ابزار ترید مرجع برترین آموزش های ایران | آموزش بلاکچین | آموزش ارزهای دیجیتال | آموزش بازار های مالی

تفاوت بیت کوین و بلاک چین

difference between bitcoin and blockchain

برای کسانی که تازه وارد ارزهای دیجیتال شده‌اند، اصطلاح تفاوت بیت کوین و بلاک چین می‌تواند کاملا گیج کننده و حتی گمراه کننده باشد. برخی از افراد هنگام صحبت در مورد فناوری بلاک چین از بیت کوین استفاده می‌کنند. در حالی که برخی دیگر هنگام صحبت در مورد ارزهای دیجیتال به طور کلی از بلاک چین استفاده می‌کنند. با این حال، این مفاهیم واقعا قابل تعویض نیستند، آنها مرتبط هستند اما مفاهیم متفاوتی هستند. بنابراین، درک تفاوت بین آنها مهم است. در این مقاله از ابزار ترید در مورد تفاوت بیت کوین و بلاک چین، مبانی فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال و بیت کوین صحبت خواهیم کرد.

قیاس بسیار ساده برای بیان تفاوت بیت کوین و بلاک چین

این را در نظر بگیرید، وب‌سایت‌ها فناوری خاصی هستند که برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات استفاده می‌شوند موتورهای جستجو را هم می‌توان کاربردی‌ترین روش برای بهره‌گیری از تکنولوژی وب‌سایت‌ها دانست و گوگل یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین موتورهای جستجو است.

قیاس بسیار ساده برای بیان تفاوت بیت کوین و بلاک چین
قیاس بسیار ساده برای بیان تفاوت بیت کوین و بلاک چین

به همین ترتیب:

بلاک چین تکنولوژی منحصر به فردی است که به منظور ثبت اطلاعات، به کار گرفته می‌شود ارزهای دیجیتال یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین روش‌های استفاده از بلاک چین هستند و BTC نخستین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال است. به این ترتیب با یک مثال ساده کاملا می‌توان به تفاوت بیت کوین و بلاک چین پی برد.

مفهوم ساده بلاک چین و تفاوت آن با بیت کوین

بیشتر بلاک چین‌ها به عنوان دفتر کل توزیع شده و غیرمتمرکز طراحی شده‌اند. به زبان ساده، بلاک چین یک دفتر کل دیجیتال است. که نسخه الکترونیکی دفتر کل کاغذی است و وظیفه ثبت کل لیست تراکنش‌ها را بر عهده دارد.

علاوه بر این، بلاک چین یک زنجیره خطی از بلوک‌های متعدد است که توسط اثبات رمزنگاری ایمن و به هم مرتبط شده‌اند. فناوری بلاک چین را می‌توان برای سایر فعالیت‌هایی که نیازی به تراکنش‌های مالی ندارند نیز اعمال کرد؛ اما در زمینه ارز دیجیتال، مسئولیت نگهداری یک رکورد دائمی از تمام تراکنش‌های تایید شده را بر عهده دارد.

کلمات «توزیع شده» و «غیرمتمرکز» به نحوه ساختار و اجرای رجیستری اشاره دارد. برای درک تفاوت، اشکال متداول دفتر کل متمرکز، مانند سوابق فروش خانه، سوابق برداشت بانک از ATM، یا لیست اقلام فروخته شده eBay را در نظر بگیرید. در هر صورت فقط یک سازمان رجیستری را کنترل می‌کند. آژانس دولتی، بانک یا eBay.

یکی دیگر از عوامل رایج این است که تنها یک کپی اصلی از رجیستری وجود دارد و هر چیز دیگری یک نسخه پشتیبان غیر رسمی است.

مفهوم ساده بلاک چین و تفاوت آن با بیت کوین

در حالی که بلاک چین یک سیستم توزیع شده است که عموما به عنوان یک دفتر کل غیرمتمرکز کار می‌کند. این بدان معناست که فقط یک نسخه از رجیستری وجود ندارد (توزیع شده) و توسط یک مرجع واحد (غیرمتمرکز) کنترل نمی‌شود. به زبان ساده، هر کاربری که در حفظ بلاک چین دخیل است، یک کپی دیجیتالی از داده‌های بلاک چین نگهداری می‌کند و این کپی به طور مکرر به روز می‌شود و با تمام تراکنش‌های اخیر و کپی‌های سایر کاربران همگام می‌شود.

به این ترتیب تفاوت بیت کوین و بلاک چین تا حدودی روشن می‌گردد.

کاربرد Blockchain و تفاوت بیت کوین و بلاک چین

در ساده‌ترین توضیح، بلوک قطعه‌ای از داده است که شامل فهرستی از تراکنش‌های گذشته است (مانند صفحات چاپی که از صفحات ورودی تشکیل شده‌اند). بلوک‌ها، مانند تراکنش‌ها، عمومی و قابل مشاهده هستند، اما نمی‌توان آنها را تغییر داد. (مانند قرار دادن هر صفحه در یک جعبه شیشه ای قفل شده). با اضافه شدن بلوک‌های جدید به بلاک چین، یک رکورد پیوسته از بلوک‌های متصل ایجاد می‌شود (مانند یک دفتر کل فیزیکی و صفحات رکوردهای موجود در آن). این یک تشبیه بسیار ساده است که در اینجا استفاده می‌شود، اما در واقعیت این فرآیند بسیار پیچیده‌تر است.

از اصلی ترین تفاوت بیت کوین و بلاک چین، یکی از دلایل اصلی مقاومت زنجیره‌های بلوکی در برابر تغییرات این است که بلاک‌ها با مدارک رمزنگاری مرتبط و ایمن شده‌اند. برای تولید بلوک‌های جدید، مشارکت‌کنندگان شبکه باید در یک فعالیت محاسباتی پرهزینه و فشرده به نام استخراج شرکت کنند. اساسا، ماینرها مسئول تایید تراکنش‌ها، گروه بندی تراکنش‌های تایید شده برای ایجاد بلاک‌های جدید و اضافه کردن بلاک‌های جدید ایجاد شده به بلاک چین (در صورت رعایت شرایط خاص) هستند. در عین حال، ماینرها مسئول ورود سکه‌های جدید به سیستم هستند که در ازای کار خود دریافت خواهند کرد. 

تفاوت بیت کوین و بلاک چین

هر بلوک جدید تایید شده با بلوک قبلی مرتبط است. زیبایی این طرح این است که وقتی یک بلوک به زنجیره بلوکی اضافه می‌شود. تغییر داده‌های موجود در آن غیرممکن است، زیرا آن داده‌ها توسط اثبات‌های رمزنگاری ایمن می‌شوند که تولید آنها بسیار پرهزینه است و رمزگشایی آن بسیار دشوار است.

به طور خلاصه، بلاک چین زنجیره ای از بلوک‌های به هم پیوسته داده است که به صورت زمانی مرتب شده و با شواهد رمزنگاری ایمن شده‌اند.

ارز دیجیتال

در ساده‌ترین شکل، ارز رمزنگاری شده نوعی ارز دیجیتال است که به عنوان وسیله مبادله در یک شبکه توزیع شده از کاربران استفاده می‌شود. بر خلاف سیستم‌های بانکی سنتی، تراکنش‌ها توسط یک دفتر کل دیجیتال عمومی (بلاک چین) ردیابی می‌شوند و می‌توانند بدون نیاز به واسطه بین کاربران انجام شوند. همتا به همتا.

کلمه کریپتو به تکنیک‌های رمزنگاری مورد استفاده برای ایمن سازی سیستم اقتصادی، ایجاد ارزهای دیجیتال جدید و تایید تراکنش‌ها بدون هیچ مشکلی اشاره دارد.

در حالی که نمی‌توان همه ارزهای دیجیتال را استخراج کرد، بسیاری از آنها، از جمله بیت کوین، به استخراج متکی هستند و عرضه در گردش به آرامی و به صورت کنترل شده افزایش می‌یابد. بنابراین، ماینینگ تنها راه برای ایجاد سکه‌های جدید است. و در نتیجه خطر تورم را که تهدیدی برای ارزهای سنتی  است، که در آن دولت عرضه پول را کنترل می‌کند، از بین می‌برد.

بیت کوین چیست؟ تفاوت بیت کوین و بلاک چین

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که ایجاد شد و شناخته‌شده‌ترین آن است. در سال 2009 توسط یک توسعه دهنده با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. ایده اصلی پشت آن ایجاد یک سیستم پرداخت الکترونیکی مستقل و غیرمتمرکز مبتنی بر اثبات‌های ریاضی و رمزنگاری است.

بیت کوین چیست؟ تفاوت بیت کوین و بلاک چین

در حالی که شناخته‌شده‌ترین، بیت کوین تنها نیست؛ بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر نیز وجود دارند و هر کدام ویژگی‌ها و مکانیسم‌های خاص خود را دارند. علاوه بر این، هر ارز دیجیتال بلاک چین مخصوص به خود را ندارد؛ برخی از آنها بر روی سایر بلاک چین‌های موجود ساخته شده‌اند، در حالی که برخی دیگر کاملاً از پایه ایجاد شده‌اند.

مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال، بیت کوین نیز عرضه محدودی دارد. این بدان معناست که پس از رسیدن به حداکثر عرضه، هیچ بیت کوین جدیدی توسط سیستم ایجاد نخواهد شد. این مقدار 21 میلیون واحد در بیت کوین است، اگرچه کل عرضه از پروژه ای به پروژه دیگر متفاوت است. معمولا کل عرضه اطلاعات عمومی است و در زمان ایجاد سکه مشخص می‌شود؛ به این ترتیب تفاوت بیت کوین و بلاک چین به وضوح قابل درک است.

سوالات متداول در مورد تفاوت بیت کوین و بلاک چین

بیت کوین چیست؟

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال است که در سال 2009 توسط یک فرد توسعه‌دهنده با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد گشت.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین نیز یک دفتر کل دیجیتال به حساب‌می‌آید که نسخه الکترونیکی از دفتر کل کاغذی می‌باشد و وظیفه ثبت تمامی لیست تراکنش‌ها را بر عهده دارد.

قیاس بسیار ساده برای بیان تفاوت بیت کوین و بلاک چین چیست؟

این مثال را در نظر بگیرید: وب‌سایت‌ها فناوری خاصی می‌باشند که برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات استفاده می‌گردند
موتورهای جستجو هم می‌توان کاربردی‌ترین روش برای یافتن و بهره‌گیری از تکنولوژی وب‌سایت‌ها دانست و گوگل نیز شناخته‌شده‌ترین موتور جستجو می‌باشد.
بلاک چین تکنولوژی منحصر به فردی می‌باشد که به منظور ثبت اطلاعات، به کار گرفته می‌شود
ارزهای دیجیتال نیز که یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین روش‌های استفاده از بلاک چین می‌باشند و بیت کوین نخستین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال می‌باشد. به این ترتیب با یک مثال ساده می‌توانیم به تفاوت بیت کوین و بلاک چین پی ببریم.

تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید
تیم تحلیل و محتوا ابزار ترید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *