند، آنها را به اجرا در خواهند آورد.

یکی از اصلی‌ترین و بزرگترین چالش‌های قراردادهای هوشمند، مشکل اتصال داده‌های off-page با on-chain می‌باشد. چونکه بلاک چین راهی برای دسترسی به داده‌های خارج از آن ندارد. این ارزدیجیتال در تلاش است تا اینکه از طریق ایجاد یک اوراکل غیرمتمرکز به سراغ حل این چالش در دنیای ارزهای دیجیتال برود.

توضیح چین لینک به زبان ساده

اوراکل تامین کننده دیتاهای خارجی برای قراردادهای هوشمند می‌باشد. اوراکل تنها یک مدل از منابع می‌باشد که همین موضوع سبب ایجاد مشکلاتی خواهد شد. در صورتی که یک اوراکل اطلاعات غلطی ارائه نماید، تمام سیستم‌هایی که به آن اوراکل اعتماد می‌نمایند، از شبکه خارج می‌شوند. چین لینک نیز برای حل این مشکل اوراکل خلق شد.

نحوه عملکرد چین لینک

چین لینک اطلاعات وارد شده را به قراردادهای هوشمند از طریق شبکه‌ای از گره‌های قابل اعتماد تبدیل می‌نماید. به عنوان مثال، یک قرارداد هوشمند نیاز به اطلاعات جهان واقعی دارد و برای آن یک درخواست ارسال می‌نماید؛ پروتکل چین لینک این درخواست را ثبت کرده و آن را به نودهای چین لینک ارسال می‌نماید تا پیشنهادهای خود را در این رابطه بررسی کند.

تایید اطلاعات ثبت شده از چندین منبع توسط چین لینک سبب می‌شود که فرآیند قدرتمندتر از قبل انجام شود. این ارز دیجیتال و پروژه آن با بهره‌گیری از یک سامانه تایید اعتبار داخلی، این امکان را فراهم می‌کنند که با دقت نسبتا بالایی منابع را اعتمادسنجی نماید که این اتفاق منجر به افزایش دقت فعالیت‌ها و نتایج آن تا حد مطلوبی می‌شود. همچنین این نوع کار سبب می‌شود که قراردادهای هوشمند از انواع و اقسام حملات محافظت شوند.

کاربرد ارز LINK

طبق فرآیندی که تعریف شده است، قراردادها که درخواست اطلاعات را ثبت کرده بودند، به ازای دریافت خدمات می‌بایست به نود‌های چین لینک، ارز LINK را پرداخت نمایند. قیمت ارز نیز بر اساس شرایط لحظه‌ای بازار توسط اپراتورهای مشخص می‌شود.

نحوه عملکرد چین لینک

همچنین اپراتورها، برای آسان‌سازی فرایند و اطمینان بیشتر از تعهد بلند مدت به پروژه ارز LINK را در شبکه استیک می‌کنند. اپراتورها نیز همانند الگوریتم بیت کوین، ارز LINK را به عنوان پاداش دریافت می‌نمایند.

درکی بهتر از قراردادهای هوشمند در چین لینک

همانگونه که اشاره کردیم، این قراردادها، از پیش تعیین شده روی بستر بلاک چین‌ می‌باشند که بعد از ارزیابی اطلاعات درصورت فراهم شدن امکانات آن بطور خودکار به اجرا در خواهند آمد. به عنوان مثال سرمایه‌گذاری‌های گروهی را در نظر بگیرید. درصورتی که واریز مقدار مشخصی ارز ETH تا تاریخی مشخص در یک قرارداد هوشمند، این پرداخت به افراد گردآورنده آن انجام می‌شود. در غیر آن پرداخت به اهداکنندگان عودت داده خواهد شد.

قراردادهای هوشمند که بر روی بلاک چین می‌باشند، برای تمامی افراد قابل مشاهده است؛ همچنین غیرقابل تغییر هستند چونکه این قراردادها ارائه شده سطح بالایی از اعتماد را در میان کاربران تضمین می‌نماید. همچنین این مدل از قراردادها درصورتی که پارامترها آن برآورده شود، می‌تواند با دقت بالایی توافقنامه را اجرا نماید.

یکی از بزرگترین محدودیت‌های در استفاده گسترده از این قراردادهای هوشمند، اتصال منابع و اطلاعات خارجی به بلاک چین می‌باشد که این قراردادها، به زبانی مشترک می‌باشد که چین لینک مدعی است که در تلاش برای رفع این مشکل راهکارهایی را دارد.

مزایای چین لینک

چین لینک به دلیل پشتیبانی از تکنولوژی اوراکل، انقلابی شگرف در حوزه‌های صنعتی و اقتصادی ایجاد نموده است.

مزایای چین لینک

چند مورد از مزیت‌هایی این رمزارز را باهم مرور کنیم:

 • تعامل ارز دیجیتال LINK و شبکه آن با بلاک چین‌های مختلف با قابلیت‌های متفاوت
 • علی‌رغم رشد قیمتی بالای ارز دیحیتال LINK، برخی از کارشناسان هنوز هم معتقدند که این ارز دیجیتال پتانسیل رشد و افزایش قیمت زیادی را داراست و فضایی مناسب به منظور سرمایه‌گذاری می‌باشد.
 • تیم توسعه‌دهنده و پشتیبانی آن متشکل از افراد مجرب و فعال می‌باشد
 • دسترسی به این رمزارز برای تمامی افراد امکان پذیر می‌باشد و همچنین اطلاعات تثبیت شده در آن غیرقابل تعویض و تغییر می‌باشند؛ همین امر هم سبب شده که اعتماد کاربران نسبت به این پروژه افزایش یابد.
 • چین لینک طبق آخرین آمار با بیش از 150 شرکت معتبر درحال همکاری می‌باشد و این تعداد رو به افزایش می‌باشد.

چگونه چین لینک به دست بیاوریم؟

ارز دیجیتال چین لینک (LINK) همانند سایر رمز ارزها قابل استخراج نیست و این ارز دیجیتال را از راه یک API مرتبط با شبکه چین لینک با کمک مبادله اطلاعات و همچنین خدمات خارج از زنجیره بدست بیاورید.

کیف پول ارز دیجیتال چین لینک

کاربران می‌توانند بسته به میزان سطح امنیت و امکانات مورد انتظار خود از کیف‌پول‌های موجود استفاده نمایند، در ادامه به انواع کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری به منظور نگهداری از دارایی‌های دیجیتال خود خواهیم پرداخت.

برخی از کیف پول‌های پیشنهادی این ارز دیجیتال را می‌توان موارد زیر دانست:

 • Trust Wallet (نسخه موبایل)
 • Coinbase Wallet (نسخه موبایل)

کیف پول سخت افزاری همانند:

 • Ledger nano x
 • Ledger nano s
 • Trezor
 • Keepay

کیف پول‌های نرم افزاری و دسکتاپ

 • Myetherwallet
 • Exodus

سرمایه‌گذاری امن و سودمند در ارز LINK

طبق آمار و ارقام موجود، هنوز غول‌های سرمایه‌گذاری بر روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری ننموده‌اند و درحال حاضر این ارز دیجیتال در دست سرمایه‌گذارانی با دارایی‌های کوچک و سبد‌هایی با سرمایه کوچک، درحال گردش می‌باشد. چونکه فناوری در این ارز دیجیتال مداخله دارد، کارشناسان این حوزه آینده‌ای روشن را برای آن پیش‎بینی می‌نمایند.

سرمایه‌گذاری امن و سودمند در ارز LINK

بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان ارزهای دیجیتال معتقد هستند که این ارز دیجیتال ویژگی‌های مهم و کاربردی برای رشد و موفقیت چشمگیری در آینده‌ای نه چندان دور دارد. همچنین این ارز دیجیتال با بسیاری از شرکت‌ها مشارکت می‌نماید و درحال توسعه حوزه فعالیت‌های خود می‌باشد که نویدی به آینده خوبی می‌دهد.

برخی از شرکت‌های همکار با پروژه چین لینک

طبق گفته‌های اخیر، حدود 150 شرکت بین‌المللی با این پروژه درحال همکاری‌ می‌باشند که 3 شرکت از میان آنها را نام می‌بریم:

 • سوئیفت (swift) که وظیفه نظارت و کنترل شبکه تعاملات مالی بین بانکی در سطوح بین‌المللی را داراست.
 • Request Network که یکی از صرافی‌های معتبر به منظور تبادل ارزهای فیات با ارزهای دیجیتال پایه است.
 • Wanchain یک پلتفرم به منظور ایجاد تعامل میان ارزهای دیجیتال مختلف است.

سوالات متداول

چین لینک چیست؟

رمزارز چین لینک (Chainlink) یک اوراکل غیرمتمرکز است که دیتاهای خارجی را برای قراردادهای هوشمند اتریوم فراهم می‌نماید. چین‌لینک یک پروژه متن باز است که در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ برای ارتقای مکانیسم قرارداد هوشمند در دنیای کریپتو آغاز به کار نمود.

آیا چین لینک سرمایه گذاری مناسبی است؟

پاسخ به این سوال بستگی به استراتژی شما در معاملات یا سبد سرمایه‌گذاری خود در طول مدت‌های طولانی دارد و این ارز را از سبد شما حذف یا به آن اضافه می‌کند

چه چیزی در مورد چین لینک خاص می‌باشد؟

از جایی که تقاضا برای محصولات و خدمات غیرمتمرکز در حال افزایش می‌باشد، Chainlink خود را به عنوان شبکه غیرمتمرکز اوراکل (DON) به منظور ادغام داده‌های دنیای واقعی در قراردادهای هوشمند به شکلی کارآمد و ایمن معرفی نموده است.

تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *