ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

مونرو چیست؟

Monero

ارز مونرو چیست؟

ارز مونرو را می‌توانیم یک نوآوری خلاقانه در دنیای بلاک چین در کنار ویژگی‌های عدم تمرکز، ناشناسی و حریم خصوصی بالا بدانیم زیرا که بسیاری از کاربران دنیای ارزهای دیجیتال، همواره ترجیح داده‌اند که به دلایلی مختلف همانند امور مالیاتی، معاملات خود در این بازار، به شکلی انجام نمایند تا اینکه قابل پیگیری نباشد.

قبل از اینکه درباره چیستی مونرو صحبت کنیم، بیایید کمی درباره دلایل ایجاد این ارز دیجیتال بدانیم. بلاک چین‌های عمومی مانند بلاک چین بیت کوین ذاتا شفاف هستند. برای اینکه بلاک چین‌ها در یک محیط غیرمتمرکز کار کنند، هر فرد یا آدرس باید بتواند به طور مستقل تمام تراکنش‌های خود را تأیید کند و در همین حال، تمام اطلاعاتی مانند تراکنش (گیرنده و فرستنده) و مبلغی که باید منتقل شود در شبکه ثبت و در دسترس قرار گیرد.

این قابلیت زیرساختی، مزایای زیادی را ارائه‌ می‌دهد اما به طور جدی، حریم خصوصی و ناشناس بودن را به خطر‌ می‌اندازد. ناظران می‌توانند تراکنش‌ها و آدرس‌های بلاک چین را برای یافتن نام صاحبان آدرس پیوند دهند. اما در بین این ارزهایی، این مشکل را حل کردند. حریم خصوصی‌ می‌تواند یک گزینه عالی برای هر کسی باشد که‌ می‌خواهد ناشناس بودن در حوزه مالی را به صورت واقعی تجربه و آن را حفظ کند. اما وقتی صحبت از رمزارزهای خصوصی‌ می‌شود، تعداد کمی از آنها به اندازه مونرو شناخته شده و قابل استفاده هستند.

مونرو به چه معناست؟

مونرو که در انگلیسی به آن Monero‌ می‌گویند؛ یک ارز دیجیتال با ویژگی‌هایی همچون منبع باز بودن شبکه و حداکثر حریم خصوصی است که در سال 2014 معرفی و راه‌اندازی شد. به دلیل خواص جذابی که دارد به عنوان یک ارز داغ و بحث برانگیز در دنیای ارزهای دیجیتال شناخته‌ می‌شود. در این مقاله از ابزار ترید سعی داریم تا شما را با جزئیات بیشتری از مونرو آشنا نماییم و در مورد تاریخچه آن، نحوه استخراج، استخرهای آن، تفاوت آن با ارز‌های بزرگ مانند بیت کوین، ویژگی‌های آن و … صحبت خواهیم کرد.

مونرو به چه معناست؟

مروری کوتاه بر تاریخچه XMR

در جولای 2012، ارز دیجیتال بیت کوین برای اولین بار از پروتکل CryptoNote استفاده کرد. کریپتونوت یک پروتکل لایه‌ای کاربردی است که پایه و اساس بسیاری از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بوده است.

XMR یک فورک از بیت کوین است که به دنبال شایعات مربوط به ارز‌های بیت کوین از پیش استخراج شده ایجاد شده است. زنجیره جداگانه بایت کوین، بیت مونرو (Bitmonero) نام داشت که بعدها به Monero تغییر نام داد. مونرو در زبان اسپرانتو به معنای واحد پول است. در این بلاک چین جدید، هر ۲ دقیقه یک بلاک جدید استخراج‌ می‌شود و به زنجیره اصلی اضافه‌ می‌شود.

مونرو (XMR) یک پروژه متن باز است که توسط یک تیم 7 نفره مدیریت‌ می‌شود. از آنجایی که هدف اصلی این پروژه ناشناس ماندن است، 5 نفر از آنها ناشناس هستند و 2 نفر دیگر هویت خود را فاش کرده‌اند، آنها دیوید لاتاپی و ریکاردو اسپانی هستند.

علاوه بر تیم اصلی 7 نفره، بیش از 30 نفر به عنوان توسعه دهنده و 420 نفر به عنوان سایر مشارکت‌کنندگان در بخش‌های مختلف این پروژه حضور دارند.

Monero چگونه کار‌ می‌کند؟

این ارز دیجیتال مبتنی بر یک پروتکل رمزگذاری شده، چند لایه و کاربردی است که بر بخش محرمانه این ارز با امضاهای حلقوی تمرکز دارد.

مفهوم و ایده امضای حلقوی اولین بار در سال 2001 در کوئینزلند (Queensland) استرالیا در یک کنفرانس رمزنگاری معرفی شد. Ron Rivest، Adi Shamir و Yael Taman این روش رمزگذاری جدید را ارائه کردند. امروزه، امضای حلقوی، اساس مکانیزم تمام تراکنش‌های مونرو پس از ثبت درخواست از سمت کیف پول است.

Monero چگونه کار‌ می‌کند؟

اندازه بلوک این ارز متغیر است و این ویژگی آن را در مدیریت داده‌ها و مقیاس پذیری انعطاف‌پذیر‌ می‌کند. دلیل این امر عمدتاً در ساختار کلی پروتکل آن نهفته است. زیرا برای محرمانه بودن بیشتر، برای هر انتقال و تراکنش به داده‌ها و رمزگذاری‌های بیشتر و متفاوت‌تری نیاز است.

امضاهای حلقوی

برای درک امضای حلقوی و نحوه کمک آنها به حریم خصوصی فرستنده، این مثال را در نظر بگیرید. وقتی چکی را برای شخصی‌ می‌نویسید، باید آن را امضا کنید تا معتبر باشد. اگر شخصی این چک را ببیند و امضای شما را بشناسد، متوجه‌ می‌شود که این چک توسط شما نوشته و تایید شده است. فرض کنید به طور تصادفی 4 نفر را انتخاب کرده‌اید و امضای خود را با امضای آن 4 نفر مختلف ترکیب‌ می‌کنید تا یک امضای منحصر به فرد ایجاد و ارائه کنید. هیچ کس نمی‌داند که آیا این امضا مال شماست یا نه؟ در واقع عملکرد اشتراک‌ها نیز عملاً یکسان است.

حلقه محرمانه تراکنش (Ring CT)

همانطور که متوجه شدید، در شبکه بلاک چین Monero، آدرس فرستنده و گیرنده پنهان است. اما چگونه پنهان شده‌اند؟

قبل از پیاده‌سازی Ring CT بر روی شبکه در قبل از 2017، تراکنش‌های شبکه مونرو به شرح زیر انجام می‌شد:

اگر شخص شماره 1‌ می‌خواست 25.7 واحد XMR را برای شخص شماره 2 ارسال کند، باید تراکنش را به چند قسمت مختلف تقسیم‌ می‌کرد و آن را به عنوان مثال در سه تراکنش 20، 5 و 0.7 واحدی XMR انجام‌ می‌داد و آنها را با هم جمع‌ می‌کرد. آنها را به طور جداگانه به بلاک چین منتقل کنید.

با توجه به اینکه هویت فرستنده ناشناخته مانده بود، اما مبالغ انتقالی برای عموم قابل مشاهده بود. برای حل این مشکل Ring CT در شبکه، بر اساس تحقیقات گریگوری ماکسول پیاده‌سازی شد. پس از این رخداد دیگر نیازی نبود که ارسال و عملیات را به قسمت‌های کوچکتر و جداگانه تقسیم کنیم تا ارزش آن معامله توسط عموم قابل نظارت و مشاهده نباشد.

چگونه ارز دیجیتال مونرو را استخراج کنیم؟

استخراج مونرو فرآیند بسیار ساده‌ای دارد. یک نکته مهم در مورد استخراج این ارز این است که‌ تنها می‌توانید با استفاده از CPU ماین کنید.

چگونه ارز دیجیتال مونرو را استخراج کنیم؟

اما برای کسب سود بیشتر از ماینینگ بهتر است به استخرهای ماینینگ نیز متصل شوید. در ادامه ما برای شما چندین استخر استخراج را به همراه هزینه ورودی معرفی کرده‌ایم.

هزینه‌های استخر استخراج XMR

 • MineXMR.Com: هزینه ورودی استخر: 1٪
 • SupportXMR.Com: هزینه ورودی استخر: 0.6٪
 • Xmr.Nanopool.Org: هزینه ورودی استخر: 1%
 • Monero.Crypto-Pool.Fr: هزینه ورودی استخر: 2٪

تفاوت میان ارز مونرو و بیت کوین

مونروبیت کوین
پروتکل رمزنگاریRingCT و کریپتونوتSHA-256
نحوه استخراجتنها با CPUبا استفاده از دستگاه‌های ASIC و …
ناشناسی فردتماما ناشناسناشناس شده با آدرس‌های جعلی
حفظ حریم خصوصیبه صورت کاملندارد
امکان ردیابی تراکنشندارددارد
محدودیت عرضهندارد21,000,000 واحد بیت کوین

بیت کوین بر اساس پروتکلی عمل‌ می‌کند که تلاش‌ دارد با استفاده از آدرس‌های جعلی از هویت واقعی کاربر محافظت کند. این آدرس‌های جعلی کاملاً تصادفی تولید‌ می‌شوند و معمولاً ترکیبی از حروف و اعداد هستند. اما این فعالیت و عملکرد به دلیل شفافیت مالی، حریم خصوصی، کمی را ارائه می‌کند، زیرا آدرس‌های گیرنده و فرستنده بیت‌کوین و تمام تراکنش‌های آن‌ها در شبکه بلاک چین ثبت می‌شود و برای همه قابل دسترسی است. حتی آدرس‌های مستعار تصادفی تولید شده توسط شبکه، کاملاً خصوصی نیستند و تراکنش‌های انجام شده از یک آدرس مستعار همگی به آن آدرس مرتبط هستند و به افراد امکان می‌دهند، فعالیت‌ها و تراکنش‌های شما و در نهایت هویت شما را کنترل کنند و آن شخص را شناسایی کنند. در همین حال، تراکنش‌های مونرو تا حد امکان به صورت ناشناس انجام‌ می‌شود.

تفاوت میان ارز مونرو و بیت کوین

یکی از مزیت‌های دیگر مونرو نسبت به بیت کوین قابلیت تعویض واحدهای آن است، دو واحد از این ارز را‌ می‌توان با یکدیگر مبادله کرد و تفاوتی بین آنها وجود ندارد. اگر بخواهیم مثال عینی بزنیم‌ می‌توان به این نکته اشاره کرد که تنقلات دو دلاری که ارزش یکسانی دارند قابل تعویض نیستند و شماره سریال آنها متفاوت است. اما دو مثقال طلا از یک عیار (مثلاً 18عیار) ارزش یکسانی دارند و قابل تعویض با یکدیگر هستند. بنابراین با پیروی از این مثال‌ می‌توان گفت که بیت کوین، اسکناس و مونرو همانند طلا هستند.

تاریخچه تراکنش‌های هر بیت کوین روی بلاک چین خودش ثبت‌ می‌شود و بیت کوین‌ها را قابل ردیابی و شناسایی‌ می‌کند، بنابراین نمی‌توان از آنها برای کلاهبرداری، قاچاق، پولشویی و غیره استفاده کرد. ماشین و … و بعد از چند ساعت پول، شناسایی و بلوکه‌ می‌شود و به آن دسترسی نخواهید داشت. در شبکه مونرو سابقه تراکنش قابل ردیابی نیست و کاربران از این منظر ایمن هستند. دارندگان XMR این خطر را ندارند که روزی دارایی‌های خود در لیست سیاه سازمان‌ها و مؤسسات مختلف در سراسر جهان قرار گیرند.

مانند ارزهای اصلی بازار مانند بیت کوین، مونرو نیز از Proof of Work (PoW) برای افزودن بلاک‌های جدید به بلاک چین استفاده می‌کند، اما مانند سایر پروتکل‌ها، CryptoNote برای مقاومت در برابر استخراج توسط ASIC و جایگزینی GPUها طراحی و ساخته شده است.

ویژگی‌های اصلی ارز مونرو

هر ارز دیجیتالی که پا به عرصه گذاشته است و توانسته نظر افراد بسیاری را جلب کند به قطع یقین دارای ویژگی‌های جذابی بوده است برای بررسی ویژگی های مونرو با ما همراه باشد

مقیاس پذیری

مقیاس پذیری در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار مهم و کاربردی است. ارزهای دیجیتال مبتنی بر کدهای بیت کوین دارای محدودیت‌های مسدود کننده می‌باشند. اما ارز دیجیتال XMR، حجم‌های متفاوتی را برای ایجاد هر بلوک ارائه می‌کند. نرسیدن هر پاداش بلوک به کمتر از 0.3 طرح اولیه مونرو، برای این مشکل است که خاصیت تورم‌زدایی دارد.

ویژگی‌های اصلی ارز مونرو

این اتفاق تضمین می‌کند که پاداش تایید تراکنش ارز دیجیتال مونرو هرگز به زیر 0.3 در دقیقه نمی‌رسد و مونرو را به یک ارز دیجیتال بدون تورم تبدیل می‌کند.

ناشناس‌بودن

توسعه‌دهندگان مونرو به شدت بر حریم خصوصی آن تاکید کرده‌اند و دارندگان مونرو در شبکه بلاک چین آن، کنترل کامل بر تراکنش‌ها و وجوه خود دارند. از آنجایی که بلاک چین مونرو برای ارائه این قابلیت طراحی شده است و به دلیل ناشناس بودن آن، هیچ شخص یا سازمانی نمی‌تواند تراکنش شما را ردیابی کند. این بدان معنی است که هیچ کس نمی‌تواند بفهمد که ارز مونرو شما در کجا و در مکانی خرج شده است. اما در اکثر ارز‌ها مانند بیت کوین، لایت کوین، بایننس کوین و غیره‌ می‌توانید تراکنش‌های خود را پیگیری کنید.

ارزش‌های کلیدی مونرو

پس از بررسی ویژگی‌های خاص مونرو حال نوبت به آن رسیده است که ارزش‌های کلیدی این ارز را مورد بررسی قرار دهیم.

امنیت بالا

برای کسب اعتماد کاربران، باید این اتفاق حاصل شود که تراکنش‌ها بدون خطا بوده و امکان ورود به شبکه و از دست دادن اطلاعات وجود ندارد.

عدم تمرکز

مونرو بالاترین درجه غیرمتمرکزی را در بین ارزهای دیجیتال دارد. حریم خصوصی و اطلاعات مربوط به حساب‌های مالی برای بسیاری از افراد مهم است. اما شرکت‌های مالی و بانک‌های بزرگ اطلاعاتی آنها را در اختیار هر موسسه و سازمانی قرار‌ می‌دهند که آن را درخواست کند. بنابراین، هیچ مکان امنی برای ذخیره اطلاعات مالی شما وجود ندارد. اما امروزه، مونرو آن مکان امن را ایجاد کرده است.

با این ارز، شما بانک خود هستید و به تمام اطلاعات مالی خود دسترسی و کنترل دارید. این بدان معنی است که‌ می‌توانید تامین‌کنندگان خود را مخفی نگه دارید و قوانین دولت‌های مختلف را دور بزنید. شفافیت تراکنش Monero انتخاب شماست، به این معنی که‌ می‌توانید انتخاب کنید چه کسی تراکنش‌های شما را ببیند.

محبوبیت در وب تاریک

Monero عمدتاً روی ناشناس بودن تمرکز دارد که از دلیل اصلی محبوبیت و رواج آن در دارک وب است. البته باید در نظر داشت که این ارز رمزنگاری شده توسط افراد زیادی با نیات کاملاً قانونی استفاده‌ می‌شود. زیرا به کاربران کمک‌ می‌کند تا اطلاعات خود را از دست شرکت‌های بزرگ در امان نگه دارند.

ارزش‌های کلیدی مونرو

هنگامی که XMR به عنوان یک روش پرداخت توسط Darknet Market Alphabay پذیرفته شد، ارزش آن به طور چشمگیری افزایش یافت. اما در این میان، پذیرش و استفاده گسترده از آن می‌تواند، راهی آسان و کارآمد برای انتقال و معامله مجرمان شود.

مجرمان سایبری ترجیح‌ می‌دهند از ویژگی‌های دسترسی و حفظ حریم خصوصی که Monero ارائه‌ می‌دهد، استفاده کنند. به گفته شرکت حقوقی Chainalysis، به دنبال خرید Monero، درصد تراکنش‌های بیت کوین مورد استفاده در دارک وب از 30٪ به 1٪ کاهش یافت که یکی از دلایل اصلی آن رواج مونرو است. ویژگی‌های حریم خصوصی و عدم قابلیت ردیابی باعث‌ می‌شود که این ارز برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرد که‌ می‌تواند اعتبار و هدف اصلی این ارز دیجیتال را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

مزایا و معایب Monero

در این قسمت از مقاله نیست به صورت کاملا اجمالی و مختصر به مزایا و معایب این ارز پرداخته‌ایم.

مزایا

 • یکی از خصوصی‌ترین ارزهای رمزنگاری شده به حساب‌ می‌آید.
 • امکان واگذاری معامله به شخص/آدرس خاصی وجود ندارد.
 • عدم امکان ردیابی تراکنش.
 • امکان انتخاب شفافیت تراکنش‌ها برای کسانی که‌ می‌خواهید.

معایب

 • علیرغم مقاومت شبکه در برابر دستگاه‌های ASIC، بیشتر تمرکز استخراج مونرو هنوز توسط سه استخر کنترل‌ می‌شود.
 • کیف پول‌های کمی برای ذخیره و انتقال ارز‌های XMR وجود دارد.
 • توسعه برنامه‌هایی که با این بلاک چین در تعامل هستند، دشوار است.
 • استفاده گسترده توسط مجرمان

کیف پول‌هایی که از Monero پشتیبانی‌ می‌کنند

کیف پول هایی که از Monero پشتیبانی‌ می‌کنند

در ادامه این مقاله برای شما چندین کیف پول نرم‌افزاری و سخت افزاری که از این ارز پشتیبانی می‌کند را گردآوری کرده‌ایم.

 1. CoinBase (نرم‌افزاری)
 2. Binance (نرم‌افزاری)
 3. Ledger (سخت‌افزاری)
 4. Kraken (نرم‌افزاری)
 5. Trezor (سخت‌افزاری)
 6. اتمیک والت (نرم‌افزاری)

سوالات متداول

مونرو چیست؟

مونرو، یک نوآوری خلاقانه در دنیای بلاک چین است که در کنار ویژگی‌های عدم‌تمرکز، ناشناسی و حریم خصوصی بالایی را فراهم کرده است.

چرا رمز ارز مونرو به امنیت بالا معروف است؟

زیرا در معامله و نقل و انتقال ارز دیجیتال مونرو، هیچ اطلاعاتی (اعم از میزان تراکنش، هویت طرفین و…) فاش نمی‌گردد.

5/5 - (1 امتیاز)
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *